VireWall może przyśpieszyć pogotowie ratunkowe

Czy karetki pogotowia ratunkowego mogą szybciej pojawiać się wszędzie tam, gdzie są potrzebujący pomocy medycznej? Jedną z przeszkód jest długi czas dezynfekcji pojazdów, który może trwać nawet 2 godziny. W jeleniogórskiej stacji Pogotowia Ratunkowego przeprowadzono eksperyment który dowiódł, że proces dezynfekcji ambulansów można skrócić nawet o 1,5 godziny! Wszystko dzięki urządzeniu oferowanym przez VireWall Polska.

Jak wiadomo, oczekując na przyjazd karetki pogotowia, w wielu przypadkach każda sekunda jest cenna, może zadecydować o powodzeniu akcji ratunkowej. Najlepiej zdają sobie z tego sprawę ratownicy medyczni i dyspozytorzy. Jednak ambulans pogotowia ratunkowego nie może bez przerw krążyć między pacjentami i szpitalami. Po każdym transporcie pacjenta karetka musi zostać wewnątrz zdezynfekowana. Problem w tym, że obecnie jest to proces bardzo czasochłonny.

Czas to… życie

„Zamgławianie i ozonowanie karetki zajmują do 120 minut – w tym czasie zespół nie jest dostępny dla pacjenta.” – Wyjaśnia Mariusz Gierus – dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. – „Po panelu dyskusyjnym, na Forum Samorządowym, w Mikołajkach, zwróciłem się do jednej z firm, aby skrócić ten proces poprzez znaną, ale niewykorzystywaną w ten sposób – metodę, w oparciu o promieniowanie ultrafioletowe – Wspomina Mariusz Gierus – dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Wyzwanie rzucone przez dyrektora Mariusza Gierusa – dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze – przyjęła firma VireWall Polska. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zgodzili się przeprowadzić w Jeleniej Górze akcję „24 godziny dla życia”. Przez całą dobę (od 19 do 20 stycznia 2022 r.), w jeleniogórskiej stacji pogotowia ratunkowego, karetki dezynfekowane były za pomocą polskich urządzeń VireWall Soluva Zone H. Są to obecnie najsilniejsze, zasilane akumulatorowo, mobilne urządzenia promieniowania ultrafioletowego, przeznaczone do dezynfekcji powierzchni, dostępne na polskim rynku. Badania i testy laboratoriach potwierdziły, że VireWall Soluva Zone H niszczy wirusy, bakterie i inne zagrożenia mikrobiologiczne. Teraz przyszedł czas na najważniejszy test – wykorzystanie urządzenia w praktyce, w służbie jeleniogórskiego pogotowia, w trakcie pandemii V fali korona wirusa SARS-CoV-2.

Rafał Torczyński, CEO VireWall Polska podczas konferencji w Pogotowiu Ratunkowym w Jeleniej Górze.

Stare metody dezynfekcji ograniczają dyspozycyjność służby zdrowia

Do sukcesu testu był przekonanył Rafał Torczyński – CEO VireWall Polska. – „Sterylizacja UVC może zoptymalizować i przyspieszyć dopuszczenie karetek do nowego wyjazdu na służbie dla pacjentów. Akcja w Pogotowiu Ratunkowym w Jeleniej Górze ma dla nas przede wszystkim aspekt społeczny i wierzę, że przyniesie dla społeczeństwa dolnośląskiego wymierne korzyści, poprzez zwiększenie dyspozycyjności karetek.” – Wyjaśnia Rafał Torczyński – CEO VireWall Polska..

W dobie rosnącego zagrożenia kolejną falą koronawirusa SARS-cOv-2 szybka dezynfekcja karetek i ambulansów może się okazać kluczowa dla zachowania sprawności służby zdrowia. Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej podjął decyzję, że pacjenci po 60 roku, zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 mają mieć zagwarantowane badanie przez lekarza, również w trybie wizyty domowej. To oznacza, że liczba wyjazdów służby zdrowia do pacjentów z koronawirusem zdecydowanie się zwiększy, a tym samym zwiększy się zapotrzebowanie na szybką dezynfekcję pojazdów i sprzętu.

W dobie rosnącego zagrożenia kolejną falą koronawirusa SARS-COV-2 szybka dezynfekcja karetek i ambulansów może się okazać kluczowa dla zachowania sprawności służby zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że pacjenci po 60 roku przechodzący koronawirusa mają mieć zagwarantowane badanie przez lekarza, również w trybie wizyty domowej.

– Opieka pozaszpitalna w piątej fali musi być zintensyfikowana w opiece nad pacjentem, który nie trafia do szpitala. Osoby 60+ będą mogły być zbadane w domu przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od wyniku testu – mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Dezynfekcja ambulansu karetki pogotowia ratunkowego w Jeleniej Górze z użyciem urządzenia VireWall Soluva Zone H.

Dezynfekcja w 2 sekundy

Karol Knop – współwłaściciel VireWall zwraca uwagę, że zastosowanie urządzenia Soluva Zone H nie ogranicza się do dezynfekcji pojazdów medycznych. – „Urządzenie Soluva Zone H jest lekkim, mobilnym sterylizatorem powierzchni suchej. Można nim sterylizować każdą powierzchnię, znajdującą się w szpitalu czy przychodni. Nadaje się do wykorzystania w biurach – sterylizacji mebli, klawiatury od komputerów itd. oraz w każdej przestrzeni publicznej, choćby do sterylizacji klamek czy poręczy. Może być wykorzystany wszędzie tam, gdzie teraz jest potrzebna szybka i skuteczna dezynfekcja. Dezynfekcja w formie suchej jest, w dodatku, bardziej ekonomiczna. Zbędne są środki chemiczne, które działając na dezynfekowane powierzchnie, źle wpływają na nie oraz są kosztowne i mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dziś najważniejsze jest to, ze użycie urządzenia Soluva Zone H, skraca czas poświęcony na sterylizację. Badania naukowe na uniwersytecie w Tübingen w Niemczech potwierdziły, że 2 sekundy wystarczą, by Soluva Zone H dezaktywowała wirusa SARS-CoV-2 na dezynfekowanej powierzchni.” – Wyjaśnia Karol Knop – współwłaściciel VireWall.

Chrzest bojowy w jeleniogórskim pogotowiu

Ciekawe czy VireWall Soluva Zone H stanie się rozwiązaniem, które usprawni proces dezynfekcji w ambulansach pogotowia ratunkowego, a co najważniejsze skróci czas, podczas którego pojazd zostaje wyłączony ze służby? Testy w jeleniogórskim pogotowiu wypadły bardzo obiecująco. Karetki wyjeżdżały z jeleniogórskiego pogotowia szybciej, a jednorazowy proces ich dezynfekcji trwał jedynie 30 minut. Tyle czasu wystarczyło, by zapewnić pacjentom bezpieczeństwo sanitarne. Potwierdziły to badania czystościowe przeprowadzone, w karetkach pogotowia, przez laboratorium mikrobiologiczne Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Chrzest bojowy Soluva Zone H ma już za sobą. Czy teraz urządzenie polskiej firmy stanie się stałym elementem wyposażenia stacji pogotowia ratunkowego? Wszystko w rękach decydentów. Jednak, biorąc pod uwagę, wyzwania jakie stoją przed opieką zdrowotną, w sprawie szybkiej dezynfekcji karetek potrzebne są równie szybkie decyzje.

Agencja Informacyjna, Gospodarka, (MKM, EST) 28.01.2022 r.

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura