Infrastruktura B+R na walkę z koronawirusem otrzyma 100 mln złotych dotacji

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło nabór do konkursu dotacyjnego na inwestycje w infrastrukturę, która posłuży testowaniu i przygotowywaniu produkcji szczepionek, respiratorów, środków odkażających oraz innych produktów leczniczych, które związane są z pandemią koronawirusa. Środki z Programu Inteligentny Rozwój zasilą Funduszowy Pakiet Antywirusowy i wzmocnią Polską Tarczę Antywirusową.

Nowe środki uzupełnią ofertę, którą w programie Inteligentny Rozwój tworzą nabory dedykowane walce z koronawirusami. Dotacje w ogłaszanym konkursie wesprą infrastrukturę B+R niezbędną do udoskonalenia produktów służących zwalczaniu pandemii – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Wnioski do konkursu mogą składać firmy, które planują budowę lub unowocześnienie infrastruktury niezbędnej do opracowywania, testowania oraz udoskonalania produktów służących zwalczaniu pandemii COVID-19 do fazy, która bezpośrednio poprzedza ich wdrożenie do produkcji masowej. Dofinansowanie otrzymają zatem: produkty lecznicze, w tym szczepionki, i terapie, ich półprodukty, farmaceutyczne składniki czynnych i surowców; wyroby medyczne oraz sprzęt szpitalny i medyczny, w tym respiratory, odzież i sprzęt ochronny, a także narzędzia diagnostyczne oraz niezbędne surowce; środki odkażające i ich produkty pośrednie oraz surowce chemiczne niezbędne do ich produkcji;  narzędzia do gromadzenia lub przetwarzania danych związanych z przebiegiem i zwalczaniem pandemii COVID-19.

– Udostępniając kolejną pulę środków dla innowatorów, pomagamy w inwestycjach budujących polską tarczę antywirusową. Zapraszamy przedsiębiorców, którzy zamierzają zainwestować w badania i rozwój, a zwłaszcza w przetwarzanie danych związanych z pandemią koronawirusa oraz w infrastrukturę służącą do testowania i przygotowania do produkcji szczepionek, respiratorów, środków odkażających i innych produktów leczniczych – mówi wiceminister Anna Gembicka, odpowiadająca w MFiPR za Program Inteligentny Rozwój.

Wnioski będzie można składać od 8 czerwca do 31 lipca 2020 roku, a całkowity planowany budżet, który jest na nie przeznaczony wynosi 100 milionów złotych. Dotacje umożliwią maksymalne dofinansowanie projektów do 75% kosztów kwalifikowanych, jeśli jednak realizacja projektu zakończy się w ciągu 2 miesięcy od podpisania umowy, to wsparcie może wynieść nawet do 90%.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /now/ 04.06.2020