Dzień Rolnictwa Ekologicznego – Dzień Polskiej Ekologii

 

Agencja Informacyjna: 23 września został uznany za Dzień Rolnictwa Ekologicznego, przez Parlament Europejski, Radę i Komisję, na podstawie podpisani wspólnej deklaracji w tej sprawie. Celem tej inicjatywy jest podniesienie poziomu świadomości społecznej, na temat produkcji ekologicznej, wskazanie czym się ona charakteryzuje i jakie z tego tytułu są korzyści. W ten projekt angażują się wszystkie państwa Unii Europejskiej.

25 marca 2021 r. Komisja Europejska przyjęła „Planu działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej”. W dokumencie tym zapowiedziano ogłoszenie Dnia Rolnictwa Ekologicznego. W planie działania Komisja Europejska przewidziała również wprowadzenie corocznych nagród za doskonałe wyniki w dziedzinie ekologicznego łańcucha wartości. Nagrody mają wyróżnić najlepsze i najbardziej innowacyjne podmioty ekologiczne przyczyniające się do zmniejszenia presji rolnictwa na środowisko i klimat, a także do realizacji unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 i strategii „od pola do stołu”.

Powiększają się areały w dyspozycji gospodarstw rodzinnych

W Polsce, w 2023 r., główne obchody Dnia Rolnictwa Ekologicznego, odbędą się w Płocku na placu przy Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Wzgórze Tumskie”, w godz. 11.00-18.00. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Stowarzyszenie Polska Ekologia zaprasza na „Dzień Polskiej Ekologii” Kiermasz Żywności Wysokiej Jakości. Inicjatywa ta wynika przede wszystkim z potrzeby uświadamiania społeczeństwa o bezsprzecznych zaletach produkcji ekologicznej i rolnictwa ekologicznego zarówno dla środowiska i klimatu, jak i dla zdrowia ludzi oraz zwierząt.

Korzystając z okazji jaką jest Dzień Rolnictwa Ekologicznego, chciałbym zapowiedzieć zmiany w „programie dla szkół”, polegającym na dystrybucji i bezpłatnym udostępnianiu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka od polskich dostawców lokalnych.” – Oświadczył, na specjalne zwołanej, z okazji Dnia Rolnictwa Ekologicznego, konferencji prasowej, Robert TelusMinister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – „Oferowane dzieciom w szkołach produkty, takie jak owoce i warzywa oraz mleka, mają dominować te które powstają dzięki rolnictwu ekologicznemu i które wypełniają w tym zakresie określone przepisy.” – Oświadczył, na specjalne zwołanej, z okazji Dnia Rolnictwa Ekologicznego, konferencji prasowej, Robert TelusMinister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Robert Telus: Stadnina Koni Michałów to największa w Polsce stadnina koni arabskich czystej krwi

„Z danych Głównego Urzędu Statycznego wynika, że w zakresie popularyzacji rolnictwa ekologicznego jest jeszcze wiele do zrobienia.” – Ocenia Rafał Romanowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – „W wielkich sieciach handlowych działających w Polsce często dochodzi do nadużyć, w miejscach pod szyldem „bio” oferowane są towary, podszywające się pod pordukty ekologiczne. W rzeczywistości to czysty greenwashing czyli strategia marketingowa, polegająca na sugerowaniu, że przedsiębiorstwo jest przyjazne dla środowiska, a jego produkty powstają w poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Celem jest wprowadzenie kupujących w błąd, ponieważ przedsiębiorstwo, w praktyce, nie kieruje się troską o środowisko, tylko chęcią uzyskania przewagi konkurencyjnej i zwiększeniem zysków. Na produktach żywnościowych warto szukać logo „Euro-liść” z symbole liścia i gwiazdek, potwierdzającego żywność została wytworzona w jednym z państw Unii Europejskiej i spełnia wymagane normy dla rolnictwa ekologicznego.” – Wyjaśnia Rafał Romanowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Za rolnictwo ekologiczne uważa się ogólny system zarządzania gospodarstwem i produkcji żywności, łączący najlepsze dla środowiska metody, uwzględniające wysoki stopień różnorodności biologicznej oraz ochronę zasobów naturalnych. Należy te dbać o wysokie standardy, dotyczące dobrostanu zwierząt. Metody produkcji powinny opierać się o używanie substancji naturalnych i naturalnych procesów. Rolnictwo ekologiczne rozwija się w różnych kierunkach, m. in. rolnictwo biodynamiczne i rolnictwo organiczno-biologiczne. Efektem takiej działalności jest możliwość otrzymywania żywności ekologicznej. Alternatywą dla tego rodzaju zarządzania gospodarstwem i produkcją żywności jestrolnictwo konwencjonalne. W Polsce system kontroli określony jest w ustawie z 23 czerwca 2022 r. o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej.

Teraz kupuj świadomie

Rolnictwo ekologiczne stanowi ważny element w całej sferze agro.” – Wyjaśnia Waldemar Humięcki – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – „Rolnictwo ekologiczne korzystne jest dla konsumentów, którzy mają dostęp do świeżej, zdrowej żywności o dużych walorach odżywczych oraz o dla przyrody, a zatem środowiska, w którym żyją ludzie. Dlatego też cieszy wiadomość, że od roku 2018, w Polsce notuje się stały wzrost powierzchni ekologicznych użytków rolnych w Polsce.” – Tłumaczy Waldemar Humięcki – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

#KupujŚwiadomie produkty ekologiczne” to nowa odsłona kampanii realizowanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W ramach tego projektubędą popularyzowane krótkie filmy, promujące produkty ekologiczne oraz prezentujące regionalnych producentów żywności z całej Polski, których produkty posiadają certyfikat produkcji ekologicznej. Będzie je można oglądać w telewizji, internetowych mediach społecznościowych oraz kinach.

W sobotę 23 września 2023 r. w wybranych kinach, na terenie Polski, odbędą się degustacje produktów ekologicznych regionalnych wytwórców. W Warszawie takie wydarzenie odbędzie się w Nove Kino Atlantic, w którym w godz. 17.00–20.00 będzie można skosztować ekologicznych produktów, m.in. soków, dżemów i konfitur. Wszystkie informacje nt. działań, realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w ramach kampanii #KupujŚwiadomie produkty ekologiczne dostępne są na stronie https://www.kupujswiadomie.gov.pl/produkty-ekologiczne/

Żywność ekologiczna to produkty wytwarzane, zgodnie z unijnymi regulacjami, dotyczącymi produkcji ekologicznej. Każdy etap ich powstawania objęty jest certyfikacją, a na etykiecie finalnych produktów znaleźć można charakterystyczne logo unijnego ekoliścia, który ma umożliwiać lepszą identyfikację przez konsumenta produktów ekologicznych objętych certyfikacją. Nazwa „Unijne logo produkcji ekologicznej” oraz jego znak graficzny funkcjonuje od 1 lipca 2010 roku. Działanie to ma umożliwiać lepszą identyfikację przez konsumenta produktów ekologicznych objętych certyfikacją. W Polsce uprawą ekologiczną zajmuje się ponad 22.000 producentów ekologicznych. Najliczniejszą grupę stanowią producenci rolni.

Produkcja ekologiczna jest bardziej zróżnicowana, ze względu na konieczność wykorzystania naturalnych powiązań w naturze dla osiągnięcia rozmaitych celów (jak zapewnienie roślinom i zwierzętom substancji odżywczych, ograniczenie populacji szkodników, zarządzanie obiegiem wody i tym podobne). Zmniejszenie mechanizacji rolnictwa zastępuje praca ludzi i zwierząt (w przypadku tych drugich jest to zarówno praca kontrolowana przez człowieka, np. w zaprzęgu, jak zachowania naturalne – np. grzebanie w ziemi przez kury, czy świnie). Popularyzacja rolnictwa ekologicznego przyczynia się także do zwiększenia suwerenności żywieniowej małych gospodarstw i integracji lokalnych społeczności.

https://portal-informacyjny.com/rolnictwo-ekologiczne-w-polsce-analiza-kowr/ 

Ekorolnictwo zapewnia biologiczną samoregulację, stosuje metody ochrony gleby, wody, a także krajobrazu, czego efektem są produkty rolne o wysokiej jakości biologicznej. Ograniczona ingerencja człowieka w ekosystem gospodarstwa powstrzymuje proces degradacji siedliska rolniczego. Obszary upraw ekologicznych pozwalają przetrwać wielu gatunkom i stanowią ważne ośrodki ekspansji tych organizmów na okolicę. Urozmaicają one krajobraz, poprawiają mikroklimat, są też wzorcem prawidłowych zachowań dla mniej uświadomionych ekologicznie sąsiadów. Mniejsze zanieczyszczenie gleb azotem o 31 proc. w przeliczeniu na powierzchnię, a nawet 49 proc. w przeliczeniu na jednostkę produktu.

Od 2004 r. rolnikom, rozpoczynającym produkcję ekologiczną, już od pierwszego roku przestawiania gospodarstwa, na metodę ekologiczną, przysługuje dotacja do powierzchni upraw, wypłacana jako dopłata dodatkowa, do płatności obszarowych oraz częściowy zwrot kosztów kontroli (zwrot kosztów transakcyjnych).

Agencja Informacyjna, gospodarka /DEC/ 23.09.2023