Kupuj świadomie, a dokładnie www.kupujswiadomie.gov.pl to nowa strona internetowa, która została uruchomiona, przez Krajowy Ośrodek Wsparcie Rolnictwa, w czerwcu 2023 r. Można się z niej dowiedzieć o certyfikatach przyznawanych w ramach polskich i Unii Europejskiej systemach jakości oraz oznaczeniach artykułów rolno-spożywczych, które potwierdzają ich wyjątkowe walory, takie jak: pochodzenie surowców, użytych do ich wytworzenia czy tradycyjne metody wyrobu.
Kupuj świadomie, jest to pierwsze, na tak dużą skalę, przedsięwzięcie, w zakresie świadomego kupowania żywności, zainicjowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Celem jest budowanie rozpoznawalnego wizerunku produktów rolno-spożywczych, z wykorzystaniem hasła #KupujŚwiadomie, oraz utrwalenia, w świadomości konsumentów, pozytywnych skojarzeń, związanych z produktami spożywczymi, wytwarzanymi w Polsce.
Krajowy Ośrodek Wsparcie Rolnictwa, poprzez stronę internetową www.kupujswiadomie.gov.pl przekazuje kompendium wiedzy o znaczeniu podejmowanych codziennie, przez kupujących, decyzji zakupowych dla funkcjonowania gospodarki i wspierania rolnictwa w Polsce. Na nowej witrynie można znaleźć informacje o działaniach promocyjnych, z obszaru popularyzacji certyfikowanej żywności, prowadzonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz fundusze promocji produktów rolno-spożywczych, a także organizacje branżowe.
W dniach 24 i 25 czerwca 2023 r. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbędzie się I Festiwal Polskiej Żywności Wysokiej Jakości #KupujŚwiadomie. Na przestrzeni blisko 3.200 mkw., będzie ponad 100 regionalnych producentów żywności z całej Polski. W programie m.in.: pokazy kulinarne i degustacje, możliwość zakupu lokalnych produktów wysokiej jakości i tradycyjnych polskich dań, konferencja prasowa i panele dyskusyjne z udziałem ekspertów, warsztaty edukacyjne i animacje dla dzieci oraz wiele innych atrakcji.
Podczas I Festiwalu Polskiej Żywności Wysokiej Jakości odbędą się też dyskusje z udziałem ekspertów branżowych (nt. #StopDezinformacjiŻywnościowej, znaku Produkt Polski i bezpieczeństwa żywnościowego). Będzie też możliwość bezpośredniego kontaktu z regionalnymi wytwórcami żywności z całej Polski. Dla najmłodszych zaplanowano warsztaty edukacyjne dla dzieci, które będą służyły budowaniu świadomości konsumentów i postrzegania polskich produktów rolno-spożywczych, jako produktów najwyższej jakości oraz zachęceniu do ich zakupu.
I Festiwal Polskiej Żywności Wysokiej Jakości zostanie otwarty w sobotę 24 czerwca 2023 r. o godz. 12.00. Oficjalne otwarcie wydarzenia nastąpi o godz. 13.00 przez Rafała Romanowskiego – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Marcina Wrońskiego – Zastępcę Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. O godz. 14.00 odbędzie się konferencja prasowa. Wystąpią w niej Rafał Romanowski, Marek Zagórski – Prezes Krajowej Grupy Spożywczej i Marcin Wroński – Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Jacek Zarzecki – Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Wiesław Różański – Prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego oraz Marek Zagórski – Prezes Krajowej Grupy Spożywczej.
W niedzielę 25 czerwca 2023 roku odbędą się debaty. O godz. 13 w panelu dyskusyjnym #StopDezinformacjiŻywnościowej wystąpią Robert Telus – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marcin Wroński – Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Jolanta Ciechomska – Kierownik ds. Systemu QAFP, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego i Jerzy Wierzbicki – Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. O godz. 13.30 odbędzie się debata „Produkt Polski”. Udział w nim wezmą Krzysztof Ciecióra – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Małgorzata Gośniowska-Kola – Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Paweł Podstawka – Prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj i Marek Zagórski – Prezes Krajowej Grupy Spożywczej. O godz. 14.00 rozpocznie się debata „Bezpieczeństwo żywnościowe”. Wystąpią w niej Rafał Romanowski – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Małgorzata Gośniowska-Kola – Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Andrzej Gantner – Dyrektor Generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności i Agnieszka Maliszewska – Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka.
Celem I Festiwalu Polskiej Żywności Wysokiej Jakości jest popularyzacja wiedzy na temat produktów spożywczych wysokiej jakości, w tym wyróżnionych znakami jakości, budowanie rozpoznawalności certyfikatów i oznaczeń żywności, a także pielęgnowanie polskiej tradycji kulinarnej.
„Program Kupuj świadomie i Festiwal Polskiej Żywności Wysokiej Jakości to bardzo ciekawe, ważne i potrzebne inicjatywy.” – Ocenia Sławomir Skowiński – szef Centrum Informacji. – „Wysoko oceniam tę inicjatywę Krajowego Ośrodka Rozwoju Rolnictwa. Mam nadzieje, że pozytywnie wpłynie ona na świadomość kupowania w Polsce.” – Komentuje Sławomir Skowiński – szef Centrum Informacji.