W Warszawie odbyło się „Forum Inicjatywa Pasa i Szlaku jako impuls do współpracy Chińsko-Polskiej”. W wydarzeniu uczestniczyli m. in. Jiang Yu, specjalny przedstawiciel ds. Współpracy między Chińską republika Ludową, a państwami Europy Środkowej i Wschodniej oraz Wu Hailong – prezes Chińskiego Stowarzyszenia Dyplomacji Publicznej.
Uczestnicy wydarzenia podkreślali, że odbywa się ono w dziesięciolecie sformułowania przez Chińską Republikę Ludową koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku. Idea ta została przedstawiona przez przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpinga, podczas jego wizyty w Kazachstanie w 2013 roku.
Nowy Jedwabny Szlak (określany częściej jako Inicjatywa Pasa i Szlaku) to dla Chin możliwość dalszego rozwoju, rozszerzania strefy wpływów oraz umacniania swojej pozycji na arenie międzynarodowej. Oczywiście korzyści z Nowego Jedwabnego Szlaku mogą czerpać także strategicznie położone kraje, takie jak Polska. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że infrastruktura budowana w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku nie może służyć tylko jednemu kierunkowi, z chińskiego wybrzeża do Europy. Szlak powinien być wykorzystywany do dwustronnej wymiany handlowej z Chińską Republiką Ludowa, w której Polska notuje deficyt.
Nowy Jedwabny Szlak może też służyć intensyfikacji gospodarczych Europa-Azja, nie tylko w jego skrajnej destynacji (UE-ChRL). Ważne jest by infrastruktura pozwalała także na dogodny handel pomiędzy uczestnikami inicjatywy, a zainteresowanie projektem wyraziło już 138 państw. Można więc uznać, że realizacja projektu otworzy nowy rozdział w historii globalnego handlu.
W debatach w Ambasadzie ChRL uczestniczyli ze strony gospodarzy Wu Hailong – prezes Chińskiego Stowarzyszenia Dyplomacji Publicznej, Jiang Yu, specjalny przedstawiciel ds. Współpracy między Chińską republika Ludową, a państwami Europy Środkowej i Wschodniej, Sun Linjiang – ambasador Chińskiej Republiki Ludowje w Warszawie, Tian Yuhong z Ogólnochińskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Li Ruiyu – były ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Królestwie Danii i Republice Włoskiej, profesor Zhao Gang – wiceprezes Pekińskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych, Zhou Xiuyi – główny reporter European Times, konsultant przewodniczącego z Observer.com, Han Hua – założyciel i sekretarz generalny Beijing International Dialogue Club.
Dla uczestników szczególnie interesujący mógł być głos prof. Zhao Ganga, który swoją wypowiedź w języku polskim poświęcił kwestiom relacji kulturalnych, w tym tłumaczeń literackich. Prof. Gang sam jest wybitnym polonistą i tłumaczem, nagradzanym m. in. za przekład na język chiński utworów Zbigniewa Herberta.
Stronę polską w obradach reprezentował m.in. Marek Traczyk, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów oraz prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej. Prezes Traczyk podkreślał rosnące z miesiąca na miesiąc zainteresowanie polskich podmiotów gospodarczych wymianą handlową z ChRL. Zwracał rówież uwagę na konieczność intensyfikacji obiegu informacji o ChRL w Polsce i o Polsce w ChRL, które są niezbędne dla przedsiębiorców, którzy chcą angażować się we współpracę.
W 2016 r. Chińska Republika Ludowa i Rzeczpospolita Polska nawiązały wszechstronne partnerstwo strategiczne. Od tego czasu stosunki chińsko-polskie rozwijają się stabilnie, a współpraca na różnych polach jest dynamiczna. Istnieje Komitet Międzyrządowego Polska-Chiny, który jest mechanizmem dialogu w ramach polsko-chińskiego wszechstronnego partnerstwa strategicznego. Polska jest również członkiem „Inicjatywy 17+1”, która łączy kraje Europy Środkowej i Wschodniej zainteresowane współpracą z ChRL.
Historia Szlaku Jedwabnego sięga III wieku p.n.e. Była to trasa handlowa łącząca Chiny z Bliskim Wschodem i Europą aż do XVII wieku n.e. Przez pustynię Takla Makan kupieckie karany docierały do Azji Centralnej, a stamtąd przez Persję do Antiochii, i dalej do Europy. Pokonanie całej trasy zajmowało kupcom i podróżnikom od 6 do 8 lat. Ze wschodu na zachód transportowano m. in. jedwab, herbatę, przyprawy, wyroby ceramiczne, jadeit i papier. Do Chin przewożono z kolei między innymi złoto, perfumy, biżuterię, wino i rośliny uprawne.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /MAN/ 26.06.2023
Fot. Magda Ehlers: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zdjecie-posagu-psa-2846034/