Chińska gra na arenie globalnej i wielka rywalizacja ze Stanami Zjednoczonymi

 

 

Czy Chińska Republika Ludowa chce zmiany ładu światowego? – Odpowiedź na to pytanie będzie tematem spotkania autorskiego z dr hab. Marcinem Jacoby – profesorem Uniwersytetu SWPS, na które zaprasza Renata Kozerska.

 

XI China Homelife

 

Niedawno zakończył się XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin, która jest rządząca partią narodową w Chińskiej Republice Ludowej. Znany jest już też skład nowych, najważniejszych gremiów decyzyjnych w Państwie Środka. Ukształtował się on w wyniku wielu dokonanych „czystek” personalnych, większość prawdziwych lub domniemanych przeciwników aktualnego kursu KPCh, polegających na zwolnieniach, aresztowaniach i karach śmierci. Wynika z niego, że nastąpiło dalsze umocnienie władzy Xi Jinpinga, chińskiego polityka, który jest przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej od 14 marca 2013. W 2018 roku magazyn „Forbes” umieścił go na pierwszym miejscu listy najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Został wybrany na trzecią kadencję, mimo, że regulamin wyborczy stanowi, że funkcję przewodniczącego można pełnić tylko przez dwie kadencje. Xi Jinping nawiązuje do tradycji kultu jednostki, w okresie rządów dyktatora Mao Zedonga, który przez wielu historyków jest uznawany za największego zbrodniarza w historii ludzkości, przypisuje mu się odpowiedzialność za śmierć 65– 70 mln ludzi tylko w czasie pokoju.

 

Gospodarka Chińskiej Republiki Ludowej oparta jest przede wszystkim na eksporcie towarów na cały świat. Jego najważniejszymi partnerami handlowymi są Stany Zjednoczone Ameryki, państwa Unii Europejskiej, Japonia, Socjalistyczna Republika Wietnamu, Republika Korei i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii.” – Przypomina dr hab. Marcin Jacoby – profesor Uniwersytetu SWPS. – „Są to w  większości państwa, których konsumenci już teraz nie pałają miłością do Chińskiej Republiki Ludowej i w przyszłości byliby zdolni do szerokiego bojkotu chińskich produktów, a to mogłoby niekorzystnie odbić się na chińskiej gospodarce.” – Ocenia dr hab. Marcin Jacoby – profesor Uniwersytetu SWPS.

 

Obecnie na arenie globalnej zaostrza się rywalizacja technologiczna pomiędzy Chińską Republiką Ludową i Stanami Zjednoczonymi Ameryki. W tym kontekście rodzą się pytania: „Jakie są cele chińskiej polityki zagranicznej?”, „Jakie jest chińskie spojrzenie na miejsce Państwa Środka na arenie globalnej i relacje z państwami Zachodu?” .Odpowiedzi na te pytania będzie się starał udzielić dr hab. Marcin Jacoby – profesor Uniwersytetu SWPS.

 

Chińska Republika Ludowa cyfryzuje produkcję

 

Dr hab. Marcin Jacoby jest sinologiem, tłumaczem i ekspertem zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chińskiej Republiki Ludowej i Republiki Korei. Jest kierownikiem Zakładu Studiów Azjatyckich na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

 

Marcin Jacoby studiował na Wydziale Lingwistyki Stosowanej (2001) i Wydziale Sinologii (2004) na Uniwersytecie Warszawskim. Stopień doktora uzyskał w 2008 na podstawie pracy „Zagadnienie malarskiego powtórzenia i falsyfikatu w chińskim piśmiennictwie o sztuce z okresu od V do XIX wieku”, a stopień doktora habilitowanego w 2019 na podstawie pracy „Sztuka perswazji w starożytnych Chinach. Opowiastka alegoryczna w okresie Walczących Państw (453–221 r. p.n.e.)”.

 

Dr hab. Marcina Jacoby interesują historyczno-kulturowe źródła przemian i procesów zachodzących w tym regionie świata. Naukowo specjalizuje się w chińskiej literaturze klasycznej i kulturze Chin starożytnych. Zna język chiński współczesny i klasyczny, tłumaczy dzieła literatury chińskiej na język polski.

 

Z punktu widzenia Chin Polska może odegrać ważną rolę w nowym światowym ładzie

 

Dr hab. Marcin Jacoby jest autorem wysoko ocenianych publikacji popularnonaukowych o Azji Wschodniej: „Chiny bez makijażu” (2016), „Korea Południowa. Republika żywiołów” (2018). Popularyzator wiedzy o Azji, współautor podręcznika do nauki języka chińskiego: „Współczesny język chiński. Mówię i piszę po chińsku” (2008). Jego najnowsza monografia naukowa to „Sztuka perswazji w starożytnych Chinach. Opowiastka alegoryczna w okresie Walczących Państw (453-221 r. p.n.e.” (2018). Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu wiedzy o Chinach i Azji Wschodniej: literatury, sztuki i dyplomacji kulturalnej.

 

Spotkanie autorskie dr hab. Marcin Jacoby – prof. Uniwersytetu SWPS odbędzie się poniedziałek 28 listopada 2022 r. o godz. 18.30 sala konferencyjnej gmachu im. St. Kierbedziów (wejście przez bramę główną), w Biblioteka Publiczna przy ul. Koszykowej 26/28 Warszawie. Wstęp wolny.

 

Agencja Informacyjna, gospodarka,/DEC/ 22.11.2022