Liczby mówią: Światowy Dzień Selfie

 

Międzynarodowy Dzień Selfie to święto bardzo młode, ponieważ oficjalnie obchodzone jest od 2020 roku. Jego datę ustanowiono na 21 czerwca. Inspiracją do stworzenia Międzynarodowego Dnia Selfie była akcja z Instagrama z 21 czerwca 2018 roku pod nazwą #NationalSelfieDay.

Termin „selfie” wymyślił Nathan Hope, a właściwie nie tyle wymyślił co opublikował. Podczas imprezy urodzinowej kolegi przesadził z alkoholem i spadając ze schodów wybił sobie zęby. Szukając internetowych porad na szybsze gojenie swoich ran wrzucił zdjęcie opatrzone podpisem „Przepraszam za kadr, ale to było selfie”( jak się okazało wraz z przyjaciółmi od dawna używali tego słowa w swoim slangu). Termin bardzo szybko się rozprzestrzenił i jest używany do dziś przez cały świat. Selfie to nic innego jak autoportretowe zdjęcie wykonane telefonem lub aparatem fotograficznym i obejmujące całą twarz. Selfie zyskały popularność po pojawieniu się smartfonów. Fenomen robienia zdjęć z ręki bardzo szybko się rozprzestrzenił i obecnie na każdym portalu społecznościowym publikowane są tysiące selfie.

4 najpopularniejszym słowem na świecie jest „selfie”

4 procent publikowanych w mediach społecznościowych zdjęć to selfie

12 osób znajduje się na najsłynniejszym selfie z gali rozdania Oscarów w 2014 roku. Byli to prowadząca galę Ellen DeGeneres oraz aktorzy – Jared Leto, Jennifer Lawrence, Channing Tatum, Meryl Streep, Julia Roberts, Kevin Spacey, Brad Pitt, Angelina Jolie, Lupita Nyong’o i jej brat Peter. Zdjecie udostępniono 3 300 000 razy.

27 zdjęć dziennie robi średnio przeciętna Polka

70 procent zdjęć na portalach randkowych stanowią selfie.

1 000 obrazów ma w swoim smartfonie przeciętny Polak

W 1839 roku wykonano pierwsze selfie. Jego autorem był Robert Cornelius, amerykański chemik i pionier fotografii.

W 1966 roku astronauta NASA Buzz Adrin podczas swojej podróży kosmicznej wykonał pierwsze selfie w kosmosie.

W 2013 rokuselfie” zostało uznane za słowo roku przez redaktorów Oxford Dictionary.

W 2014 roku słowo „Selfie” zostało wprowadzone jako akceptowalne w grze Scrabble.

2 400 000 000 zdjęć dziennie jest robionych na świecie

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 20.065.2023