Barbara Czerska: Wartości to jakby drogowskazy

Profesor Barbara Czerska jest z wykształcenia filologiem i filozofem. Doktoryzowała się na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Była żoną zmarłego w 2002 roku profesora Andrzeja Kasi – wybitnego historyka filozofii starożytnej i średniowiecznej. Barbara Czerska jest autorką książek : „Poznawanie wartości” oraz „Atlas kobiet jadalnych i trujących”. 

Barbara Czerska (urodzona w 1950 roku)  od 1977 roku pracuje w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, w Katedrze Socjologii i Historii Myśli Społecznej. Prowadzi także zajęcia ze studentami tej uczelni.

Praca nauczyciela akademickiego stała kolejnym etapem kariery nauczycielskiej, którą Barbara Czerska rozpoczęła w 1970 roku. Barbarę Czerską interesuje głównie etyka, a zwłaszcza historia etyki. Z tej dziedziny ma w swym dorobku zarówno artykuły naukowe, jak i publicystyczne. Od 1976 roku Barbara Czerska rozpoczęła współpracę z Polskim Radiem. Zajmuje się tam zagadnieniami związanymi z moralnością w życiu codziennym, popularyzuje problematykę filozoficzną.

„Od pół wieku pracuje w zawodzie nauczyciela i bardzo ten zawód lubię. Od kiedy się pamiętam wymyślałam różne opowieści. Najczęściej byłam ich bohaterką. Piszę wiersze, sztuki teatralne, teksty piosenek. Ostatni raz wyszłam za mąż w 2003 roku to bardzo szczęśliwy związek. Mieszkamy w lesie, mamy 6 psów i 3 koty. Mój mąż jest profesorem onkologii i codziennie rano dojeżdża do pracy, do Warszawy. Onkologia i dla mnie jest sprawą ważną. Jestem honorowym rzecznikiem Polskiego towarzystwa do badań nad rakiem piersi. Moja teściowa i szwagier też są onkologami. Ich praca ma szczególne przesłanie moralne. Staram się ich rozumieć i wspierać.” – mówi o sobie Barbara Czerska.  „Tadeusz (Pieńkowski) ma ogromną wiedzę humanistyczną, jest wrażliwy i ma poczucie humoru. Mamy dzieci i wnuczęta. Mamy też swój własny  oddzielny świat. Chciałabym myśleć o naszym związku i o mojej pracy w Akademii Teatralnej jak o czymś co się nigdy nie skończy.” – dodaje profesor Barbara Czerska. 

Pierwszą głośną książką Barbary Czerskiej było „Poznawanie wartości” (Wydawca: MAW, 1986 rok). Na 204 stronie tej pozycji czytamy: „Wartości kształtują się w ścisłym związku ze społeczeństwem i jego kulturą. Każda kultura rodzi własny system wartości, z którym styka się człowiek. Te wartości to jakby drogowskazy. Skąd wiemy, że dobro jest lepsze od zła. Jak je odróżnić. Które wartości chronić, a przed którymi się bronić.” 

Profesor Barbara Czerska jest także autorką książki ,,Atlas kobiet jadalnych i trujących” (Wydawca: Mons Admirabilis, 2020 rok). Jak twierdzi autorka pozycja ta „otwiera ,mam nadzieje czas wydawania drukiem tego co dotychczas napisałam. Trochę tego jest.” ,,Atlas kobiet jadalnych i trujących” to zbiór krótkich opowiastek, o ludziach żyjących w dobie postfeminizmu. Zbiorowym męskim bohaterem wszystkich tych opowiadań jest niejaki Czesław. Autorka stara się zachować opisowo-poznawczy dystans do rzeczywistości. „W życiu niezależnie od tego, kto wygrywa (bo kto ma rację to i tak wiemy), mężczyźni i kobiety szukają się, znajdują, boleśnie gubią itd. Puszcza życia codziennego pełna jest niebezpieczeństw i zasadzek zarówno dla przedstawicieli wszelkich doktryn, jak i dla tych, którzy się bezideowo ganiają po krzakach. Każdy może się zagubić. No i kiedy jest zagubiony, to ma trochę czasu i może na przykład sięgnąć po te tu przypowiastki o babobraniu, czyli o tym, jak zaspokoić całkowicie naturalne zapotrzebowanie na obecność kobiety w życiu drugiego człowieka.” – Stwierdza Barbara Czerska.

Barbara Czerska była drugą żoną (pierwszą była słynna aktorka i piosenkarka Iga Cembrzyńska), nieżyjącego już, cenionego historyka filozofii starożytnej i średniowiecznej Andrzeja Kasi. Mają dwójkę dzieci.

 „Zanim zrozumiałam, że syn ma inny pomysł na siebie i że o siebie walczy, sprawiłam mu sporo przykrości, a przy okazji strasznie źle potraktowałam siebie, bo uznałam, że poniosłam pedagogiczną porażkę, do czego nie miałam żadnych podstaw. Dzieci nie są po to, żeby realizowały nasze zamierzenia i nasze wartości. Dzieci rodzimy po to, żeby dbały o siebie i siebie realizowały z pożytkiem dla świata. A jeśli przy okazji nas polubią, to już nasz fart. Po latach dotarło do mnie, że syn robi wszystko, żeby nie być filozofem. Gratuluję mu, że dopiął swego. Pracuje jako reporter w Polsacie i świetnie się odnajduje w tym zawodzie, który traktuje jako misję.” – przyznała po latach Barbara Czerska. 

Syn Andrzej nie poszedł w ślady rodziców, ale córka tak. Katarzyna Kasia jest dziś znaną filozofką. Wykłada historię filozofii, estetyki i filozofii kultury na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 

Agencja Informacyjna, Kultura /SYL/ 09.05.2022

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels