Artur Negri: Masz w sobie spokój – często słyszę

W dużej mierze mój spokój wynika ze stoicyzmu. Stoik skupia się na tym, co jest od niego zależne. Analizuje fakty, porzuca ograniczające wyobrażenia. Podejmuje logiczne decyzje. Analizuje emocje. Potrafi odpuścić. Robi, to co nakazuje zdrowy rozsądek. Stosuje myślenie krytyczne.

Stoik jest autonomiczny. Jest twórcą własnej drogi do szczęścia. Skupia się na teraźniejszości. Nikt za nas, bowiem, życia nie przeżyje, tylko my sami, jak kiedyś uświadomiła mi Liliana Maria, moja Siostrzenica.

Im więcej czasu teraźniejszego prawdziwie przeżyjemy, tym dłuższe będzie nasze życie. To nie życie jest bowiem krótkie. To ludzie czynią je krótkim, gubiąc codzienność.

„Wszystko to, do czego przyjść pragniesz drogą okrężną, możesz już mieć, jeżelibyś sam sobie tego nie skąpił.” – Zauważa  Marek Aureliusz – pisarz, filozof i cesarz rzymski (161-180). – „Dlatego teraźniejszość poświęć samemu sobie”. – Wyjaśnia Marek Aureliusz.

Stoicyzm to praktyczny sposób życia, aktualny i dzisiaj. Każda i każdy z nas może praktykować stoicyzm.  Jeśli chcesz poszukiwać spokoju w zdroworozsądkowym życiu, praktykować stoicyzm i myślenie krytyczne zapraszam do zapoznania się z moją książką „Planer Stoika. Jak nie oszaleć i czerpać radość z życia”,

Ukazała się właśnie moja książka „Planer Stoika. Jak nie oszaleć i czerpać radość z życia”, wydana przez wydawnictwo Eurograf Bis. Dzielę się w nim, jak pojmuję i jak praktykuję stoicyzm. Ponad 400 stron, 12 tekstów, 12 ćwiczeń, blisko 400 stoickich cytatów. Publikacja to zarazem to rodzaj dziennika, w którym poprzez codzienną refleksję możesz praktykować stoickie życie.

To, co było – minęło. Co będzie – nie wiemy. Jest jeszcze teraz – czas do przeżycia. Właśnie taki jest stoicyzm. Zapraszam po moją książkę „Planer Stoika. Jak nie oszaleć i czerpać radość z życia” do sieci Empik.

Artur Negri jest praktykującym stoikiem. Ukończył Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w myśleniu krytycznym. Jest wykładowcą MBA na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz na Uniwersytecie Łódzkim. Trener w zakresie: myślenie krytyczne, podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów, argumentacja, obrona przed manipulacją, komunikacja, przywództwo, design thinking.