Agencja Informacyjna: Niestrudzona Kama Zboralska ogłosiła 13. Kompas Młodej Sztuki – ranking 100 najlepszych młodych artystów. Ogłoszenie wyników odbyło się w Teatrze 6 piętro w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w czwartek w Andrzejki czyli 30 listopada 2023 r.
Spis treści
Jak działa ranking Kompas Młodej Sztuki
Ranking najlepszych młodych artystów Kompas Młodej Sztuki tworzą wiodące prywatne i publiczne galerie sztuki współczesnej, w Polsce. W 13. edycji najlepszych artystów typowało 85 placówek, m.in. Bunkier Sztuki, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Państwowa Galeria sztuki w Sopocie, Miejski Ośrodek w Gorzowie, Galeria Bielska w Bielsku Białej, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Bałtycka Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie oraz komercyjne: Galeria Starmach, Piękna Gallery, Nocny Art Patrol, mia Art Gallery, HOS Gallery, Propaganda, Krupa Gallery, Shefter Gallery, Galeria Wizytująca i Arttrakt. Szefowie bądź właściciele galerii zgłaszają po pięć nazwisk, ich zdaniem najlepszych artystów, którzy maksymalnie mogą mieć 35 lat.
Głosujący kierują się ostatnimi osiągnięciami wskazanych twórców bądź uważają, że niektórzy z nich mają szansę w przyszłości odnieść sukces. Pierwszy artysta otrzymuje 5 punktów, drugi 4 itd. Suma punktów decyduje o pozycji w rankingu. Z tych subiektywnych opinii wyłania się lista najlepszych młodych twórców. Istotna jest też ilość notowań oraz podział głosów na galerie publiczne i prywatne. Warto przypomnieć, że od początku istnienia rankingu czołówka rankingu Kompasu Młodej Sztuki to faktycznie artyści liczący się w świecie sztuki, nie tylko rodzimym. Ich prace wystawiane już w prestiżowych galeriach i instytucjach, wzbogacają ważne kolekcje. Sztuka współczesna jest multimedialna, prace powstają w różnych stylistykach, technikach, poruszają różne tematy.
Kompas Młodej Sztuki to święto artystów, galerie, domów aukcyjnych, marchandów, inwestorów i kolekcjonerów
Kompas Młodej Sztuki to przedsięwzięcie o charakterze przede wszystkim edukacyjnym. Celem jest próba usystematyzowania wciąż jeszcze kształtującego się polskiego rynku sztuki. Najpierw Kompas Sztuki powstawał co roku, następnie co trzy lata – dłuższy dystans czasowy pozwala lepiej oddać aktualne tendencje rynkowe. Na ogłoszenie rankingu Kompas Młodej Sztuki czekają artyści, galerie, domy aukcyjne, marchandzi, inwestorzy i kolekcjonerzy, którzy podejmując decyzje często kierują się listą Kompasy Młodej Sztuki. Statystycznie ranking powstaje na podstawie około 200 artystów, co biorąc pod uwagę ilość debiutujących twórców jest listą bardzo elitarną. Jest to duże wyróżnienie znaleźć się wśród nominowanych przez uznanych profesjonalistów.
13. Kompas Młodej Sztuki: Złota dziesiątka
W pierwszej dziesiątce XIII rankingu Kompasu Młodej Sztuki znaleźli się: Agata Słowak, Emilia Kina, Monika Falkus,(pierwsze trzy malarki otrzymały głosy ponad 40 galerii w Polsce) Karolina Jabłońska, Kamil Kukla, Lia Kimura, Norbert Delman, Karolina Jarzębak, Martyna Czech, i Paweł Czekański. Uderza, że pierwsze 3 miejsca to malarki, a w pierwszej dziesiątce jest aż 7 artystek. Panuje opina, że Kompas Młodej Sztuki ujawnia Trendy. Jeśli traktować to jako pewnik wszystko wskazuje na to, że stery w polskiej młodej sztuce przejęły kobiety.
Życzenia dla młodych artystów
„Życzę wszystkim zwycięzcom rankingu XIII Kompasu Młodej Sztuki, aby ich dzieła cieszyły się powodzeniem i aby osiągały tak wysokie ceny, żeby nie było ich stać na ich zakup.” – Powiedziała na otwarciu Gali – Kama Zboralska – twórczyni rankingu Kompas Młodej Sztuki – laureatka nagrody Ambasador Promocji Sztuki przyznanej przez Instytut Biznesu.
Patronem wydarzenia jest Teatr 6 piętro, sponsor nagród KMS 2023 Omenaa Art Foundadion, Nagroda Specjalna ToTuart, sponsorzy: Mielżyński, Kamierz Warszawski, patroni medialni: dziennik Rzeczpospolita,RMF Classic, art.info.pl Lynx, ryne Sztuki, anywhereo, Agencja Informacyjna, no arte, niezła sztuka, art. Post, Moda Comaric.
Agata Słowak – zwyciężczyni XIII rankingu Kompas Młodej Sztuki
Agata Słowak (ur. 1994 r.) – malarka, queerowa artystka, autorka obiektów i instalacji. Studiowała na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w roku 2019 obroniła dyplom zatytułowany „Jestem piękna, jestem wielką artystką!”, poruszała w nim wątki dotyczące płci kulturowej i feminizmu. Wielkie uznanie środowiska krytycznego przyniosła jej wystawa „Tylko nasze stany” w Fundacji Galerii Foksal w Warszawie. Brała także udział w licznych wystawach zbiorowych, jak „Niepokój przychodzi o zmierzchu” (Zachęta), „Kto napisze historię łez” (MSN w Warszawie), „Siedem etapów życia kobiety” (Miejska Galeria Sztuki w Łodzi) czy „Złe relacje” (Galeria Salon Akademii w Warszawie).
W 2023 roku otrzymała Paszport „Polityki”, w kategorii sztuki wizualne, za „odważne podejmowanie w malarstwie tematyki kobiecej, której nadaje osobisty i pełen emocjonalnego zaangażowania wyraz. Za opowiadanie o teraźniejszości i o sobie za pomocą oryginalnie wykorzystanych wzorców dawnego malarstwa”. W 2023 r. otworzyła wystawę „Time is Love” w galerii Fortnight Institute na Manhattanie w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Wystawa laureatów w teatrze VI Piętro.
Na wystawie XIII rankingu Kompas Młodej Sztuki w teatrze VI Piętro, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przy pl. Defilad 1, swoje obrazy prezentują: Emilia Kina, Natalia Rybka, Marcin Jasik, Olga Pawłowska, Monika Falkus, Martyna Czech, Agata Słowak, Kamil Kukla, Krzysztof Grzybacz, Wiktor Gałka, Karolina Jabłońska, Lia Kimura oraz rzeźby: Norbert Delman, Paweł Czekański. Karolina Jarzębak. Ekspozycja będzie dostępna do 12 grudnia 2023 r.
Sponsor nagród OmenaArt Foundation
W 2023 r Sponsorem Nagród XIII rankingu Kompas Młodej Sztuki 2023 jest OmenaArt Foundation – nagrody finansowej (2O.OOO zł dla lidera KMS 2023), która zostanie wręczona przez Omenę Mensah – prezeskę fundacji podczas uroczystej Gali oraz nagród rzeczowych w postaci tygodniowego pobytu na Malcie (w formie rezydencji artystycznej, z ewentualnym udziałem w Malta Biennale 2024) dla laureatów 3. pierwszych miejsc Kompas Młodej Sztuki 2023 (w przypadku wyników ex aequo – dla wszystkich zdobywców 3. pierwszych miejsc).
Specjalne nagrody dla rzeźbiarzy Galerii Sztuki ToTuart
Troje najwyżej notowanych rzeźbiarzy w XIII rankingu Kompas Młodej Sztuki 2023 otrzymało nagrodę specjalną, ufundowaną przez Galerię Sztuki ToTuart w postaci organizacji wystawy zbiorowej w głównej galerii ToTuart w Centrum Praskim Koneser w Warszawie, a także prezentację twórczości każdego z wyłonionych artystów w Codzienniku Artystycznym – autorskim instagramowym kanale Galerii Sztuki ToTuart, obserwowanym przez 50.000 osób.
OmenaArt Foundation do realizacji projektów i inicjatyw w dziedzinie sztuki, designu oraz architektury
OmenaArt Foundation została powołana do realizacji projektów i inicjatyw w dziedzinie sztuki, designu oraz architektury. Fundacja konsekwentnie buduje swoją kolekcję, skupiając się na rzeźbie i obiektach przestrzennych oraz współczesnym malarstwie. Inwestuje w polskich artystów młodego pokolenia oraz wspiera instytucje związane ze sztuką. W przyszłości planuje stworzyć unikalną w tej części Europy kolekcję sztuki afrykańskiej. Fundacja w swoich działaniach łączy sztukę z nowymi technologiami i troską o środowisko. Dodatkowo, OmenaArt Foundation aktywnie wspiera rewitalizacje obiektów historycznych w Europie i w Polsce, m.in. malowideł ściennych, znajdujących się w Muzeum Pałacu w Wilanowie.
Omenaa Mensah zaangażowana w budowanie świadomości społecznej i kulturowej polskiego biznesu
Omenaa Mensah to miłośniczka designu, architektury i sztuki, kolekcjonerka, promotorka młodych artystów oraz pomysłodawczyni Wielkiej Aukcji Charytatywnej „Top Charity” – najbardziej prestiżowego wydarzenia charytatywnego w Polsce. Jest zaangażowana w budowanie świadomości społecznej i kulturowej polskiego biznesu. Omenaa Mensah pełni funkcję prezeski fundacji Omenaa Foundation i OmenaArt Foundation oraz wiceprezeski Rafał Brzoska Foundation.
Kama Zboralska – promotorka sztuki współczesnej
Kama Zboralska – dziennikarka, krytyk i promotorka sztuki współczesnej, ekspertka rynku sztuki dyrektor programowy Warszawskich Targów Sztuki, twórczyni rankingów Kompas Sztuki i Kompas Młodej Sztuki. Jest absolwentką Wydziału Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Kama Zboralska i jej pasja sztuki
Kama Zboralska w latach 2006-2023 była członkinią Komisji Kultury Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Inicjatorka powstania galerii sztuki współczesnej Galerii (-1), należącej do Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz jej kuratorka. Zorganizowała ponad 150 wystaw. Od 2012 dyrektorka artystyczna Warszawskich Targów Sztuki. Wykładowczyni na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Członkini i stypendystka ZAiKS-u. Kama Zboralska jest autorką licznych publikacji o sztuce m.in. w dzienniku „Rzeczpospolita”, magazynach: „Business Magazine”, „Manager Magazin”, „Pani” oraz w businessman.pl, Wprost. Współautorka ponad 200 programów telewizyjnych: „Męski striptiz”, „Gorączka”, „Mieszane uczucia” oraz „Ona i on”.
Książki Kamy Zboralskiej
Kama Zboralska jest autorką książek: „Sztuka inwestowania w sztukę. Przewodnik po galeriach 2004” (wyróżniona przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w konkursie na Najpiękniejsze książki roku 2003); „Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach 2006” (2006); „Przewodnik po galeriach sztuki. Sztuka inwestowania w Sztukę tom 3” (2013); „Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006–2016” (2016); „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących” (2019); „Kierunek Sztuka (2022). Współautorka książki: „Olimpijskie Konkursy Sztuki. Wawrzyny Olimpijskie” (praca zbiorowa, 2012)
Kama Zboralska dostała nagrody
Kama Zboralska została wyróżniona srebrnym i złotym medalem „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego” przyznanymi przez Polski Komitet Olimpijski w dowód uznania za działalność w dziedzinie sport i sztuka, nagrodą „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie im. Feliksa „Manggha” Jasieńskiego za rok 2021, w kategorii dziennikarz i Nagrodą Ambasador Promocji Sztuki przyznawanej przez Instytut Biznesu (2022)
Agencja Informacyjna, Kultura, /DEC/ 30.11.2023