Szczęśliwy Kompas Młodej Sztuki 2023

 

Agencja Informacyjna: Kompas Młodej Sztuki – ranking najlepszych młodych artystów – to najważniejsze wydarzenie artystyczne roku w Polsce, wskazujące trendy i najgorętsze postacie, które będą obecnie największe zainteresowanie. Nadchodzi trzynasta edycja publikacji tego rankingu, prowadzonego przez Kamę ZboralskąAmbasadora Promocji Sztuki – tytuł przyznany przez Instytut Biznesu.

Kama Zboralska Ambasadorem Promocji Sztuki

XIII Kompas Młodej Sztuki – niektórzy mówią, że trzynastka jest pechowa, ale w tym przypadku wszyscy spodziewają się szczęśliwego wydarzenia. Ranking Kompas Sztuki to ranking najlepszych polskich artystów współczesnych, który publikowany był od 2007 do 2020 roku w dzienniku „Rzeczpospolita”, w dziale „Moje pieniądze”. Jest to przedsięwzięcie o charakterze przede wszystkim edukacyjnym, podstawową rolą Kompasu Sztuki jest próba usystematyzowania wciąż jeszcze kształtującego się polskiego rynku sztuki. Najpierw Kompas Sztuki powstawał co roku, następnie co trzy lata – dłuższy dystans czasowy pozwala lepiej oddać aktualne tendencje rynkowe.

Ranking Kompas Młodej Sztuki ukazywał się od 2008 do 2020 roku, także na łamach dziennika „Rzeczpospolita”, w grzbiecie „Moje pieniądze”. Najpierw co dwa lata, od 2014 co roku. Zmiana ta została podyktowana oczekiwaniami odbiorców sztuki i coraz większym zainteresowaniem sztuką, nowoczesną także w kontekście finansowym. Wiąże się to z tym, ze prace początkujących artystów są zdecydowanie tańsze niż uznanych już klasyków, więc stanowią ciekawą kulturalna formę inwestowania.

Juliusz Erazm Bolek: Monochrome

Od kilku lat obserwuje się w Polsce oraz na świecie wzmożone zainteresowanie sztuką współczesną, szczególnie młodą. Wiele galerii proponuje swoje usługi w zakresie tworzenia kolekcji, pojawia się coraz więcej artkonsultantów, coraz więcej aukcji sztuki najnowszej. Nie sztuką jest kupić pracę debiutanta -istotne jest mieć rozeznanie którzy z nich mają szansę odnieść sukces, którzy już mają na swoim koncie spore osiągnięcia. Obiektywnym kompendium wiedzy na ten temat jest ranking najlepszych młodych artystów – Kompas Młodej Sztuki. Obiektywnym na ile może być obiektywna ocena sztuki. Ranking powstaje w wyniku głosowania kilkudziesięciu wysokiego szczebla ekspertów w dziedzinie sztuki.

Ranking najlepszych młodych artystów Kompas Młodej Sztuki tworzą wiodące prywatne i publiczne galerie sztuki współczesnej, w Polsce. W 13. edycji najlepszych artystów typowało 85 placówek, m.in. Bunkier Sztuki, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Państwowa Galeria sztuki w Sopocie, Miejski Ośrodek w Gorzowie, Galeria Bielska w Bielsku Białej, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Bałtycka Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie oraz komercyjne: Galeria Starmach, Piękna Gallery, Nocny Art Patrol, mia Art Gallery, HOS Gallery, Propaganda, Krupa Gallery, Shefter Gallery, Galeria Wizytująca i Arttrakt. Szefowie bądź właściciele galerii zgłaszają po pięć nazwisk, ich zdaniem najlepszych artystów, którzy maksymalnie mogą mieć 35 lat. Głosujący kierują się ostatnimi osiągnięciami wskazanych twórców bądź uważają, że niektórzy z nich mają szansę w przyszłości odnieść sukces. Pierwszy artysta otrzymuje 5 punktów, drugi 4 itd. Suma punktów decyduje o pozycji w rankingu. Z tych subiektywnych opinii wyłania się lista najlepszych młodych twórców. Istotna jest też ilość notowań oraz podział głosów na galerie publiczne i prywatne. Warto przypomnieć, że od początku istnienia rankingu czołówka rankingu Kompasu Młodej Sztuki to faktycznie artyści liczący się w świecie sztuki, nie tylko rodzimym. Ich prace wystawiane już w prestiżowych galeriach i instytucjach, wzbogacają ważne kolekcje. Sztuka współczesna jest multimedialna, prace powstają w różnych stylistykach, technikach, poruszają różne tematy.

Polski rynek sztuki

Na ogłoszenie rankingu Kompas Młodej Sztuki czekają artyści, galerie, domy aukcyjne, marchandzi, inwestorzy i kolekcjonerzy, którzy podejmując decyzje często kierują się listą KMS. Statystycznie ranking powstaje na podstawie około 200 artystów, co biorąc pod uwagę ilość debiutujących twórców jest listą bardzo elitarną. Jest to duże wyróżnienie znaleźć się wśród nominowanych przez uznanych profesjonalistów.

Kama Zboralska: Kierunek sztuka

Wśród dotychczasowych liderów rankingu Kompas Młodej Sztuki największy sukces odniosła Ewa Juszkiewicz – dwukrotna zwyciężczyni (2014 r. ex aexquo Ex aequo z Bartoszem Kokosińskim i 2015 r.), aktualnie związana z czołową, nowojorską Gagosian Gallery, w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jej surrealistyczny obraz „Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)” w 2022 roku został wylicytowany w Christie’s  za 1.500.000 dolarów. W 2022 roku liderem 12. rankingu Kompas Młodej Sztuki został Karol Palczak, nagrodą była indywidualna wystawa w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. We wcześniejszych latach zwycięzcy rankingu Kompas Młodej Sztuki: Irmina Staś, Łukasz Patelczyk i Agata Kus mieli ufundowany tygodniowy pobyt w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, przez Sławomira Góreckiego, kolekcjonera, właściciela Piękna Gallery.

W 2023 roku Sponsorem Nagród 13. rankingu Kompas Młodej Sztuki 2023 jest Omena Art Foundation – nagrody finansowej (20.000 zł dla lidera  KMS 2023), która zostanie wręczona przez prezeskę fundacji Omenę Mensah, podczas Gali rankingu Kompas Młodej Sztuki 2023 oraz nagród rzeczowych w postaci tygodniowego pobytu na Malcie (w formie rezydencji artystycznej, z ewentualnym udziałem w Malta Biennale 2024) dla laureatów 3. pierwszych miejsc rankingu Kompas Młodej Sztuki 2023 (w przypadku wyników ex aequo –  dla wszystkich zdobywców 3. pierwszych miejsc).

12. Kompas Młodej Sztuki 2022 – wystawa pokonkursowa

Omena Art Foundation została powołana do realizacji projektów i inicjatyw w dziedzinie sztuki, designu oraz architektury. Fundacja konsekwentnie buduje swoją kolekcję, skupiając się na rzeźbie i obiektach przestrzennych oraz współczesnym malarstwie. Inwestuje w polskich artystów młodego pokolenia oraz wspiera instytucje związane ze sztuką. W przyszłości planuje stworzyć unikalną w tej części Europy kolekcję sztuki afrykańskiej. Omena Art Foundation w swoich działaniach łączy sztukę z nowymi technologiami i troską o środowisko. Ponadto, Fundacja aktywnie wspiera rewitalizacje obiektów historycznych w Europie i w Polsce, m.in. malowideł ściennych, znajdujących się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Omenaa Mensah to miłośniczka designu, architektury i sztuki, kolekcjonerka, promotorka młodych artystów oraz pomysłodawczyni Wielkiej Aukcji Charytatywnej „Top Charity” – najbardziej prestiżowego wydarzenia charytatywnego w Polsce. Jest zaangażowana w budowanie świadomości społecznej i kulturowej polskiego biznesu. Omenaa Mensah pełni funkcję prezeski fundacji Omenaa Foundation i Omena Art Foundation oraz wiceprezeski Rafał Brzoska Foundation.

Kama Zboralska: Kierunek sztuka

Natomiast dla trzech najwyżej notowanych rzeźbiarzy w 13. rankingu Kompas Młodej Sztuki 2023 Galeria Sztuki ToTuart ufundowała nagrodę specjalną: organizację wystawy zbiorowej w głównej galerii ToTuart w Centrum Praskim Koneser w Warszawie, a także prezentację twórczości każdego z wyłonionych artystów w Codzienniku Artystycznym – autorskim instagramowym kanale Galerii Sztuki ToTuart, obserwowanym przez 50.000 osób.

Gala 13. rankingu Kompas Młodej Sztuki 2023 czyli ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, połączona z wystawą pokonkursową odbędzie się 30 listopada 2023 r. w warszawskim Teatrze 6. piętro (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1 w Warszawie), który jest partnerem wydarzenia. Więcej informacji na stronie internetowej: www.kompasmlodejsztuki.com.pl. Patronat medialny nad rankingiem Kompas Młodej Sztuki, ze względu na rangę wydarzenia objęła Agencja Informacyjna.

Kama Zboralska – propagatorka sztuki, kuratorka, krytyk sztuki. Inicjatorka „Kompasu Młodej Sztuki” i „Kompasu Sztuki”. Autorka m.in. cyklu książek: „Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach”, albumu „Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006–2016” (2016 r.), „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących” (2019 r.) oraz publikacji „Kierunek Sztuka” (2022 r.). Wieloletnia kuratorka i inicjatorka powstania Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Od 2012 roku dyrektorka artystyczna Warszawskich Targów Sztuki. Członkini Rady Programowej Omena Art Foundation. Prowadzi wykłady m.in. na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, członkini ZAiKS-u.

101 artystów według Kamy Zboralskiej

Kama Zboralska jest laureatką Złotego i Srebrnego medalu „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”, przyznanych przez PKOI w dowód uznania za działalność w dziedzinie sport i sztuka, Nagrody Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie im. Feliksa „Manggha” Jasieńskiego za rok 2021, w kategorii dziennikarz i Nagrody Ambasador Promocji Sztuki przyznanej przez Instytut Biznesu (2022 r.)

Agencja Informacyjna, kultura, /DEC/ 15.10.2023