Pierwszy Ogólnopolski pokaz 3-letnich koni arabskich czystej krwi 2023

Agencja Informacyjna: Ogólnopolski pokaz 3-letnich koni arabskich czystej krwi w treningu wyścigowym w sezonie 2023 odbędzie się po raz pierwszy w sobotę 21 października 2023 r., na warszawskim Torze Wyścigów Konnych Służewiec, w Warszawie, który jest uważany za jeden z największych i najpiękniejszych torów wyścigowych na świecie. 

Polskie stadniny koni słyną z pięknych i dzielnych koni arabskich czystej krwi. Pierwszy Ogólnopolski pokaz 3-letnich koni arabskich czystej krwi w treningu wyścigowym w sezonie 2023 jest organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. To wydarzenie to wspaniała okazja, aby móc podziwiać najbardziej wartościowe konie, a także poznać wielowiekowątradycję hodowli koni tej rasy w Polsce.

https://agencja-informacyjna.com/stulecie-stada-ogierow-w-lacku/

W programie Ogólnopolskiego pokazu 3-letnich koni arabskich czystej krwi w treningu wyścigowym w sezonie 2023 w godz. 10:00-14:00 zostaną zaprezentowane: Klasa I – klacze , Klasa II – ogiery, Najlepszy Koń Pokazu – klacze, Najlepszy Koń Pokazu – ogiery. Przewidziana pula nagród wynosi 80.000 zł. O godz. 16:30 będzie miała miejsce gonitwa pokazowa, w której udział weźmie maksymalnie najlepszych koni według w rankingu Pucharu Polski Klasycznego Konia Arabskiego opublikowanym na stronie Polskiego Klubu Wyścigów Konnych (PKWK) w piątek 20 października 2023 r. Wydarzenie jest atrakcją zarówno dla wielbicieli koni jak również dla osób, które pragną emocji. 

Podczas oceny konie prezentowane będą w ręku w pozycji stojącej oraz w stępie i kłusie. Każdy koń będzie oceniany indywidualnie przez komisję niezależnych sędziów, którzy nie mogą porozumiewać się podczas sędziowania. Konie będą oceniane pod względem typu, urody, poprawności budowy oraz ruchu w ręku według następującego systemu punktacji (dopuszczone połówki punktów): typ (maksymalnie 20 pkt.), głowa i szyja (maksymalnie 20 pkt.), kłoda (maksymalnie 20 pkt.), nogi (maksymalnie 20 pkt.), ruch (maksymalnie 20 pkt.), razem – maksymalnie 100 punktów. Wybór „Najlepszego Konia Pokazu” ma na celu popularyzację konia arabskiego czystej krwi wśród szerokiej publiczności. W wyborze wezmą udział konie, które zajęły miejsca 1-5 podczas oceny w grupach. 

https://agencja-informacyjna.com/70-lat-stadniny-koni-michalow/

Sędziami Ogólnopolskiego pokazu 3-letnich koni arabskich czystej krwi w treningu wyścigowym w sezonie 2023 będą: Alicja Poszepczyńska, Tomasz Tarczyński i Małgorzata Łojek, ringmasterami: Ireneusz Kozłowski i Weronika Filipiak, spikerem: Mariusz Rytel. 

Ogólnopolski pokaz 3-letnich koni arabskich czystej krwi w treningu wyścigowym w sezonie 2023 jest organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Partnerem merytoryczny jest Polski Klub Wyścigów Konnych. Koordynatorem wykonawczym został Totalizator Sportowy – Oddział Tor Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie. Wydarzenie jest bezpłatne. Osoby zainteresowane uczestnictwem powinny pobrać bezpłatnych wejściówki dostępne na stronie intenretowej: Ogólnopolski pokaz 3-letnich koni arabskich czystej krwi w treningu wyścigowym w sezonie 2023 – eBilet.pl. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 21 października 2023 r. na Torze Wyścigów Konnych Służewiec, przy ul Puławska 266,w Warszawie.

Koń czystej krwi arabskiej jest jedną z podstawowych ras koni gorącokrwistych, uważana często za kwintesencję piękna konia. Konie arabskie pojawiły się na Półwyspie Arabskim co najmniej 2.500 lat temu. Są bardzo wytrzymałe, niewymagające w hodowli i szybkie w galopie. Na długich dystansach nie mają sobie równych. Są inteligentne, życzliwe, wrażliwe i przywiązane do człowieka. Konie czystej krwi arabskiej nazywane „Arabami” to konie o żywym temperamencie, lecz zawsze posłuszne. Koni tej rasy używano w hodowli wielu innych ras. Jest to najstarsza na świecie rasa hodowanych obecnie koni. 

Koń czystej krwi arabskiej bardzo szlachetny i elegancki, o lekkiej budowie ciała. Jego sylwetkę można wpisać w kwadrat. Mała, sucha głowa o profilu szczupaczym (wklęsłym) lub prostym. Nogi są suche i doskonałej jakości, choć zdarzają się lekkie wady postawy, a łopatki nie zawsze są idealne. Zad jest krótki i poziomy, ogon wysoko osadzony i noszony z charakterystyczną odsadą. Kopyta są twarde i wytrzymałe. Wysokość tych koni wynosi 145–155 cm. Występują wszystkie maści podstawowe. Najczęściej konie te są siwe, gniade i kasztanowate, bardzo rzadko kare. Wśród koni tej rasy może występować również wzór Rabacino, Sabino oraz pręga grzbietowa. Szlachetności koniowi dodaje długa łabędzia szyja i piękna głowa z szeroko rozwartymi nozdrzami. Chody tych koni są bardzo lekkie. Galop jest szybki i wytrzymały, kłus bardzo szlachetny, jak gdyby koń unosił się w powietrzu. Stęp bywa zbyt krótki.

Wyróżnia się kilka typów konia arabskiego, spośród których najbardziej znane to: Kuhailan, Saklavi, Munighi, Hadban, Hamdan i O’Bajan. Hodowla koni arabskich w Polsce rozpoczęła się na początku XVIII wieku. Obecnie w hodowli koni arabskich krwi arabskiej w Polsce, prym wiodą trzy państwowe stadniny: Stadnina Koni Janów Podlaski, Stadnina Koni Michałów i Stado Ogierów Białka. Coraz więcej utytułowanych koni pojawia się u hodowców prywatnych. 

Agencja Informacyjna, Gospodarka, /DEC/ 15.10.2023