Rocznica pontyfikatu słowiańskiego papieża

16 października 1978 na konklawe zwołanym po śmierci ojca świętego Jana Pawła I  polski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Nowy papież przyjął imię Jana Pawła II.

Według szacunków jego kandydaturę poparło 103 kardynałów na 111 głosujących. Wynik wyboru głowy Kościoła Katolickiego ogłoszono o godzinie 18:44. Oficjalna inauguracja pontyfikatu miała miejsce w trakcie mszy św. na placu św. Piotra 22 października 1978. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polakiem, jednocześnie pierwszym po 455 latach (od czasu pontyfikatu Hadriana VI) biskupem Rzymu niebędącym Włochem. Mając 58 lat, został wybrany najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846, który to w chwili wyboru miał 54 lata. Wielokrotnie sam przywoływał słowa wiersza „Słowiański Papież” Juliusza Słowackiego z 1848 r.

Pośród niesnasek Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon,
Dla słowiańskiego oto papieża
Otworzył tron. […]

Zdrowie przyniesie, rozpali miłość
I zbawi świat;
Wnętrze kościołów on powymiata,
Oczyści sień,
Boga pokaże w twórczości świata,
Jasno jak dzień.

 

Juliusz Słowacki

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=B5Xc3HAwhOU[/embedyt]

Inny ceniony pisarz i poeta Juliusz Erazm Bolek w przeddzień śmierci św. Jana Pawła II, w nocy z 1 na 2 kwietnia stworzył „Tryptyk poetycki” dedykowany polskiemu papieżowi.

„Tryptyk poetycki” możemy posłuchać w interpretacji Poety. Autorem zdjęć i montażu jest Rajmund Rozwadowski. Film został zrealizowany 30 kwietnia 2011 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Juliusz Erazm Bolek – pisarz i twórca plakatów i afiszy literackich oraz poezji konkretnej, laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Wydał kilkanaście książek, z których najważniejszym jest tom wierszy „Abracadabra”. Najbardziej znanym utworem jest poemat „Sekrety życia” przetłumaczony na ponad 30 języków. Ustanowił rekord Guinnessa na największy tom wierszy. O Juliuszu Erazmie Bolku zrealizowano dwa filmy dokumentalne: „Wlepkarz” w reżyserii Zbigniewa Kowalewskiego i „Poeta” w reżyserii Piotra Kulisiewicza.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /EST/ 01.04.2019