Światowy Dzień bez Śmiecenia ( World non-waste Day) pojawił się jako pomysł w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-parlament Młodzieży”. Dzień bez Śmiecenia przypada 11 maja czyli w rocznicę rozpoczęcia funkcjonowania polskiego systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi. W Polsce święto jest obchodzone od 2007 roku.
„Europejski Eko-parlament Młodzieży” jest przedsięwzięciem firmowanym przez organizację PRO EUROPE, która zrzesza organizacje odzysku działające w ramach systemu Zielonego Punktu. Do programu należy młodzież z kilkunastu krajów współdziałających.
Datą Dnia bez Śmiecenia okrzyknięto 11 maja. To właśnie tego dnia rozpoczął w Polsce funkcjonowanie system gospodarki odpadami opakowaniowymi organizowany zgodnie z wytycznymi dyrektywy Unii Europejskiej. W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął pakiet ustaw, które regulują między innymi obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Projekt zmieniono w 2013 roku ustawą z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami o odpadach opakowaniowych.
Dzień bez Śmiecenia co roku odbywa się pod innym hasłem, a w ramach jego obchodów wraz z każdą edycją przygotowywana jest elektroniczna kartka, którą można pobrać ze strony akcji i przesłać znajomym. Kartka zachęca do poznania zasad prawidłowej segregacji śmieci. W dzień obchodów odbywają się wydarzenia organizowane z inicjatywy przedsiębiorców, firm komunalnych, samorządów i osób prywatnych. Świętu poświęcona jest też strona dzienbezsmiecenia.pl. Znajdują się na niej gry, galeria, a także informacje dotyczące poprzednich edycji. Można znaleźć tam również zasady segregacji oraz inne ciekawostki i materiały do pobrania.
W związku z pandemią oraz koniecznością używania maseczek ochronnych i rękawiczek znacząco wzrosła ilość produkowanych odpadów. Wiele z tych materiałów porzucanych jest bezpośrednio na ulicach bez wyrzucania ich do odpowiednich kontenerów lub pojemników. Należy pamiętać, że świat jest dla wszystkich i nie można go zaśmiecać z własnego lenistwa. Dzień bez Śmiecenia ma przypominać, że nie śmiecąc chronimy środowisko oraz szanujemy wspólną przestrzeń życiową. Nie tylko w dniu dzisiejszym, ale i przez cały rok.
Agencja Informacyjna, Gospodarka/now/11.05.2020