XXIX Welconomy Forum in Toruń w trakcie wojny

Już ogłoszono przygotowania do XXIX Welconomy Forum in Toruń – jednego z najważniejszych kongresów społeczno-gospodarczych w Polsce. Wydarzenie zostanie zdominowane dyskusjami o sytuacji na Ukrainie, w wyniku inwazji Federacji rosyjskiej na to państwo, które zaczęło się 24 lutego 2022 roku.

Agresja militarna to jedno. Z jednej strony opinia publiczna jest zdziwiona nieporadnością armii  Federacji Rosyjskiej, z drugiej strony zaciekłym oporem jaki stawili najeźdźcy Ukraińcy. Wojna zmieniła podejście do surowców paliwowych i całej filozofii bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Oddzielna kwestię stanowi 5.000.000 uciekinierów, przed wojną, z Ukrainy na zachód, w przeważającej mierze kobiet z dziećmi. Samo to zjawisko stanowi olbrzymie wyzwanie logistyczne i ekonomiczne dla sąsiadujących państw.

Wojna odsłoniła też bestialstwo armii Federacji Rosyjskiej wobec ludności cywilnej, gwałty, znęcanie się nad ofiarami i mordy oraz ujawnione już zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwa. Najeźdźcy używają zakazanych międzynarodowymi konwencjami, podpisanymi przez Federację Rosyjską bomb kasetowych, fosforowych i próżniowych (termobarycznych). Poza zabijaniem żołnierzy imordowaniemludnosci cywilnej armia Federacji Rosyjskiej niszczy też infrastrukturę: fabryki, drogi, budynki, teatry, szkoły, szpitale, hospicja, praktycznie wszystko. Do tego okazuje się, że najeździ zaminowują tereny, z których się wycofują.

Wojna na Ukrainie zmienia oblicze ekonomiczne Europy, która z jednej strony wdraża sankcje gospodarczej wobec Federacji Rosyjskiej, z drugiej wspiera broniących się przed agresorem Ukraińców. Jednocześnie rozpoczęła się już dyskusja o organizacji środków pomocowych dla Ukrainy, która już zawnioskowała o przyjęcie do Unii Europejskiej.

W trakcie XXIX Welconomy Forum in Toruń będą poruszane także inne tematy. Przykładem jest debata „Młode pokolenie na rynku pracy – zaprojektuj zaangażowanie i motywację swoich pracowników.” W dsyksuji wezma udział prof. Iveta Ludviga – Dyrektor programu Master of Business Administration, RISEBA Uniwersytet Nauk Stosowanych w Rydze (Republika Łotewska); prof. nadzw. Nelson Duarte – Wyższa Szkoła Zarządzania i Techniki Politechniki w Porto, Republika Portugalska i  Międzynarodowy Instytut Badawczy Ekonomii i Zarządzania; Dobrosława Maria Duszyńska – Global Marketing Manager, Networked Energy Services (NES); dr Agnieszka Niemczynowicz – doktor nauk fizycznych, Uniwersytet Warmińsko–Mazurski; Sylwia Sobczak – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu; dr Radosław Kycia – doktor nauk fizycznych, Masaryk University w Brnie, Republika Czeska). Dyskusja będzie moderowana przez dr Joannę Nieżurawską – wykładowcę Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu i Prezes Fundacji Międzynarodowy Instytut Edukacji i Rozwoju Osobistego (MIERO)

Bardzo ciekawie zapowiada się zorganizowana w ramach XXIX Welconomy Forum in Toruń debata „Jak uratować tonący okręt czyli blaski i cienie restrukturyzacji” przygotowana przez Instytut Biznesu.

W dyskusji uczestniczą Artur Zawadowski – radca prawny, ekspert prawa gospodarczego, Dariusz Janus – uczestnik postępowań/procesów restrukturyzacyjnych i Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. Debatę prowadzi dziennikarz Damian Kuraś. Dyskutanci starają się odpowiedzieć jak praktyce sprawdza się funkcjonujące od kilku lat funkcjonuje nowe prawo restrukturyzacyjne. Paneliści odpowiadają na pytanie kto jest rzeczywistym beneficjentem procesu restrukturyzacyjnego? Czy ustawa gwarantuje spółce o wierzycielom kontrolę nad restrukturyzacją/upadłością? Jakie są najczęstsze efekty restrukturyzacji sądowej? Jak powinien przygotować się przedsiębiorca do sytuacji utraty płynności? Czy są inne rozwiązania niż restrukturyzacja sądowa?

„Takie wydarzenia jak Welconomy Forum in Toruń są potrzebne.” – Uważa dr Jacek Janiszewski – Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”. – „Podczas XXIX Welconomy Forum in Toruń będziemy rozważyć, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Pojęcie postępu nabiera nowego wymiaru. Na naszych oczach kształtuje się nowy porządek międzynarodowy. To, czego byliśmy świadkami, odeszło do przeszłości. Nie warto jednak popadać w pesymizm. Mierzyć się z sytuacją to siła wielkich i umiejętność analizujących. Takie jest właśnie Welconomy. Czuć puls rzeczywistości. Bądźmy razem. Tylko w ten sposób, może nie zmienimy okoliczności, ale znajdziemy rozwiązania, o których każdy z nas będzie mówił.” – Przekonuje dr Jacek Janiszewski – Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”.

XXIX Welconomy Forum in Toruń odbedzie się w dniach 30-31 maja 2022 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Trouniu. Już teraz można zapewnić sobie miejsce jako uczestnik i zarejestrować się poprzez formularz online: https://welconomy.pl/formularz-rejestracyjny

Agencja Informacyjna, gospodarka /DEC/ 6.04.2022