Wikipedia komercjalizuje się

Wikipedia to najbardziej znana i popularna encyklopedia internetowa. Jej treści 300 językach buduje rzesza wolontariuszy od 20 lat. Teraz Fundacja Wikimedia, w ramach której działa internetowe kompendium wiedzy chce uruchomić nową usługę zwaną Wikimedia Enterprise.

Wikipedia powstała w 2001 roku z inicjatywy m. in. Jimmy’ego Wales’a jako uzupełnienie istniejącej wówczas  Nupedii. Jest to tłumaczona na 300 języków internetowa encyklopedia, której charakterystycznym elementem jest działalność w ramach „otwartej treści”. Oznacza to, że praktycznie każdy uczestnik może edytować i aktualizować informacje zawarte w artykułach Wikipedii.

Polska wersja powstała w 2001 roku, z inicjatywy Krzysztofa Jasiutowicza – lekarza internisty oraz Pawła Jochyma – fizyka.

Pierwotnie funkcjonowała  samodzielnie pod nazwą Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa, jednak parę miesięcy później dołączono ją do międzynarodowej inicjatywy. Od 20 czerwca 2003 roku Wikipedia działa w ramach organizacji non-profit zwanej Wikimedia Foundation, która podjęła właśnie decyzję o wprowadzeniu komercjalizacyjnego produktu Wikimedia Enterprise.

Wikipedia od lat współpracuje z koncernem Google, dla którego tworzy bezpłatne treści.

Gigant technologiczny udostępnia je następnie użytkownikom jako odpowiedzi na ich pytania. A wyświetlając ich ważniejsze fragmenty w wynikach wyszukiwania promuje Wikipedię jako źródło rzetelne i sprawdzone. Wieloletnie porozumienie stało się jednak z czasem niewystarczające. Google (podobnie jak pozostałe koncerny wchodzące w skład tzw. „Big Tech”) jest przedsiębiorstwem samowystarczalnym i stabilnym pod względem finansów, czego nie można powiedzieć o Wikimedia Foundation, która utrzymuje serwis Wikipedia z datków użytkowników, innych fundacji oraz „Wielkiej Czwórki”. Dlatego właśnie postanowiono wprowadzić usługę w postaci Wikimedia Enterprise, której zadaniem będzie w pierwszej kolejności sprzedaż i dostarczanie treści Wikipedii do koncernów takich jak Google, Aple, Facebook czy Amazon a z czasem także do mniejszych przedsiębiorstw.

 

Jak zapewniają jednak fundatorzy, dotychczasowa bezpłatna forma otrzymywania treści (polegająca na imporcie informacji udostępnianych okresowo przez Wikipedię w ramach „zrzutu danych” na platformy) pozostanie bez zmian.

Jednak w ramach nowej płatnej usługi Wikimedia Enterprise, wszelkie zmiany oraz zrzuty danych będą dostarczone w czasie rzeczywistym i w przystępnej formie. Wprowadzona zostanie również nowość w postaci obsługi klienta, która nie była dotychczas obecna w projektach kierowanych przez wolontariuszy. W jej ramach uruchomiony zostanie specjalny numer telefonu, pod który klienci będą mogli dzwonić w przypadku usterki. Wikimedia Enterprise w ramach obsługi klienta zagwarantuje ponadto stabilną szybkość dostarczania danych oraz możliwość kontaktu z serwisantami. Fundatorzy liczą, że to wszystko przekona wielkie koncerny do wyboru płatnych treści.

Ponadto jak zapowiedzieli twórcy usługi, będzie ona korzystać z serwerów Amazon Web Services, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wybrednych klientów. Wikimedia Enterprise ma być gwarantem tego, że komercyjni operatorzy otrzymają artykuły najświeższe oraz najwyższej jakości co pozwoli im sprawniej walczyć z cyberprzestępczością.

Agencja Informacyjna, Gospodarka /WAC/ 23.03.2021