Wikipedia to najbardziej znana i popularna encyklopedia internetowa. Jej treści 300 językach buduje rzesza wolontariuszy od 20 lat. Teraz Fundacja Wikimedia, w ramach której działa internetowe kompendium wiedzy chce uruchomić nową usługę zwaną Wikimedia Enterprise.
Wikipedia powstała w 2001 roku z inicjatywy m. in. Jimmy’ego Wales’a jako uzupełnienie istniejącej wówczas Nupedii. Jest to tłumaczona na 300 języków internetowa encyklopedia, której charakterystycznym elementem jest działalność w ramach „otwartej treści”. Oznacza to, że praktycznie każdy uczestnik może edytować i aktualizować informacje zawarte w artykułach Wikipedii.
Polska wersja powstała w 2001 roku, z inicjatywy Krzysztofa Jasiutowicza – lekarza internisty oraz Pawła Jochyma – fizyka.
Pierwotnie funkcjonowała samodzielnie pod nazwą Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa, jednak parę miesięcy później dołączono ją do międzynarodowej inicjatywy. Od 20 czerwca 2003 roku Wikipedia działa w ramach organizacji non-profit zwanej Wikimedia Foundation, która podjęła właśnie decyzję o wprowadzeniu komercjalizacyjnego produktu Wikimedia Enterprise.
Wikipedia od lat współpracuje z koncernem Google, dla którego tworzy bezpłatne treści.
Gigant technologiczny udostępnia je następnie użytkownikom jako odpowiedzi na ich pytania. A wyświetlając ich ważniejsze fragmenty w wynikach wyszukiwania promuje Wikipedię jako źródło rzetelne i sprawdzone. Wieloletnie porozumienie stało się jednak z czasem niewystarczające. Google (podobnie jak pozostałe koncerny wchodzące w skład tzw. „Big Tech”) jest przedsiębiorstwem samowystarczalnym i stabilnym pod względem finansów, czego nie można powiedzieć o Wikimedia Foundation, która utrzymuje serwis Wikipedia z datków użytkowników, innych fundacji oraz „Wielkiej Czwórki”. Dlatego właśnie postanowiono wprowadzić usługę w postaci Wikimedia Enterprise, której zadaniem będzie w pierwszej kolejności sprzedaż i dostarczanie treści Wikipedii do koncernów takich jak Google, Aple, Facebook czy Amazon a z czasem także do mniejszych przedsiębiorstw.
Jak zapewniają jednak fundatorzy, dotychczasowa bezpłatna forma otrzymywania treści (polegająca na imporcie informacji udostępnianych okresowo przez Wikipedię w ramach „zrzutu danych” na platformy) pozostanie bez zmian.
Jednak w ramach nowej płatnej usługi Wikimedia Enterprise, wszelkie zmiany oraz zrzuty danych będą dostarczone w czasie rzeczywistym i w przystępnej formie. Wprowadzona zostanie również nowość w postaci obsługi klienta, która nie była dotychczas obecna w projektach kierowanych przez wolontariuszy. W jej ramach uruchomiony zostanie specjalny numer telefonu, pod który klienci będą mogli dzwonić w przypadku usterki. Wikimedia Enterprise w ramach obsługi klienta zagwarantuje ponadto stabilną szybkość dostarczania danych oraz możliwość kontaktu z serwisantami. Fundatorzy liczą, że to wszystko przekona wielkie koncerny do wyboru płatnych treści.