Internet stał się oligopolem

 

„Konkurencja w sieci. Czy internet to już oligopol?” to pytanie stało się pretekstem do debaty zorganizwanej przez Warsaw Enterprise Institute. W trakcie dyskusji zajęto się m. in. sprawami konkurencji w sieci i  regulacjami jakimi możnaby objąć korporacje, takie jak np. Google, nie niszcząc jednocześnie ich modelu biznesowego.

 

W debaciea Warsaw Enterprise Institute „Konkurencja w sieci. Czy internet to już oligopol?” uczestniczyli prof. Krzysztof Pietroszek – dyrektor Ideas Institute na American University w Waszyngtonie, Mikołaj Barczentewicz – wykładowca prawa i dyrektor badań w Law and Technology Hub na University of Surrey School of Law, Anna Frankowska – przedsiębiorca internetowy, konsultant rozwoju branży digital, Marcin Olender – Government Relations Manager, Google Polska oraz Tomasz Wróblewski – prezes Warsaw Enterprise Institute. Moderatoremdyskusji był Sebastian Stodolak – szef Departamentu  Badań i Analiz Warsaw Enterprise Institute.

 

 

Temat debaty „Konkurencja w sieci. Czy internet to już oligopol?” wydaje się być bardzo na czasie, patrząc na to jak jak w ostatnim okresie zaczeła zachowywać się w internecie tzw. „Wielka piątka” amerykańskich koncernów komputerowych i programistycznych (Google, Apple, Facebook, Amazon oraz Microsoft). Symboliczna i wymowna była blokada kont Donalda Trumpa Prezydenta Stanów Zjednoczonych na portalach społecznościowych, pretekstem był atakach na budynek Senatu.

 

W tym samym czasie z Google Play oraz Appstore (rodzaj internetowych sklepów z aplikacjami, grami) usunięto aplikację serwisu społecznościowego Parler. Miał  on być alternatywą dla Facebooka czy Twittera, ale użytkownicy Parlera pozwalali sobie na dużo więcej. Były groźby karalne, wyzwiska, nawoływanie do nienawiści. Obecnie serwis społecznościowy Parler wrócił do sieci, tylko o pełnej funkcjonalności nie ma mowy.

 

Tak obecnie wygląda strona serwisu społecznościowego parler.com

 

Warto przypomnieć, że w lipcu 2020 roku Prezesi korporacji Amazon, Apple, Facebook i Google zeznawali przed Kongresem podczas przesłuchania w sprawie ochrony konkurencji.

Każde przedsiębiorstwo jest kontrolowane przez organy antymonopolowe z różnych powodów, a mimo to komisja przesłuchała Prezesów korporacji aby wskazać podobieństwa między wszystkimi czterema. Uzasadniono to wprowadzeniem w przyszłości reformy regulacji.

 

 

„W pewnych sytuacjach  platformy, nie patrząc od strony konkurencji, tylko bardziej od strony oddziaływania na sytuacje społeczne, podejmują decyzje, które są wstanie chronić inne wartości w tym przypadku stabilność społeczną czy życie i zdrowie”. – Uzasadniał kwestię usunięcia z sieci serwisu społecznościowego Parler.com Marcin Olender – Government Relations Manager, Google Polska, który przekonywał również, że „decyzja ta nie była biznesowa”.

 

W trakcie dyskusji „Konkurencja w sieci. Czy internet to już oligopol?” eksperci odpowiadali również na pytanie dotyczące konkurencji na rynku.

Mikołaj Barczentewicz – wykładowca prawa i dyrektor badań w Law and Technology Hub na University of Surrey School of Law wyjaśnił, że duzi gracze nie muszą stanowić zagrożenia dla konkurencji czy jej konsumentów. Potwierdził też, że z prawnego punktu widzenia w przypadku platform takich jak Google czy Amazon, często jest problem, żeby stwierdzić, że mamy do czynienia z dużym graczem?

 

 

Ustalenie tego faktu jest konieczne w trakcie procesów sądowych przeciwko spółkom tej wielkości. Anna Frankowska – przedsiębiorca internetowy, konsultant rozwoju branży digital dodała, że istnieje problem nadużyć jakich dopuszczają się platformy mając na uwadze kapitał jakim dysponują, dane czy technologie. Przejmują one mniejsze spółki lub też podkradają ich pomysły. Jako przykład niech posłuży fakt, że fotograficzny serwis społecznościowy Instagram wprowadził relację, która może być widoczna 24 godziny na dobę, niedawno Facebook wprowadził to samo rozwiązanie.

Debata „Konkurencja w sieci. Czy internet to już oligopol?” skupiła się też na problemie regulacji jakimi można by objąć korporacje, by osłabić ich market, bez niszczenia modelu biznesowego.

Prof. Krzysztof Pietroszek – dyrektor Ideas Institute na American University w Waszyngtonie w pierwszej kolejności wyjaśnił, że korporacje tej wielkości nie działają na zasadzie wolnego rynku. Dobrze obrazuje ten fakt, współpraca Googla oraz komunistycznych Chin, gdzie o wolnym rynku nie ma mowy, a jedynie o dostępie do 1.500.000.000 użytkowników. Na pytanie czy da się wprowadzić regulacje odpowiada: „Nie da się. Bo wprowadzone regulacje będą działać na korzyść wielkich korporacji.” Istotnie rzecz biorąc korporacje o takim potencjale jak Google czy Amazon mają tak skomplikowane mechanizmy i tak wielką władzę, że gdyby dało się je uregulować, zrobiono by to pewnie dawno.

Debata „Konkurencja w sieci. Czy internet to już oligopol?” zakończyła się wolnymi wnioskami, pośród których mogliśmy poznać zdanie każdego z ekspertów w temacie korzyści bądź ich braku w sytuacji nałożenia na wielkie korporacje regulacji.

Ta kwestia podzieliła ekspertów, z których część przyjęła stanowisko, że o regulacjach nie ma mowy bo korporacje są zbyt potężne. Inni zaś twierdzili, że presja Unii Europejskiej jest na tyle duża, że zmiany będą następowały. Mikołaj Barczentewicz – wykładowca prawa i dyrektor badań w Law and Technology Hub na University of Surrey School of Law zasugerował by państwo zamiast skupiać się na wprowadzaniu regulacji skupiło się na inwestycjach wojskowych a co za tym idzie cyberbezpieczeństwie czy małych technologiach  jak np. drony.

 

Relację z debaty można znaleźć pod linkiem:

https://www.facebook.com/228366267271894/videos/142334037619043

Warsaw Enterprise Institute to fundacja, której uwaga koncetruje się na obszarach dotyczących państwa i prawa, gospodarki, bezpieczeństwa i demografii.

Jest to think tank Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który zajmuje się prowadzeniem badań, analiz czy projektów edukacyjnych. Organizacja jest partnerem  światowego raportu o wolności gospodarczej The Heritage Foundation oraz Wall Street Journal. Warsaw Enterprise Institute zarządza również takimi projektami i programami jak: sieć organizacji z  dawnych  terenów postsowieckich The Warsaw Network, portal Plusy Ujemne, serwis dotyczący obietnic wyborczych Obiecanki Cacanki, Agenda Polska ( publikacje dotyczące  m.in. strategii rozwoju Polski) czy wreszcie Świetlica Wolności – miejsce spotkań i wykładów dla  młodzieży.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /WAC/ 28.01.2021