Google i Polski Fundusz Rozwoju uczą Polaków

 

Kreatywności można się jej nauczyć – tak twierdzą Google i Polski Fundusz Rozwoju, którzy wspólnie uruchomili ogólnopolski projekt edukacyjny „Projektanci Innowacji PFR”. Będzie to cykl bezpłatnych warsztatów prowadzonych w kilku polskich miastach, podczas któych wykwalifikowani trenerzy mają zadanie nauczyć kreatywnego myślenia i tworzenia innowacyjnych pomysłów metodą design thinking.

Design thinking to metoda, którą posługują się przy tworzeniu innowacyjnych produktów pracownicy Google.

To proces rozwoju pomysłu od początkowej idei do stworzenia prototypu. Specjalni trenerzy intenetowego giganta podczas warsztatów pokażą jak zidentyfikować realne problemy użytkowników, tworzyć innowacyjne rozwiązania a nawet jak testować stworzone koncepcje produktów i usług.

Jeszcze w tym roku w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie i Krakowie odbędą się bezpłatne warsztaty w ramach programu „Projektanci Innowacji PFR”.

 

„- Konsekwentnie tworzymy w Polsce ekosystem przyjazny innowacyjności. Służą temu m.in.ulgi na działalność B+R wprowadzone dzięki ustawom o innowacyjności czy ulga IP Box. To wszystko ważne i bardzo potrzebne zmiany, ale równie ważna jest kultura otwarta na innowacyjność, będąca nośnikiem postaw przyjaznych kreatywności. Myślenie projektowe to jeden z fundamentów takiej kultury. Dlatego zależy nam, żeby dostarczać Polakom narzędzia takie jak Projektanci Innowacji PFR, bo pomagają one jeszcze bardziej zaktywizować nasz polski gen innowacyjności – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

 

W ramach projektu odbędzie się 160 godzin szkoleń, w których będzie mogło wziąć udział 1200 uczestników.

Zaproszeni są przede wszystkim ludzie młodzi, studenci, osoby, które wchodzą na rynek pracy. Jednak głównym kryterium nie jest wiek, ale chęć rozwoju i pracy nad obecnymi i przyszłymi pomysłami.

„- Polski Fundusz Rozwoju wspiera młodych innowatorów na każdym etapie tworzenia biznesu – od pomysłu, przez projekt, prototyp, gotowy produkt, aż po ekspansję zagraniczną. Postanowiliśmy jednak pójść o krok dalej i łącząc nasze kompetencje wspólnie z Google stworzyliśmy ogólnopolski program edukacyjny Projektanci Innowacji PFR. Wierzymy, że dzięki specjalnym warsztatom z metody design thinking rozbudzimy kreatywność młodych ludzi, która zaowocuje innowacyjnymi pomysłami, nowymi produktami i rozwiązaniami” – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Kreatywne myślenie, umiejętność rozwiązywania złożonych problemów czy praca w grupie – to  tzw. kompetencjami miękkie. Te umiejętności bardzo wysoko oceniają pracodawcy.  Można się ich nauczyć biorąc udział w warsztatach design thinking.

„- Projektanci Innowacji PFR to pierwszy taki program, w którym aktywnie dzielimy się wiedzą, doświadczeniem i metodami, które od 20 lat stosujemy by tworzyć przełomowe rozwiązania i innowacyjne technologie. Mamy nadzieję, że ten program to dopiero początek – naszego aktywnego wkładu w rozwój kreatywności, ale przede wszystkim – wielu kolejnych innowacji stworzonych w Polsce” – mówi Agnieszka Hryniewicz-Bieniek, dyrektor zarządzająca Google Polska.

Warsztaty design thinking to jeden z elementów programu Projektanci Innowacji PFR. W ramach programu przewidziane są również kolejne działania wspierające kreatywność na skalę ogólnopolską.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /EST/ 20.11.2018