Trwają prace na projektem ustawy o systemie kaucyjnym dla opakowań

Projekt ustawy wprowadzający system kaucyjny dla wybranych rodzajów opakowań nabiera kształtu. Obecnie znajduje się w Ministerstwie Klimatu i Środowiska na etapie prac wewnętrznych. Niebawem resort zamierza dokument skierować do konsultacji, następnie przyjęcia przez Radę Ministrów i do dalszych prac w parlamencie. Wszystko jeszcze w 2021 roku.

Według planów Ministerstwa Klimatu i Środowiska system kaucyjny powinien być oparty na przepisach uwzględniających polskie uwarunkowania. Dlatego, w ramach spotkań roboczych prowadzone są rozmowy m.in. z branżami, które potencjalnie systemem kaucyjny dla wybranych opakowań może dotyczyć.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zostało utworzony 6 października 2020 przez przekształcenie dotychczasowego Ministerstwa Klimatu oraz włączenie w całości kompetencji Ministerstwa Środowiska. Czasowo włączono część kompetencji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Ministerstwu Klimatu i Środowiska podlegają lub ą przez nie nadzorowane:

Biuro Nasiennictwa Leśnego w Warszawie, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w Warszawie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych z siedzibą w Otwocku-Świerku. Resort nadzoruje też instytuty badawcze takie jak Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie, Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, Instytut Energetyki w Warszawie, Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego w Warszawie, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Ministerstwu Klimatu i Środowiska podlegają również parki narodowe:

Babiogórski Park Narodowy z siedzibą w Zawoi, Białowieski Park Narodowy z siedzibą w Białowieży, Biebrzański Park Narodowy z siedzibą w Osowcu-Twierdzy, Bieszczadzki Park Narodowy z siedzibą w Ustrzykach Górnych, Drawieński Park Narodowy z siedzibą w Drawnie, Gorczański Park Narodowy z siedzibą w Porębie Wielkiej, Kampinoski Park Narodowy z siedzibą w Izabelinie, Karkonoski Park Narodowy z siedzibą w Jeleniej Górze, Magurski Park Narodowy z siedzibą w Krempnej, Narwiański Park Narodowy z siedzibą w Kurowie, Ojcowski Park Narodowy z siedzibą w Ojcowie, Park Narodowy „Bory Tucholskie” z siedzibą w Charzykowach, Park Narodowy Gór Stołowych z siedzibą w Kudowie-Zdroju, Park Narodowy „Ujście Warty” z siedzibą w Chyrzynie, Pieniński Park Narodowy z siedzibą w Krościenku nad Dunajcem, Poleski Park Narodowy z siedzibą w Urszulinie, Roztoczański Park Narodowy z siedzibą w Zwierzyńcu, Słowiński Park Narodowy z siedzibą w Smołdzinie, Świętokrzyski Park Narodowy z siedzibą w Bodzentynie, Tatrzański Park Narodowy z siedzibą w Zakopanem, Wielkopolski Park Narodowy z siedzibą w Jeziorach, Wigierski Park Narodowy z siedzibą w Krzywem, Woliński Park Narodowy z siedzibą w Międzyzdrojach oraz Szkoły leśne.

Agencja Informacyjna, Gospodarka /BEJ/ 25.03.2021