Dzień chorągwi jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Litwie, Ukrainie i Chinach. W 2004 roku Sejm ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Wybór daty tego święta wiąże się refleksjami o szczytnych kartach historii Polski.
2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający Berlin – ówczesna stolicę III Rzeszy, umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu (budynek niemieckiego parlamentu). Na ten dzień przypadają też obchody Światowego Dnia Polonii.
„Symbole narodowe łączą Polaków” – powiedział Jarosław Sellin Wiceminister Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego anonsując kampanię społeczno-edukacyjną Narodowego Centrum Kultury i grupy LOTOS pt. „Nasza historia ma dwa kolory. Nie pisz na fladze”. Wiceszef MKiDN dodał, że akcja ma: „przybliżyć Polakom historię symboli narodowych, zachęcić do prawidłowego z nich korzystania oraz utrwalać zdrowe poczucia dumy z polskości”.
Wyniki badań socjologicznych (przeprowadzonych przed dwoma laty) dotyczących stosunku Polaków do symboli narodowych nastrajają optymistycznie, ponieważ okazywanie szacunku symbolom narodowym jest dla 94 % respondentów najważniejszą postawą patriotyczną, a 59 % ankietowanych stwierdziło, że wywiesza polski sztandar z okazji świąt państwowych.
„Ta tendencja z roku na rok wzrasta, co cieszy, ponieważ symbolika narodowa to wartość jednocząca Polaków ponad podziałami – których, niestety, jest wiele.” – konkludował Sellin.
W ramach kampanii, która rozpocznie się 2 maja 2018 roku – w Dniu Flagi – zostanie wyemitowana (we wszystkich kanałach Telewizji Polskiej i wszystkich programach Polskiego Radia) seria spotów.
Mają pogłębić wiedzę dotyczącą poprawnego używania barw i symboli narodowych oraz upowszechnić zasadę niezamieszczania na fladze narodowej żadnych napisów.
„Szacunek dla symboli narodowych jest czymś oczywistym, toteż powinien należeć do kanonu zachowań osób oraz instytucji. Rozumiem chęć wyrażenia patriotyzmu lokalnego, lecz nie należy uwidaczniać tego na sztandarze narodowym. Nie wchodźmy z regionalizmami w przestrzeń publiczną. Barwy narodowe podlegają ochronie prawnej, prosimy to przestrzegać.” – Apelował Witold Pasek, dyrektor ds. marketingu grupy Lotos.
Alfred Znamierowski, ekspert heraldyczny, wyjaśnił, że biel i czerwień to: „barwy orła i czerwieni tarczy herbowej, które mamy od 1295 roku, chorągiew Polski jest najmłodszą flagą w Europie – za rok będziemy celebrować jubileusz jej stulecia, natomiast godło Polski jest jednym z pięciu najstarszych na świecie”.
Agencja Informacyjna, /TO-RT/ 27.04.2018