Udane próby wodne

 

Kiedy będzie gotowy wytworzy rocznie energię dla 2,5 mln gospodarstw domowych. Blok eneregtyczny 910 MW budowany w Jaworznie przeszedł właśnie udaną próbę ciśnieniową.

Realizacja projektu bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie przebiega zgodnie z harmonogramem – osiągnęła 60%.  Blok w Jaworznie zostanie uruchomiony w czwartym kwartale 2019 roku.

– Udana próba ciśnieniowa bloku energetycznego 910 MW to ważny moment w realizacji inwestycji, która obecnie jest na zaawansowanym etapie. Mam nadzieję, że dalsze prace będą sprawnie postępować. To ważny projekt dla sektora energetycznego” – podkreśla wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Podczas próby  kocioł został napełniony wodą doprowadzoną do ciśnienia 561 bar (ok. 56,1 MPa). W trakcie próby zużyto 984 m3 wody zdemineralizowanej (1,5 objętości basenu sportowego), podgrzanej do temperatury około 50 stopni C.

– Prace przy budowie bloku 910 MW są realizowane zgodnie z harmonogramem i budżetem inwestycji, który wynosi ponad 6 mld zł. Próba ciśnieniowa stanowiła jeden z najważniejszych testów technologicznych tej inwestycji. Jej powodzenie potwierdza wysoką jakość wykonania nowego bloku – podkreśla Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia.

W ciągu 15 miesięcy zamontowano elementy ciśnieniowe o łącznej masie ponad 7000 ton, a strop kotła uzyskał  wysokość ponad 118 m.

– Nasz kocioł jest nie tylko jednym z największych kotłów w technologiach nadkrytycznych w Europie, wyróżnia go jednak najwyższa, z dotąd osiąganych, sprawność. Warto też podkreślić, że zaprojektowali polscy inżynierowie i wykonała polska firma – podkreśla Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu Rafako.

Blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych. Polski Fundusz Rozwoju inwestuje w budowę do 880 mln zł.

– Nowy blok o mocy 910 MW będzie jedną z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie potwierdzającą, że wysokosprawne i niskoemisyjne elektrownie, wykorzystujące najnowocześniejsze technologie mogą odgrywać istotną rolę w systemie elektroenergetycznym Polski – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Paliwo do budowanego bloku w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy TAURON.

Również drugi, z dwóch wiodących polskich producentów kotłów energetycznych, F.K. SEFAKO w Sędziszowie, w ostatniach dniach przeprowadził udaną próbę wodną nowego kotła.

W szwedzkim zakładzie Bodens Energi AB, 8 marca 2018 r. odbyła się próba wodna kotła Boden Panna 18, zakończona sukcesem. Kocioł Boden Panna 18 przeznaczony do spalania odpad zostanie rownież oddany do użytku jesienią 2019 roku, wówczas Boden Energi AB przejdzie od przetwarzania 100.000 ton odpadów do 135.000 ton.  Jednocześnie w przypadku nowej elektrociepłowni produkcja energii wzrośnie z 26 GWh do 66 GWh. Produkcja ciepła w elektrociepłowni pozostanie na poziomie 330 GWh rocznie. W szedzkim zakładzie działa już jeden kocioł, który wykonało i zamontowało na przełomie lat 2006/2007 SEFAKO. Od marca właścicielem F.K. SEFAKO S.A. jest Towarzystwo Finansowe Silesia.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /EST/ 23.04.2018. Fot. http://media.tauron.pl/

Towarzystwo Finansowe Silesia kupuje