Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczne. 29. już obchody, odbywać się będą pod hasłem „Języki rdzenne!”. Hasło  nawiązuje do trwającej od ubiegłego roku Dekady ONZ, proklamowanej dla promocji różnorodności językowej i wielojęzyczności. Na świecie istnieje prawie 7000 języków. Wiele z nich zanika. Większość jest używana przez ludy tubylcze, które reprezentują znaczącą część różnorodności kulturowej świata.

Książki każdemu człowiekowi towarzyszą od najmłodszych lat. Najpierw czytane na dobranoc przez rodziców lub troskliwe babcie. Później stają się jednym z najmniej lubianych elementów szkoły podstawowej. Jednak dla każdego przychodzi w życiu czas, w którym zaczyna rozumieć jak wiele zawdzięcza książkom. To właśnie książki kształtują ludzką wyobraźnię, uczą marzyć i walczyć o swoje marzenia. Z książek wychodzi wiedza o otaczającym świecie, relacjach międzyludzkich, różnego rodzaju naukach. Od wczesnego dzieciństwa są nieodłącznym elementem wychowania człowieka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  jest dorocznym świętem organizowanym przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.Pierwsze obchody Światowego Dnia Książki odbyły się w 1995 roku. Na jego obchody wyznaczono 23 kwietnia, datę dość symboliczną w świecie literatury, gdyż stanowi ona daty urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy. To właśnie tego dnia zmarł m.in William Szekspir.

Światowemu Dniu Książki i Praw Autorskich towarzyszy również przyznawanie przez UNESCO tytułu Światowej Stolicy Książki. Pierwszy w historii tytuł otrzymał Madryt. W 2023 roku Światową Stolicą Książki została mianowana przez Dyrektor Generalną UNESCO Akra (stolica Ghany). Tam właśnie  rozpocznie się tegoroczne święto książki.

 

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, Kultura /now/,  20.04.2023