Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Połowa człowieka składa się z książek, które przeczytał.” Słowa Kazimierza Kutza wydają się tak proste i oczywiste, a jednak tak często człowiek zapomina ile zawdzięcza książkom. 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, święto, w którym warto pochylić się nad książką.

Książki każdemu człowiekowi towarzyszą od najmłodszych lat. Najpierw czytane na dobranoc przez rodziców lub troskliwe babcie. Później stają się jednym z najmniej lubianych elementów szkoły podstawowej. Jednak dla każdego przychodzi w życiu czas, w którym zaczyna rozumieć jak wiele zawdzięcza książkom. To właśnie książki kształtują ludzką wyobraźnię, uczą marzyć i walczyć o swoje marzenia. Z książek wychodzi wiedza o otaczającym świecie, relacjach międzyludzkich, różnego rodzaju naukach. Od wczesnego dzieciństwa są nieodłącznym elementem wychowania człowieka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  jest dorocznym świętem organizowanym przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.Pierwsze obchody Światowego Dnia Książki odbyły się w 1995 roku. Na jego obchody wyznaczono 23 kwietnia, datę dość symboliczną w świecie literatury, gdyż stanowi ona daty urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy. To właśnie tego dnia zmarł m.in William Szekspir.

Światowemu Dniu Książki i Praw Autorskich towarzyszy również przyznawanie przez UNESCO tytułu Światowej Stolicy Książki. Pierwszy w historii tytuł otrzymał Madryt. Tegoroczny tytuł Światowej Stolicy Książki 2020 przypadł Kuala Lumpur.

O przyszłości książki mówi Juliusz Erazm Bolek, laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, z okazji Światowego Dnia Książki ustanowionego przez UNESCO

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /now/22.04.2020

Related Post