Shirley Temple – od dziecięcej gwiazdy do Ambasadora

Była dziecięcą aktorką, której światowa sława nie tylko zapewniła miejsce na liście największych aktorek wszechczasów, ale także uczyniła ją legendą kina. Poza aktorstwem zajmowała się również śpiewaniem , tańcem, biznesem oraz dyplomacją. 23 kwietnia minie 95 lat od narodzin Shirley Temple.

Shirley Jane Temple przyszła na świat 23 kwietnia 1928 roku w Santa Monica. Już jako trzylatka chodziła do szkoły tańca, a po roku została odkryta przez Charlesa Lamonta, dyrektora drugorzędnej wytwórni  Educational Pictures. Otrzymała rolę w serii „The Baby Burlesques”, gdzie naśladowała wielkie gwiazdy, takie jak Marlena Dietrich. Zanim w 1934 roku wystąpiła w swoim pierwszym filmie „Stand up and cheer”, wystąpiła jeszcze w serii „Frolics of Youth”.  Pierwszy film z udziałem Shirley Temple szybko stał się przebojem, a dziewczynkę okrzyknięto dziecięcą gwiazdą i Shirley podpisała siedmioletni kontrakt z wytwórnią Fox Production. w latach trzydziestych XX wieku zagrała w niemal 60 filmach, m. in. Mała Miss, Złotowłosy brzdąc, Mały pułkownik, Biedna, mała dziewczynka, Heidi, Mała Miss Broadway i Mała Księżniczka.
W 1935 roku Shirley Temple wyróżniono Nagrodą Specjalną Akademii. Jej zarobki jako małoletniej gwiazdy sięgały 300 tysięcy dolarów za film. wystąpiła u boku takich gwiazd jak Gary Cooper, Carole Lombard, Mary Forbes, Gloria Holden, Buster Keaton, Bing Crosby, Gloria Stuart czy Victor McLaglen.
Jako nastolatka wystąpiła jeszcze w kilku produkcjach Davida O. Selznicka, jednak żaden z filmów nie odniósł większego sukcesu. w 1945 roku Shirley Temple poślubiła Johna Agara. U  boku męża, a także Johna Wayn’a i Henry’ego Fondy w 1948 roku wystąpiła w filmie”Fort Apaczów”. Małżeństwo nie trwało długo i Shirley związała się z Charlesem A. Blackiem, z którym doczekała się dwóch córek.

W latach 50-tych porzuciła karierę filmowa i zajęła się życiem rodzinnym. w 1958 roku rozpoczęła karierę polityczną z ramienia Partii Republikańskiej. w 1969 roku została delegata Stanów Zjednoczonych przy Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, a w 1976 roku została szefem protokołu  w administracji prezydenta Geralda Forda. Dwukrotnie pełniła też rolę Ambasadora Stanów Zjednoczonych: w latach 1974-1976 w Ghanie oraz w latach 1989-1992 w Czechosłowacji.
W 1977 roku American Center of Films for Children wyróżnił Shirley Temple nagroda za całokształt twórczości. Artystka zmarła 10 lutego 2014 roku w wieku 85 lat w Woodsie. Przyczyną jej śmierci była choroba płuc.

Agencja Informacyjna /now/ 22.04.2023 r.

Foto: shirleytemple.com 

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura