„Ponad nocą”

 

„Ponad nocą” to wyjątkowy koncert, który zostanie zaprezentowany premierowo dzień przed 15 rocznicą śmierci Ireny Sendlerowej oraz kilka dni przed 80 rocznicą upadku Powstania w Getcie Warszawskim. W wydarzeniu wystąpi Artur Gotz z zespołem.

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Koncert „Ponad nocą” będzie składał się z dwóch części, które będą się przeplatały. Pierwsza z nich to część muzyczna, na którą złożą się m. in. piosenki do wierszy wojennych poetów, do których muzykę stworzył Artur Gotz – pomysłodawca projektu, aktor scen Warszawy i Łodzi, wokalista (nagrał cztery płyty, miał ponad 600 koncertów w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Związku Australijskim, Nowej Zelandii i Republice Kuby), mieszkaniec warszawskiej Woli, zafascynowany historią stolicy. Zabrzmią również kompozycje Zygmunta Koniecznego, z którym Artur Gotz współpracuje od wielu lat. Drugą część projektu będą stanowiły aktorskie interpretacje tekstów, wspomnień i listów Ireny Sendlerowej. Prostota formy koncertu znakomicie uwydatni siłę dramatycznej treści. Z tego niezwykłego spotkania z pewnością nikt nie wyjdzie obojętny.

Irena Sendlerowa nazywana jest polskim Oskarem Schindlerem, a także Matką Dzieci Holocaustu w czasie II wojny światowej uratowała 2.500 żydowskich dzieci z getta warszawskiego, wywożąc je i ukrywając w polskich rodzinach, sierocińcach oraz klasztorach. Dzięki jej skrupulatnym notatkom, ukrytym w butelkach, zachowały się nazwiska ocalonych i nie zaginęła ich tożsamość.

Artur Gotz: „Rzeź Woli” trzeba upamiętnić

Koncert „Ponad nocą” ma na celu również uczczenie zrywu ludności żydowskiej w getcie warszawskim. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, ale wybierali śmierć z bronią w ręku. Powstanie to było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. W czasie II wojny światowej, Niemcy, zamordowali 6.000.000 milionów Żydów – mężczyzn, kobiet i dzieci.

W koncercie „Ponad nocą” wystąpią: Artur Gotz – wokal, Karina Seweryn – głos, Michał Jasnos – klawisze, Łukasz Jerzykowski – gitara basowa, Kuba Mikulski – instrumenty perkusyjne. Scenariusz i reżyseria: Artur Gotz. Muzyka: Zygmunt Konieczny i Artur Gotz. Koncert „Ponad nocą” odbędzie się w czwartek 11 maja 2023 r. o godz. 19.00 Wolskie Centrum Kultury (ul. Działdowska 6 w Warszawie). Produkcja koncertu „Ponad nocą”: Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie, Partner projektu: Wolskie Centrum Kultury. Patroni medialni: Radio RDC, Agencja Informacyjna, Twój Dziennik, Kulturalnipl. Projekt współfinansuje m. st. Warszawa

„WOLA 44” według Artura Gotza

Artur Gotz –wokalista i aktor, prezes Fundacji Kultury i Sportu 44 w Warszawie, producent, autor tekstów i muzyki, reżyser koncertów i słuchowisk. Ukończył studia na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – Filia we Wrocławiu (2006), w której napisał pracę magisterską „Teatr piosenki Ewy Demarczyk”.

Artur Gotz występuje na scenie od jedenastego roku życia. W wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination w Londynie, gdzie wystąpił w trzech premierach. Po studiach związany był ze scenami Warszawy (Teatr Współczesny, Teatr Kamienica, Teatr 6. piętro, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury, Teatr Piosenki im. Romana Kołakowskiego), Łodzi (Teatr Nowy im. K. Dejmka) i Chorzowa (Teatr Rozrywki).

Jako wokalista Artur Gotz debiutował w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, w której rozpoczął współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Z jego piosenką wydał singiel „Usposobienie przyjemne”., a w 2010 r. odbyła się premiera płyty „Obiekt seksualny” z 17 piosenkami o tematyce damsko-męskiej. W 2015 r. ukazała się druga płyta Artura Gotza „Mężczyzna prawie idealny” pod patronatem Ii programu Telewizji Polskiej, z piosenkami satyrycznymi, które napisała dla niego Agnieszka Chrzanowska (reedycja 2019 w wersji deluxe). Trzeci solowy album artysty „Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz” ukazał się w 2018 r. i został objęty patronatem siedmiu rozgłośni Polskiego Radia. Czwarta płyta „Miłość z Facebooka” z piosenkami Igora Jaszczuka w klimacie vintage-pop miała premierę w Walentynki 2022 roku. Wystąpił na trzech płytach z bajkami muzycznymi dla dzieci („Tam, gdzie mieszkają bajki” 2017, „Tramwaje dzieciom” 2018, „Tam, gdzie mieszkają bajki cz. II” 2020) oraz na zbiorowych albumach („Osiecka w popkulturze” 2018, „Opera matematyczna” 2017).

Artur Gotz wystąpił w ponad 600 solowych koncertach w całej Polsce, a także w Amsterdamie, Berlinie, Brukseli, Budapeszcie, Kopenhadze, Londynie, Lozannie, Nikozji, Oxfordzie, Pradze, Wiedniu oraz podczas czterech tournée po Stanach Zjednocoznych Ameryki (m.in. Nowy Jork, Los Angeles, Las Vegas, New Jersey, Boston, Chicago, Cincinnati, Fort Lauderdale, Lake Worth, Palm Coast, Portland, San Diego, Seattle), a także podczas dwóch tras koncertowych po Australii (Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Canberra, Adelajda, Newcastle i Hobart na Tasmanii) oraz Nowej Zelandii (Christchurch, Wellington) i na Kubie (Hawana). Artysta występował w dużych koncertach telewizyjnych, zagrał również radiowe koncerty na antenie rozgłośni Polskiego Radia (Radio Dla Ciebie w Warszawie, Kraków, Gdańsk, Łódź, Lublin, PiK w Bydgoszczy, Olsztyn, Rzeszów) oraz w Telewizji Kraków w ramach Teatru w Telewizji.

Artur Gotz „Obecny narzeczony”

Piosenki Artura Gotza są emitowane na antenach ogólnopolskich i regionalnych, zajmują wysokie pozycje na listach przebojów, a piosenka „Tobiasz” została wybrana przez słuchaczy Radia Kraków „Krakowską Piosenką Miesiąca”. Artysta jest też gościem popularnych programów telewizyjnych i audycji radiowych.

Artur Gotz jako autor zadebiutował w Londynie w wieku 18 lat sztuką „Toruńskie pierniki”, do której napisał również teksty piosenek, a wcześniej dla londyńskiego teatru stworzył scenariusze do dwóch przedstawień we współpracy z Wandą Chotomską. Jest również autorem muzyki m.in. do piosenek w słuchowisku „Smog nas zje” Marty Fox pod patronatem Polskiego Radia Dzieciom (2021) oraz do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który powstał w setną rocznicę urodzin i do wiersza Cypriana Kamila Norwida w dwusetną rocznicę urodzin.

Artur Gotz wyreżyserował wiele koncertów, a także kilka słuchowisk i cykl audiobooków. Występował na festiwalach teatralnych w Czechach, Francji, Słowacji, Wielkiej Brytanii, na Łotwie, a także na 27. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2006 r. w koncercie EnergiaPro Młodzi. Współpracował ze Studiem 68 of theatrearts London w Gdyni pod patronatem Sean’a Connery’ego.

Artur Gotz jest laureatem Międzynarodowej Nagrody Konsula Generalnego Republiki Czeskiej, w 2013 r. otrzymał Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi, w 2014 r. Stypendium Miasta Stołecznego Warszawy, dwukrotny Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020 i 2022). Laureat nagród: „Wokalista Roku 2015” i „Wokalista Roku 2016”.

Białoszewski według Artura Gotza

Artur Gotz zagrał kilkanaście ról telewizyjnych i filmowych m.in. seminarzystę Jurija Nogę w filmie „Karol – człowiek, który został papieżem” (reż. G. Battiato), Reportera Dzikowskiego w „Wielkich ucieczkach”, Wojtka Wystracha w „Ścianie śmierci” oraz w popularnych serialach telewizyjnych (m.in. „Na Wspólnej”, „Barwy szczęścia”, „Ojciec Mateusz”, „M jak miłość”, „Klan”, „Pierwsza miłość”, „Fala zbrodni”, „Święta wojna”).

Artysta jest wykładowcą piosenki w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i studentów, a także dla osób niepełnosprawnych oraz warsztaty z emisji głosu mówionego dla nauczycieli i osób pracujących głosem. Prowadził również warsztaty dla zawodowych aktorów kubańskich w Hawanie.

Artur Gotz jest tytułowym bohaterem powieści „Idol” Marty Fox. Premiera odbyła się podczas Śląskich Targów Książki w 2016r.

Agencja Informacyjna, Kultura, /DEC/ 19.04.2023