„WOLA 44” według Artura Gotza

Rozpoczęły się przygotowania do poetyckiego koncert “Wola 44”, który realizuje Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie. Będzie on hołdem pamięci mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wola, którzy zostali stali ofiarami bestialskiego mordu dokonanego przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego.

„Rzeź Woli” stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera – przywódcy Niemców w latach 1934-1945, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców.

W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, zamordowano według różnych szacunków od 30.000 do 65.000. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci, a nawet chorych. Prawdopodobnie była to największa jednostkowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej, a zarazem największa w historii jednostkowa zbrodnia popełniona na narodzie polskim.

Do tych tragicznych wydarzeń z sierpnia 1944 roku będą nawiązywały piosenki, do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Czesława Miłosza, z muzyką Zygmunta Koniecznego, a także premierowy utwór do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z muzyką Artura Gotza.

Premierowo koncert „Rzeź Woli” odbędzie czwartek 5 sierpnia 2021 roku, czyli w 77 rocznicę rozpoczęcia rzezi Woli podczas Powstania Warszawskiego.

Wydarzenie odbędzie się w Ogrodzie Sąsiedzkim Wolskiego Centrum Kultury, które jest partnerem projektu.

Pomysłodawcą, reżyserem i głównym wykonawcą jest Artur Gotz – wokalista, który nagrał 3 płyty, zagrał ponad 550 koncertów w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie, aktor scen Warszawy i Łodzi, tytułowy bohater powieści „Idol” Marty Fox.

Projekt będzie w metaforyczny sposób opowiadał o Powstaniu Warszawskim, a w szczególności przypomni straszne momenty na Woli podczas eksterminacji ludności cywilnej.

Inspiracją do stworzenia projektu ”Rzeź Woli” jest wiersz Czesława Miłosza „Miasto”:

„Ty, żyjący, nie pytaj tamtych, co to znaczy.

Z pól, gdzie hełmy im rdzawią topniejące śniegi,

Z barykad, z placów trawą zarosłych powstaną,

Życia twojego żaden ci z nich nie wybaczy.”

Kolejnym ważnym fragmentem jest wiersz Czesława Miłosza „Ranek”:

„A cóż jest skarga? Dawno zapomniana.

Rozpacz ginących nie ma żadnej ceny.”

Celem projektu „Rzeź Woli” jest oddanie hołdu, pochylenie głowy nad tragedią i śmiercią 200.000 Warszawiaków, który zginęli pod gruzami domów, w tym kilkudziesięciu tysięcy podczas Rzezi Woli.

Utworem-kluczem będzie również hymn Woli, czyli “Pałacyk Michla”, który został stworzony przez poetę-żołnierza Józefa “Ziutka” Szczepańskiego.

Ważnym elementem koncertu będą fragmenty „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego – to doskonały opis prozą wydarzeń widzianych oczami ludności cywilnej.

Poeta mieszkał przy ulicy Chłodnej 40 w trakcie wybuchu Powstania Warszawskiego. W koncercie zostanie wykorzystany m.in. fragment “Lecimy boso Ogrodową”, z muzyką Mateusza Pospieszalskiego oraz opisy nalotów samolotów i spadania bomb oraz makabryczne obrazy ukrywania się ludności w piwnicach (“Litania piwnic”).

Poza pieśniami podczas koncertu Rzeź Woli zaprezentowane zostaną również teksty poetyckie m.in. Tadeusza Gajcego oraz fragmenty wypowiedzi Powstańców m.in. Haliny Żelaskiej „Halinchen”, Irminy Leokadii Zembrzuskiej-Wysockiej „Irmy”, Mieczysława Chackiewicza „Martyny”, aktorki i żołnierza Aliny Janowskiej, prof. Władysława Bartoszewskiego. Cytaty świadków historii staną się doskonałym uzupełnieniem znakomitej poezji i prozy.

Miksowane będą piosenki, wiersze i dokumentalne wypowiedzi, co może stać się oprócz teatru piosenki doskonałym przykładem teatru dokumentalnego, ale doskonałego pod względem literackim i muzycznym.

Część utworów została opracowana wcześniej do projektu “Dziś idę walczyć mamo” w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które otrzymał Artur Gotz w 2020 roku. Koncert w takiej formie zostanie zaprezentowany po raz pierwszy publicznie dla słuchaczy.

Artysta wystąpi z 3 osobowym zespołem muzycznym w składzie: Dawid Ludkiewicz (klawisze), Łukasz Jerzykowski (gitara basowa), Kuba Mikulski (perkusja). Teksty poetyckie prezentować będą: Karina Seweryn – aktorka Teatru Powszechnego w Warszawie oraz Hanka Brulińska – reżyserka i aktorka związana z Teatrem im. Osterwy w Lublinie.

Projekt finansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Fundacja Kultury i Sportu 44 istnieje od 2017 roku, prowadzi działania na rzecz kultury i sportu w wielu miastach Polski i poza granicami kraju. Zrealizowała wiele działań i koncertów charytatywnych, a także wyprodukowała m.in. spektakl „Pierwszy raz” Michała Walczaka w reż. Adama Biernackiego, a także teledyski „Piątek, piąteczek, piątunio” oraz „Miłość z Facebooka”. Zrealizowała również cykl słuchowisk na podstawie powieści „Karolina XL” Marty Fox. Aktualnie przygotowuje multimedialne słuchowisko muzyczne dla dzieci „SMOG nas zje” Marty Fox z muzyką Artura Gotza.

Agencja Informacyjna, Kultura, /DEC/ 2.05.2021

Fot. Marcin Brzózka.