Białoszewski według Artura Gotza

 

Białoszewski 100 to najnowszy projekt muzyczno-teatralny Artura Gotza. Wydarzenie zostało przygotowane z okazji setnej rocznicy urodzin poety Mirona Białoszewskiego.

 

„WOLA 44” według Artura Gotza

 

“Białoszewski 100” to projekt muzyczno-teatralny, który został specjalnie przygotowany i premierowo zaprezentowany w setną rocznicę urodzin Mirona Białoszewskiego, który w literaturze  zapisał się jako poeta, prozaik i dramatopisarz. Literat urodził się i dorastał na warszawskiej Woli, przy ulicy Leszno 99. W trakcie wojny mieszkał przy ulicy Chłodnej 40, gdzie zastało go Powstanie Warszawskie, które wybuchło, w stolicy Polski, 1 sierpnia 1944 r., przeciwko niemieckiemu okupantowi, w czasie II wojny światowej. Stąd Miron Białoszewski uciekał przed atakami armii niemieckiej, przez ulicę Ogrodową na Stare Miasto, a później kanałami przedostał się do Śródmieścia.

 

O Mironie Białoszewskim mówiono: „Poeta osobny”, „poeta lingwistyczny”, outsider z wyboru – pisarz na stałe wpisał się w historię literatury polskiej. Pomimo, że od jego śmierci minęło prawie 40 lat, to autor nadal inspiruje swoją twórczością. W czasie II wojny światowej zdał  egzamin dojrzałości na tajnych kompletach w IV Państwowym Gimnazjum Męskim im. Adama Mickiewicza. Podczas okupacji niemieckiej w Warszawie, prowadził w latach 1942–1944 razem ze Stanisławem Swenem Czachorowskim konspiracyjny Teatr Swena.

 

Po wojnie Miron Białoszewski należał do tak zwanego pokolenia „Współczesności” (pokolenie 1956).  Tak nazywani byli autorzy związani z tygodnikiem o tej samej nazwie. Do tego środowiska zalicza się takich pisarzy jak m. in.: Zdzisław Jerzy Bolek, Ernest Bryll, Andrzej Bursa, Stanisław Grochowiak, Jerzy Harasymowicz, Marek Hłasko, Urszula Kozioł, Marek Nowakowski, Halina Poświatowska, Edward Stachura czy Roman Śliwonik. Poetami od nich starszymi byli również właśnie Miron Białoszewski i Zbigniew Herbert, którzy, którzy nie opublikowali swojej twórczości w okresie epoki tzw. socrealizmu.

 

Zdzisław Jerzy Bolek – poeta miłości

 

Miron Białoszewski założył eksperymentalny Teatr na Tarczyńskiej, gdzie wystawiał swoje 4 programy sceniczne, zawierające m.in. sztuki „Wiwisekcja” i „Osmędeusze”. Po rozpadzie tego przedsięwzięcia założył, w 1955 r., w swoim mieszkaniu przy pl. Dąbrowskiego „Teatr Osobny”, który działał do 1963 r.

 

W 1970 Miron Białoszewski zasłynął jako prozaik – po wydaniu tomu „Pamiętnik z powstania warszawskiego”, w którym 26 lat po koszmarach II wojny światowej, spisał swe przeżycia powstańcze. Niebawem ukazały się dalsze tomy prozy: „Donosy rzeczywistości” (1973 r.), „Szumy, zlepy, ciągi” (1976 r.) oraz „Zawał” (1977 r.).

 

W 1976 Miron Białoszewski przeprowadził się do wielkiego bloku mieszkalnego, w nowej części Saskiej Kępy, na warszawskiej Pradze. Miejsce stało się nową przestrzenią do przemyśleń. Powrócił wtedy do poezji i wydał nowe tomy wierszy. Impresje z doznań zamieszkania w blokowisku zawarł w książce „Chamowo”, która ukazała się po jego śmierci w 2009 r.. Zmarł 17 czerwca 1983 po kolejnym zawale serca.

 

 

Projekt muzyczno-teatralny „Białoszewski 100” będzie się składał z części muzycznej, w której zaprezentowane zostaną kompozycje do tekstów Mirona Białoszewskiego m.in. słynna “Karuzeli z madonnami”, do której muzykę napisał Zygmunt Konieczny, świętujący w tym roku 85. urodziny. Piosenka powstała specjalnie dla Ewy Demarczyk – wielkiej polskiej artystki piosenki. Premiera utworu odbyła się w czerwcu 1962 r., czyli jednocześnie będzie to 60. rocznica tej genialnej kompozycji. W trakcie spektaklu „Białoszewski 100” będzie można usłyszeć także fragmenty “Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” z muzyką Mateusza Pospieszalskiego.

 

Twórcy projektu muzyczno-teatralnego „Białoszewski 100” przypomną ponad to postać Józefa “Ziutka” Szczepańskiegopoety-żołnierza, który także urodził się 100 lat temu. Z tej okazji zostanie  wspólnie zaśpiewany hymn Woli, czyli “Pałacyk Michla”, który napisał podczas Powstania Warszawskiego.

 

Druga część projekt muzyczno-teatralny „Białoszewski 100” to działania aktorskie, na które złożą się teksty poetyckie Białoszewskiego. W wydarzeniu wystąpią Artur Gotz oraz uczniowie Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie pod opieką Adama Biernackiego  Spektakl zostanie wystawiony w czwartek 30 czerwca 2022 r. o godz. 19.00 w Wolskim Centrum Kultury, przy ul. Działdowskiej 6 w Warszawie. Wstęp wolny

 

63 dni Powstania Warszawskiego

 

Producentem, reżyserem i wykonawcą projektu muzyczno-teatralny „Białoszewski 100” będzie Artur Gotz – mieszkaniec Woli, aktor scen Warszawy i Łodzi, wokalista (nagrał 4 płyty, miał ponad 550 koncertów w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie), tytułowy bohater powieści „Idol” Marty Fox, laureat nagrody „Wokalista Roku 2016”. Oficjalna strona: www.arturgotz.pl

 

Produkcją projektu muzyczno-teatralnego „Białoszewski 100” zajęła się Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie. Partnerami wydarzenia są: Wolskie Centrum Kultury, Szkoła Aktorska Haliny i Jana Machulskich, Assitej. Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży. Patronaty medialne projektu muzyczno-teatralnego „Białoszewski 100” objęli: Polskie Radio RDC, TVP3 Warszawa, Agencja Informacyjna, Kulturalnipl . Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

 

Agencja Informacyjna, kultura, /dec/ 26.05.2022