Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 ani myśli zwolnić. Mimo dostępnych szczepionek, notuje się niestety nowe, bardziej zaraźliwe odmiany patogenu. Naukowcy zmuszeni są więc jeszcze szybciej opracowywać nowe metody diagnostyki zakażonych i leczenia chorych. Aby wdrożyć rewolucyjne rozwiązania w życie potrzebna jest dobra kooperacja z biznesem. 26 kwietnia 2021 roku odbędzie się seminarium online pt. „Rola sojuszu nauki i biznesu w rozwoju technologii medycznych w Polsce”, które pokaże owocne skutki takiej współpracy. Organizatorem spotkania jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
Od ponad roku w Polsce i na całym świecie trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Na pierwszym froncie walki z chorobą COVID-19 ramię w ramię stanęli medycy oraz naukowcy.
Podczas gdy pierwsi zajmują się ratowaniem życia chorych oraz ich leczeniem, drudzy wytwarzają kolejne panacea w postaci szczepionek oraz wypracowują nowe metody diagnostyki i leczenia pacjentów. Niestety koronawirus ani myśli zwolnić czego dowodem są odkrywane co rusz jego nowe warianty (np. brytyjski, brazylijski, indyjski, litewski), które są dużo bardziej zaraźliwe. Skutkiem tego jest m. in dynamiczny wzrost chorych trafiających do szpitali, konieczność podniesienia standardów opieki zdrowotnej czy przemęczenie i braki kadrowe personelu medycznego.
Wśród wielu czynników głównie wyżej wspomniane wymusiły na naukowcach przyśpieszenie rozwoju metod diagnozowania i leczenia chorych na COVID-19 i nie tylko.
Jednak pomysł to jedno a jego wdrożenie to drugie. Wierzy się, że rozwiązaniem mogą być np. teleporady czy sztuczna inteligencja. Aby było to praktycznie efektywne konieczna jest współpraca nauki z biznesem i przemysłem. Nasuwa się pytanie jak miałaby ona wyglądać i skąd wziąć na nią pieniądze?
Nie jest tajemnicą, że środowisko naukowe jest specyficzne a obowiązujące w nim praktyki utrudniają współpracę.
Nie jest tajemnicą, że środowisko naukowe jest specyficzne a obowiązujące w nim praktyki utrudniają współpracę.
Do tego dochodzi problem z regulacjami prawnymi. Nie oznacza to jednak, że polscy naukowcy nie chcą kooperacji z przedsiębiorcami. Wręcz przeciwnie coraz bardziej są świadomi korzyści takiego rozwiązania, które jest gwarantem wzrostu konkurencyjności polskich ośrodków naukowych wobec zagranicznych.
W Polsce od lat toczą się debaty mające dać odpowiedź na pytania jak budować i pielęgnować współpracę na linii nauka-biznes oraz jak uregulować ją prawnie.
W trakcie seminarium online pt. „Rola sojuszu nauki i biznesu w rozwoju technologii medycznych w Polsce” jakie odbędzie się 26 kwietnia 2021 roku w godzinach 10:00-12:30 pokazane zostaną pozytywne przykłady takich kooperacji. Zaprezentowany zostanie również raport przygotowany przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” pt. „O roli nauki polskiej wobec potrzeb i oczekiwań społeczeństwa, gospodarki oraz polityk publicznych”.
W seminarium online udział wezmą uznani polscy medycy korzystający z rewolucyjnych – w skali globalnej – procedur medycznych, uczeni odpowiedzialni za istotne badania i wdrożenia oraz przedsiębiorcy współpracujący z branżą medyczną i life science (dziedziny nauki, które z definicji dotyczą żywych organizmów, w tym ludzi, zwierząt oraz roślin jak np. biologia czy farmacja).
Wśród ekspertów znajdą się: prof. dr hab. Piotr Skarżyński (Centrum Słuchu i Mowy Medincus), prof. dr hab. Piotr Suwalski (Klinika Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji), prof. dr hab. Joanna Polańska (Politechnika Śląska) oraz dr inż. Dawid Nidzworski (SensDx). Debatę poprowadzi prof. dr hab. Henryk Skarżyński (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu). Organizatorem spotkania jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
Transmisja odbędzie się poprzez platformę Youtube -link dostępna pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=77FIaA0I5ic.
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” powstała w 1991 roku. Początkowo funkcjonowała pod nazwą Polskiego Programu Promocyjnego, który miał na celu promować najlepsze państwowe produkty. Począwszy od 1993 roku Fundacja rokrocznie organizuje konkurs o przyznanie Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” najlepszym produktom i usługom. Dotychczas odbyło się 30 edycji konkursu, w którym udział wzięło 5.000 uczestników (również spoza granic Polski) z czego 745 nagrodzono. Funkcję Prezesa Fundacji pełni Krzysztof Przybył.
Agencja Informacyjna, Gospodarka 22.04.2021