Miłosz Manasterski: Czy kontrakty zbrojeniowe Niemiec i Francji z Rosją są już zakończone?

“Kanclerz Niemiec Olaf Scholz po raz kolejny dzwonił do Władimira Putina. Zdumiewać może ta potrzeba komunikacji z rosyjskim prezydentem. Oficjalnie te rozmowy mają charakter żądania zaprzestania działań wojennych, ale zastanówmy się, czy rzeczywiście prezydent Federacji Rosyjskiej odbierałby telefony z połajankami od kanclerza Niemiec?” – pyta w felietonie dla portalu PolskieRadio24.pl redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski.

W latach 2015-2020 co najmniej 10 państw Unii Europejskiej sprzedało Rosji sprzęt wojskowy o łącznej wartości niemal 350 mln euro, wynika z ustaleń dziennikarzy śledczych z Investigate Europe.

Według dokumentów, do których dotarli dziennikarze śledczy Investigate Europe Francja od 2015 wysłała Rosji broń o wartości 152 mln euro. To najwięcej w całej Unii. Z kolei Niemcy sprzedały Rosji Władymira Putina m.in. lodołamacze, uzbrojenie strzeleckie i pojazdy za łączną kwotę 121,8 mln euro omijając nałożone przez Unię Europejską embargo po zajęciu przez Federację Rosyjską Krymu i stworzenie marionetkowych republik Donieckiej i Ługańskiej na ukraińskich terenach okupowanych.

Regularne kontakty z Putinem utrzymuje także prezydent Francji Emmanuel Macron. Przed rozpoczęciem agresji każdy telefon, wizyta i wideokonferencja europejskich polityków mogły nieść ze sobą jakąś nadzieję na uspokojenie Kremla. Dzisiaj nie widać, żeby te prawie codzienne dyskusje z Putinem przynosiły jakąkolwiek ulgę Ukrainie. W pewnym sensie to uporczywe napraszanie się o rozmowę z przywódcą zbrodniczego reżimu jest dla ważnych europejskich polityków upokarzające. Brak jakichkolwiek rezultatów tych telefonów wręcz obnaża słabość dzwoniących na Kreml. Chyba że oficjalne komunikaty to jedno, a w rzeczywistości przywódcy dyskutują o swoich interesach (…) Z tej perspektywy częste rozmowy Scholza, Macrona i Putina stają się bardzo niepokojące. Nasuwa się pytanie, czy te tajne kontrakty zbrojeniowe są zakończone, czy nadal realizowane. I ile jeszcze tajnych porozumień obowiązuje pomiędzy Paryżem, Berlinem i Moskwą – zastanawia się w swoim felietonie Miłosz Manasterski.

Cały felieton Miłosza Manasterskiego “Niemcy – największy przyjaciel Rosji (oprócz Francji)”

Agencja Informacyjna, (EST) 20.03.2022