Denys Shmyhal – premier Ukrainy wezwał światowy koncert spożywczy Nestlé, do całkowitego wycofania się z działalności na terenie Federacji Rosyjskiej. Według portalu Business Insider Polska, polityk stwierdził, że korporacja „finansuje zabijanie dzieci”. W internecie, coraz więcej jest apeli o bojkot międzynarodowych przedsiębiorstw, które nadal aktywnie działają w Rosji.
Nestlé, jeden z największych koncernów spożywczych deklaruje pozostanie w Rosji pomimo jej agresji i zbrodni wojennych w Ukrainie. To działanie stoi w jaskrawej sprzeczności ze sloganem, którym chełpi się koncern na swojej stornie internetowej: „Wyzwalamy moc jedzenia, by podnosić jakość życia każdego z nas oraz przyszłych pokoleń”.
Spółka Nestle, z siedzibą w Szwajcarii, notowana jest na giełdach od 1873 r. (początkowo jako Anglo Swiss Condensed Milk co.). Jest to największy koncern spożywczym na świecie oraz światowy lider w produkcji odżywek dziecięcych, mleka w proszku, kawy rozpuszczalnej, lodów, wód mineralnych oraz karmy dla zwierząt.
Nestlé udaje, że troszczy się o ludzi i środowisko. Reklamuje się, że wprowadziła do napojów kartonikowych biodegradowalne słomki z papieru. Docelowo chodzi o wyeliminowane z użytku 200.000.000 plastikowych słomek. Ponadto spółka zobowiązała się, że do 2025 roku wszystkie opakowania nadawały się do wielokrotnego użytku lub były w 100 proc. recyklingowalne. Jednak dalsza działalność Nestlé w Federacji Rosyjskiej z pewnością stoi w jaskrawej sprzeczności ze społeczną odpowiedzialnością biznesu i tak obecnie modnymi ideami ESG.
Cóż, wygląda na to, że dla Nestlé słomki są ważne, a życie ludzkie już nie, zwłaszcza kiedy ceną byłyby mniejsze zyski. Najważniejsze jest utrzymanie pozycji światowego lidera produktów spożywczych, za wszelką cenę. Tak odsłania się obłuda Nestlé.
Warto przypomnieć, że Nestlé wiązane było z licznymi plantacjami kakaowca, które na swoich plantacjach wykorzystywały do pracy dzieci i osoby nieletnie. W latach 70. XX w. koncern spowodował głośny skandal, naruszając wymogi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dotyczące substytutów naturalnego pokarmu matki, co skutkowało plagą niedożywienia dzieci w Afryce. Wtedy Nestlé dotknął międzynarodowy bojkot.
W Polsce Nestlé rozpoczęło działalność w roku 1993. Obecnie w Polsce dostępne są następujące produkty koncernu oferowane przez niego osobiście lub spółki od niego zależne: płatki śniadaniowe i batony oparte na płatkach śniadaniowych takie jak: Corn Flakes, Gold Flakes, Nesquik, Chocapic, Cini Minis, Cheerios, Kangus (miodowe), Frutina (z rodzynkami i jabłkami), Fitness (dla osób na diecie), Cookie Crisp Infant Nutrition – mleko Nan, kaszki dla dzieci Nestlé, gotowe dania dla niemowląt Gerber, soki Bobo Frut, Princessa – wafel pokryty mleczną, deserową lub białą czekoladą, KitKat – batony, Lion – batony, JoJo – słodycze – żelki, pianki, Nestlé, Platinium – lody, Nałęczowianka – woda mineralna, Mazowszanka – woda mineralna, Nescafé – kawa rozpuszczalna, Nespresso – system kawy porcjowanej, Winiary, Bon Pari – słodycze – cukierki, landrynki i żelki, Purina – karmy dla psów i kotów, Maggi – przyprawa w płynie, After Eight – czekoladki z miętowym nadzieniem, Zielona Budka – lody.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /DEC/ 18.03.2022
Fot. siedziba Nestlé, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons