Ciekawostki z życia Myszki Miki

Myszka Miki, a oryginalnie Mickey Mouse, to postać animowana stworzona przez Walt Disney Animation Studio w 1928 roku. Przez 93 lata swojego istnienia kilkukrotnie zmieniała pierwotny wygląd i głos, a sława, która zyskała uczyniła Miki popularniejszą od samego Świętego Mikołaja. Mimo ogromnej popularności Myszki Miki, wciąż istnieje kilka faktów na jej temat, o których wiele osób nie wie. Poniżej kilka z nich.

„Mam tylko nadzieję, że nigdy nie stracimy z oczu jednej rzeczy – że wszystko zaczęło się od myszy” – Walt Disney.

Pomysł animowanego bohatera Walt Disney zaczerpnął od myszy, którą niegdyś hodował. Jest to najbardziej prawdopodobna wersja, choć przez lata pojawiło się jeszcze kilka innych wersji tej historii. Pomysł na postać, jak również zarys pierwszego odcinka, powstały podczas podróży Walta Disneya pociągiem z Nowego Jorku do Hollywood.

Pierwszy w wielu dziedzinach

Myszka Miki była pierwszą postacią z kreskówki, która przemówiła. W 1929 roku w odcinku „The Karnival Kid” padły jej słynne słowa „Hot dog! Hot dog!”. Stały się one później inspiracją do jednego  z utworów napisanych na potrzeby programu Klub Myszki Miki. Program, który powstał w 1955 roku, był telewizyjnym debiutem sławnego gryzonia.

Miki jest także pierwszym animowanym bohaterem, który zagrał  kolorowym filmie. Był to „The Band Concert”, który swoją premierę miał 23 lutego 1935 roku.

W 1978 roku Myszka Miki, jako pierwsza postać z kreskówki, nagrała i wydała własny album muzyczny. Krążek zyskał status platynowej płyty dwukrotnie.

Swoje słynne białe rękawiczki Myszka Miki po raz pierwszy pokazała widzom dopiero po kilku latach. Decyzja ta spowodowana tym, że ręce bohatera były niewidoczne i zlewały się z resztą jego ciała. Ciekawość budzi też ilość palców Myszki Miki. Tak jak większość animowanych bohaterów, ma ona ich tylko cztery. Przyczyna tego jest bardzo prosta. W dobie pierwotnych animacji, tworzonych odręcznie, cztery palce były łatwiejsze do narysowania.  Pierwsze rysunki zawierały zaokrąglone projekty postaci. Każdy element wpisywany był w okrąg, a zatem ciężko było wpisać w zaokrągloną dłoń pięć zaokrąglonych palców. „Użycie pięciu palców sprawiłoby, że dłonie Miki wyglądałyby jak kiść bananów” – wyjaśnił niegdyś Walt Disney.

Myszka Miki jako bohater animowany przoduje także w uzyskiwaniu istotnych nagród filmowych.  Jest pierwszą postacią z kreskówki, która otrzymała Oscara na własne imię. Statuetkę przyznano jej za drugoplanowa role w filmie „Lend a Paw”, którego fabuła skupiała się wokół psa Pluto, zwierzęcia należącego do Myszki Miki. Nominacje do nagrody Akademii Filmowej Myszka Miki w trakcie swojej kariery otrzymała dziesięciokrotnie. Była także pierwszą postacią bajkową, która otrzymała swoją gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

Miłość nie tylko na ekranie

Na ekranie Myszce Miki nieodłącznie partnerowała Minerwa Mouse, polskiej publiczności znana jako Myszka Mini. Niejednokrotnie zastanawiano się czy parę łączy coś więcej niż tylko przyjaźń. Wszelkie spekulacje rozwiał sam Walt Disney, który przyznał kiedyś, że Miki i Mini są małżeństwem, jednak swój związek trzymają w tajemnicy, by nie dzielić się z widzami życiem prywatnym.

Co ciekawsze, dwoje artystów, którzy udzielali głosów Myszkom Mini i Miki, Russi Taylor oraz Wayne Allwine, pobrali się w prawdziwym życiu połączeni przez słynne postacie.

Kandydat na prezydenta USA

Niewiele osób wie, że niemal każdy prezydent Stanów Zjednoczonych pozował do zdjęcia z Myszką Miki. Jedynym wyjątkiem od tradycji był Lyndon Johnson. Ponadto Myszka Miki jest ulubionym bohaterem prezydenta Baracka Obamy.

Sławna Mysz pojawia się często również w polityce. W Stanach Zjednoczonych podczas każdych wyborów prezydenckich jest najczęściej dopisywanym przez wyborców na karcie do głosowania kandydatem.

Agencja Informacyjna
Agencja Informacyjna, Kultura /NOW/ akt. 16.04.2022