Z Armenii i Górskiego Karabachu nad polski Bałtyk

Dzięki środkom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów grupa młodych Polaków z Armenii i Górskiego Karabachu mogła wypoczywać w sierpniu na Półwyspie Helskim, zwiedzić Trójmiasta i Warszawę. Dla wszystkich był to pierwszy pobyt w Ojczyźnie przodków.

Kiedy myślimy o Polonii to kierujemy swój wzrok przede wszystkim w stronę Zachodu: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec. Tymczasem trudna historia sprawiła, że nasi rodacy mieszkają w bardzo wielu krajach obszaru postsowieckiego. Z reguły znalezienie się w nich nie było ich decyzją, w przeciwieństwie do naszych rodaków, którzy wyemigrowali do USA czy Europy Zachodniej.

 Z tego powodu powinniśmy tym bardziej pamiętać o Polakach, którzy mieszkają dzisiaj na dawnych obszarach rosyjskiego i sowieckiego imperium. Ich przetrwanie wiązało się z ogromnymi wyrzeczeniami a obrona własnej tożsamości kosztowała ich bardzo wiele, zwłaszcza, że przez całe dekady Polska nie interesowała się nimi specjalnie.

Teraz jednak Polacy na Zachodzie i na Wschodzie nie są pozostawieni samym sobie. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów realizuje program „Polonia i Polacy za granicą – Wypoczynek Letni 2022”. W ramach tego programu zostają pokryte całkowite koszty wypoczynku letniego młodego pokolenia Polaków mieszkających na co dzień daleko od Ojczyzny.

Wśród organizatorów letniego wypoczynku nie zabrakło organizacji powołanej do pielęgnowania więzi Polonii z Macierzą, czyli Fundacji Centrum Rozwoju Macierz Polonii. W tym roku FRCMP dzięki środkom z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zorganizowała w sierpniu wyjazd grupy młodych Polaków z Armenii i Górskiego Karabachu, terenu spornego stanowiącego zarzewie konfliktu między chrześcijańską Armenią a muzułmańskim Azerbejdżanem. Dla Polaków na tych terenach w chwili obecnej zagrożeniem jest eskalacja konfliktu o Górski Karabach. Możliwość wysłania dzieci na wakacje w Polsce stworzona przez KPRM można powiedzieć, że była naprawdę oczekiwana.

Armenia to kraj górski, nie posiadający dostępu do morza. Fundacja RCMP zaproponowała więc młodym Polakom z Kaukazu odwiedzenie polskiego wybrzeża. Okazało się to strzałem w dziesiątkę – dla wielu z nich był to pierwszy pobyt nad morzem. Dla wszystkich było to również pierwsze spotkanie z Polską.

Armenia jest krajem rozwijającym się gospodarczo, ale daleko jeszcze jej do poziomu życia w Europie i możliwości swobodnego podróżowania do Polski. Dla naszej Polonii dystans trzech tysięcy kilometrów jest bardzo trudny do przebycia, zwłaszcza, że z przyczyn geopolitycznych w zasadzie jedyna rozsądna możliwość to podróż samolotem (podróż lądowa musiałaby odbywać się przez Turcję i Bułgarię).

– Było naprawdę dużo wzruszeń i radości – mówi Patryk Starczyński koordynator projektu „Z Armenii i Górskiego Karabachu nad polski Bałtyk”. – Nie wiem, co wywarło na nich większe wrażenie – Warszawa, którą nasi goście porównywali do znanego im z filmu Nowego Jorku, czy pobyt nad Bałtykiem. Dla tych młodych ludzi spotkanie z Polską prawdopodobnie będzie jednym z najważniejszych życiowych doświadczeń. Kiedy żegnaliśmy się pytali czy będą mogli w przyszłości wrócić do Polski. Jest jeszcze tyle do pokazania! Program „Polonia i Polacy za granicą – Wypoczynek Letni 2022” organizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów to naprawdę doskonała promocja naszej Ojczyzny i świetny sposób na budowanie więzi z najmłodszym pokoleniem Polaków mieszkających poza granicami – mówi Starczyński.

Wydaje się, że szczególnie warto docenić właśnie zaangażowanie pomocy rządowej skierowane do Polaków z Armenii i Górskiego Karabachu. Zaledwie kilka dni po pobycie nad polskim morzem grupy młodych Polaków w Górskim Karabachu znów rozległy się strzały a azerskie rakiety spadły na armeńskie miasta. Nasze państwo wspaniale pomaga uchodźcom wojennym z Ukrainy, ale tym bardziej nie możemy zapominać o naszych rodakach żyjących w obszarach tlących się konfliktów zbrojnych.

Agencja Informacyjna, Kultura, EST, 15.09.2022