Mężczyzna do wzięcia w Teatrze Poddasze

 

„Mężczyzna do wzięcia” to komedia Jeremiego Przybory o tym, że warto wziąć życie w swoje ręce. Spektakl przenosi widzów w lata 60. XX wieku, a dokładnie w 8 marca czyli Dzień Kobiet. Głównym bohaterem sztuki „Mężczyzna do wzięcia” jest czterokrotny rozwodnik Xawery Rozłupski, który przygotowuje się do randki. Wtedy w drzwiach mieszkania staje jego atrakcyjna przełożona. Ta nieoczekiwana wizyta komplikuje plany bohatera na spędzenie miłego wieczoru. Widzom ta właśnie sytuacja dostarcza wielu powodów do śmiechu.

Komedia „Mężczyzna do wzięcia” Jeremiego Przybory to zabawna anegdota o relacjach damsko-męskich oraz dokument epoki. Źródłem perypetii bohaterów są m.in. codzienne trudności, warunki życia i obyczaje charakterystyczne dla czasów wczesnej Polskiej Republiki Ludowej. Dialogi często wykorzystują żart słowny, niekiedy bardzo abstrakcyjny, nie tracąc jednak z oczu charakterystyki postaci.

Nowi „Emigranci”

Przedstawienie „Mężczyzna do wzięcia” Jeremiego Przybory zostało wyreżyserowana przez Monikę Łada-Bieńkowską i Pawła Frąckiewicza. Choreografem jest Marcin Skrzecz. W komedii „Mężczyzna do wzięcia” Jeremiego Przybory występują: Paweł Frąckiewicz, Marta Leszczyńska, Urszula Bielecka-Osella, Krzysztof Kuc i Monika Łada-Bieńkowska. Premiera spektaklu odbędzie się w niedzielę, 9 lipca 2023 r. o godz. 18.00, w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”, przy ul. Indiry Gandhi 9 w Warszawie. Spektakl dla widzów od lat 14

Bilety w cenie 40 zł dostępne w recepcji i online: https://bilety.io/NWJPS

Jeremi Przybora to poeta, pisarz, satyryk, aktor i piosenkarz. Pisał piosenki, skecze, libretta i książki, występował na scenie. Urodził się w 1915 roku Warszawie, gdzie też spędził prawie całe swoje życie. Zmarł 4 marca 2004 r. Znany jest najbardziej z wyjątkowego i bardzo wysoko cenionego oraz uwielbianego przez całą Polskę telewizyjnego programu Kabaretu Starszych Panów, który prowadził ze swoim przyjacielem Jerzym Wasowskim. Do dziś mówi się o nim „cudowny, mądry poeta”, „czarodziej”, „artysta, dzieckiem podszyty”, „twórca wszechstronny”, „poeta przeczuć”.

Twórczość Jeremiego Przybory zajmuje od lat jedno z najważniejszych miejsc w polskiej kulturze, i stanowi dziś klasykę gatunku, określanego, jako piosenka kabaretowa, artystyczna, piosenka mądra i dowcipna jednocześnie.

„Osiecka” bije rekordy popularności

Jeremi Przybora studiował na Wydziale Ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a następnie na Wydziale Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Żadnych studiów nie ukończył.

W 1937 Jeremi Przybora wygrał konkurs na spikera radiowego. Pomogło mu posługiwanie się nieskazitelną polszczyzną i znajomość francuskiego. Po II wojnie światowej, współtworzył przez trzy lata cykl audycji satyrycznych „Pokrzywy nad Brdą” w rozgłośni pomorskiej Polskiego Radia w Bydgoszczy. Tam pisał swoje pierwsze satyryczne teksty piosenek.

Do Warszawy wrócił w 1948 r. Na przekór nadchodzącej ponurej rzeczywistości komunistycznej, razem z Jerzym Wasowskim stworzyli wówczas kabaret radiowy Eterek, nazywany „najszerszym uśmiechem polskiego radia czasów stalinowskich”. Kabaret przez 10 lat bawił słuchaczy monologami oraz parodiami słynnych gwiazd. W październiku 1958, po raz pierwszy pojawił się na ekranie telewizorów program „Kabaret Starszych Panów”. Po zakończeniu działalności kabaretowej, Jeremi Przybora nadal wykorzystywał swój wielki talent. Współpracował z teatrzykiem Wagabunda, próbował sił, jako dramaturg telewizyjny i radiowy, prowadził audycje radiowe, publikował opowiadania, napisał komedię muzyczną „Jedzcie stokrotki”, stworzył cykl telewizyjny „Divertimento” – kontynuację wieczorów Starszych Panów.

„Listy na wyczerpanym papierze” po raz trzeci

Miał na koncie scenariusz komedii Kazimierza Kutza „Upał” z 1964. Pisał libretta i teksty do spektakli teatralnych i musicali. Miał też w dorobku książki – „Spacerek przez Eterek” (1957 r.), „Dziecko szczęścia” (1975 r.), „Divertimento” (1976 r.) i „Mieszanka firmowa” (1977 r.).

W 1989 r., Jeremi Przybora napisał z Magdą Umer spektakl „Zimy żal” i zagrał w nim. W 1994 r. opublikował swoje wspomnienia „Przymknięte oko Opaczności”, a cztery lata później – trzytomowy pamiętnik „Memuary”. Pod koniec życia Jeremi Przybora, przekładał klasykę literatury dla dzieci, w tym „Piotrusia Pana”, przeniesionego z wielkim powodzeniem przez Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosę na deski teatru Roma w Warszawie.

Kalina Jędrusik – „Bo we mnie jest seks”

Teatr Poddasze z siedzibą w pracowni na Starym Mieście w Warszawie to zespół wywodzący się z Ursynowskiego Teatru Kontrapunkt, założonego i kierowanego przez ponad 20 lat przez aktora i reżysera Zbigniewa Bogdańskiego. Swoją działalność Teatr Poddasze zainaugurował w styczniu 2023 roku czytaniem jednoaktówki „Oświadczyny” Antoniego Czechowa. Obecny zespół podjął się wznowienia dwóch spektakli wystawianych wcześniej w Teatrze Kontrapunkt. Są to „Mężczyzna do wzięcia” Jeremiego Przybory i „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego.

W skład zespołu aktorskiego wchodzą osoby z dużym doświadczeniem i dorobkiem artystycznym, wywodzące się z teatru amatorskiego, jak i osoby zawodowo wykonujące zawód aktora. Kierownikiem artystycznym Teatru Poddasze jest Paweł Frąckiewicz – aktor w Teatrze Kontrapunkt, gdzie wyreżyserował również spektakle „Emigranci” Sławomira Mrożka (2016 r.) oraz „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego (2019 r.).

“Już nie kąpiesz się dla mnie” – nowy teledysk Artura Gotza

Twórcy Teatru Poddasze wierzą, że sztuka teatralna, dostarczając widzowi rozrywki, może być dla niego jednocześnie mądrą i wartościową lekcją, a przez staranne wykonanie staje się wyjątkowym doświadczeniem i spotkaniem z drugim człowiekiem, co ma szczególną wartość w dzisiejszym scyfryzowanym świecie.

Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” to nowoczesna, wyczekiwana przez mieszkańców dzielnicy instytucja kultury. Inauguracja działalności nastąpiła 17 września 2021 roku. Misją Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” jest promowanie istotnych zjawisk z obszaru muzyki, filmu, teatru, literatury i sztuk wizualnych, a także szeroko pojęta edukacja kulturalna, skierowana do wszystkich grup wiekowych. W nowoczesnym budynku przy ul. Indiry Gandhi 9 w Warszawie, od rana do późnych godzin wieczornych odbywają się warsztaty, spektakle teatralne, koncerty, seanse filmowe, debaty oraz spotkania autorskie. Nazwa instytucji, wybrana przez mieszkańców Ursynowa, nawiązuje do słynnego serialu telewizyjnego „Alternatywy 4” w reżyserii Stanisława Barei, jednak oznacza też bogatą i przekrojową ofertę kulturalną, dającą liczne możliwości spędzania czasu wolnego i osobistego rozwoju.

Agencja Informacyjna, kultura, /DEC/ 28.06.2023