„Listy na wyczerpanym papierze” po raz trzeci

 

Tuż przed śmiercią Jeremi Przybora podarował Magdzie Umer listy jakie wymieniał z Agnieszką Osiecką. W 2010 roku korespondencje artystów i kochanków wydano w postaci książki „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory Listy na wyczerpanym papierze”. Teraz ukazuje się już trzecie wydanie tej lektury. Prócz listów z lat 1964-1966 publikacja wzbogacona będzie o archiwalne materiały: pocztówki, rękopisy i zdjęcia.

 

W życiu Agnieszki Osieckiej, znanej poetki i bardzo wrażliwej kobiety było wielu mężczyzn.

W latach 60. XX wieku była młoda, wrażliwa i bardzo kochliwa. Jednak większość jej relacji można określić fragmentem piosenki Ewy Bem –„ Moje serce to jest muzyk”: „Wypiłam kaw i strzeliłam gaf z niejednym panem sto, im lepszy pan co do mnie miał plan, tym ja szybciej zmykałam mu bo, Moje serce to jest muzyk, który zwiał z orkiestry, bo nie z każdym lubi grać, żaden mu maestro nie potrafi rady dać”.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Agnieszka Osiecka (@agnieszka_osiecka)

Pierwsze „motyle w brzuchu” Osiecka poczuła w obecności poety i kolegi z Studenckiego Teatru Satyryków Wojciecha Dąbrowskiego, z którym była związana dwa lata.

Potem w jej życiu pojawił się młody i gniewny Marek Hłasko, z którym wkrótce się zaręczyła. Ich miłość skończyła się wraz z jego wyjazdem do Paryża w 1958 roku. 1963 rok to ślub z Wojciechem Frykowskim. To sformalizowane uczucie szybciej zgasło niż się pojawiło. Rozwiedli się rok później. 1 lutego 1964 roku, w trakcie imprezy po jednym z przedstawień Studenckiego Teatru Satyryków poznała Jeremiego Przyborę – pisarza, satyryka, aktora, współtwórcę telewizyjnego programu „Kabaret Starszych Panów”. I tak zaczyna się historia niezwykle burzliwego, namiętnego i wzruszającego romansu tych dwojga artystów, którego losy możemy śledzić w postaci wspomnianej publikacji „Listy na wyczerpanym papierze”.

 

Kiedy Jeremi Przybora poznał Agnieszkę Osiecką oboje byli po przejściach.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez „OSIECKA” serial TVP (@serial_osieckatvp)

Ona 28-letnia autorka Studenckiego Teatru Satyryków, rozwiedziona z Wojciechem Frykowskim on 49-letni rozwodnik, będący w związku z Jadwigą Berens. Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Były kwiaty, listy, telefony i pierwsze wspólne noce. Romans wystawiony był raz po raz na próbę, kiedy oboje wyjeżdżali za granicę, to do Francji a to znów do Wielkiej Brytanii. Korespondencja między kochankami nie ustawała.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez „OSIECKA” serial TVP (@serial_osieckatvp)

 

W końcu zamieszkali razem na warszawskiej Pradze a Jeremi Przybora zostawia dla Agnieszki Osieckiej żonę i syna Konstantego. Różnica wieku, charakterów i odmienne style bycia dają się z czasem mocno we znaki zakochanym. W końcu Agnieszka Osiecka ucieka do Londynu a potem do Paryża i Szwecji. Do Jeremiego Przybory już nie wróci co przypłaci on złamanym sercem: „To był męczący romans” – napisze później pisarz w pamiętniku.

 

Mimo popularności tych dwojga wybitnych artystów o ich romansie nie wiedział nikt.

Aż  do chwili kiedy tuż przed śmiercią Jeremi Przybora wręczył plik listów pisanych do Agnieszki Osieckiej ich wspólnej przyjaciółce Magdzie Umer: „Wyjął z sekretarzyka dużą brązową kopertę z napisem „Agnieszka” i podał mi ją. „Zastanawiałem się, co zrobić z jej listami, i doszedłem do wniosku, że nie jestem w stanie tego zniszczyć. Myślę, że literatura polska by nam tego nie wybaczyła. Zaopiekuj się tym.” – Wspominała, po latach, Magda Umer.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez „OSIECKA” serial TVP (@serial_osieckatvp)

 

Pierwsze wydanie książki „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze” ukazało się w 2010 roku.

6 lat później wydano drugą część a 17 lutego 2021 roku w księgarniach pojawi się trzecia część zawierająca korespondencję dwojga artystów i kochanków z lat 1964-1966. 220 stron publikacji zawierać będzie również archiwalne materiały: pocztówki, rękopisy czy zdjęcia. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora.

 

“Trafił swój na swego. Takie talenty, takie urody, takie inteligencje i takie poczucia humoru zdarzają się raz na 100 lat! Obydwoje byli dziećmi szczęścia obdarzonymi przez los więcej niż talentem. Geniuszem. Czyli kłopotem. Ich uczucie nie służyło nikomu oprócz nas, czytelników. Ale z tej dziwnej miłości powstały najpiękniejsze piosenki. W tych piosenkach i w listach ich uczucie żyje do dziś.” – Można przeczytać we wstępie książki „Listy na wyczerpanym papierze”, napisanym przez Magdę Umer.

 

 

Jeremi Przybora – urodził się 12 grudnia 1915 roku w Warszawie.

Był poetą, pisarzem, satyrykiem, aktorem i współtwórcą legendarnego, telewizyjnego programu „Kabaret Starszych Panów.” Przez lata związany był również z Polskim Radiem. Wśród twórczości Jeremiego Przybory znajdziemy: „Spacerek przez eterek” (1957),”Listy z podróży” (1964), „Kabaret Starszych Panów. Wybór” (1970) i „Kabaret Starszych Panów. Wybór Drugi”(1973), Piosenki, które śpiewałem sam lub z przyjacielem (1990) czy Piosenki Prawie Wszystkie (2001). Zmarł 4 marca 2004 roku.

 

Agnieszka Osiecka – urodziła się 9 października 1936 roku w Warszawie.

Poetka, pisarka, reżyserka teatralna i telewizyjna, autorka tekstów piosenek, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Była studentką dwóch uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Na jej twórczość składają się prozy, sztuki teatralne i telewizyjne oraz 2.000 piosenek, wśród których są takie znane jak: „Okularnicy”, „Na całych jeziorach Ty” (poświęcona Jeremiemu Przyborze), „Małgośka”, „Diabeł i raj” i wiele, wiele innych. Agnieszka Osiecka zmarła 7 marca 1997 roku w Warszawie. Więcej:

Słuchanie jest w życiu ważne

„Osiecka” serial telewizyjny

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura, /WAC/ 16.02.2021