Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował specjalny raport „Zdrowie za miliard dolarów – branża fitness w Polsce i jej znaczenie dla ducha, ciała i PKB”. Wynika z niego, że straty polskiej branży fitness z powodu lockdownu w 2020 roku mogły wynieść nawet 4.000.000.000 złotych, które branża będzie odrabiać nawet kilka lat. Niepokój budzi również niski poziom aktywności fizycznej Polaków, której wkład w lepsze samopoczucie społeczeństwa jak i polską gospodarkę jest niebagatelny.
Raport „Zdrowie za miliard dolarów – branża fitness w Polsce i jej znaczenie dla ducha, ciała i PKB” przygotowany przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwraca w pierwszej kolejności uwagę na ograniczenia jakie napotkała branża fitness w stosunku np. do branży gastronomicznej. Gastronomia by przetrwać lockdown wprowadziła zamówienia na wynos. W przypadku branży fitness wprowadzone treningi online nie zyskały tak zadowalającego grona zwolenników jak w przypadku ćwiczeń w klubach czy siłowniach, których w Polsce jest ponad 3.000, co stanowi blisko 1/3 wszystkich obiektów sportowo-rekreacyjnych w kraju.
Z najnowszego raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika ponadto że przychód branży fitness wyniósł ok 4.000.000.000 w 2019 roku, co stanowi blisko 0,2 procent Produktu Krajowego Brutto.
Nie jest to bagatelny wynik, ponieważ jak wylicza Polski Instytut Ekonomiczny wkład branży fitness w polską gospodarkę wynosi około 10.000.000.000 złotych. W to należy wliczyć również miejsca pracy, które w przypadku branży fitness stanowią liczbę ponad 100.000. Tym smutniej patrzy się na straty jakie przez pandemię poniosła branża w roku 2020 a co za tym idzie gospodarka:
”Straty branży fitness wynikające z lockdownu w 2020 roku można oszacować na około 3 do 4.000.000.000 zł, co oznacza, że siłownie będą musiały odbudowywać się przez kolejnych kilka lat” – wyjaśnił Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Dodał on również, że istnienie branży ma kluczowe znaczenie nie tylko dla gospodarki ale również zdrowia społecznego. Nie od dziś bowiem wiadomo, że „ruch to zdrowie”, a gdy zaczyna spadać aktywność fizyczna, spada również odporność i ogólne samopoczucie.
Tym samym dochodzimy do kolejnej kwestii poruszonej w raporcie „Zdrowie za miliard dolarów – branża fitness w Polsce i jej znaczenie dla ducha, ciała i PKB”, która również nie napawa optymizmem.
Przez wprowadzony w 2020 roku lockdown, a co za tym idzie zakaz rekreacji na świeżym powietrzu, aktywność fizyczna Polaków spadła poniżej minimum warunkującego dobre zdrowie. Sebastian Stodolak – szef Departamentu Badań i Analiz Warsaw Enterprise Institute tłumaczy, że zamknięcie branży w momencie kiedy ludzie nie mają możliwości ćwiczyć na świeżym powietrzu zwiększa naszą podatność na przewlekłe choroby zakaźne, których koszty leczenia wynoszą blisko 87.700.000.000 złotych. Według Instytutu Badań Strukturalnych niedostateczna aktywność fizyczna uderza również w polską gospodarkę, która traci przez nią blisko 7.000.000.000 złotych na rok z czego 6.000.000.000 złotych to koszty absencji pracowników a 900.000.000 złotych ochrony zdrowia. Według wyliczeń instytucji wystarczy, żeby 10 procent Polaków podjęło aktywność fizyczną by ruszyć gospodarkę i zapewnić jej oszczędności w wysokości 1.000.000.000 złotych.
Na koniec grupa ekspertów Związku Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje do rządu o pilne otwarcie klubów fitness oraz obiektów sportowych z zachowaniem należytego rygoru sanitarnego.
Proponują oni również szereg rozwiązań, który pomoże szybko zniwelować straty. Propozycje można podzielić na krótkoterminowe oraz stałe. Wśród tych pierwszych pada propozycja uszczelnienia tarczy antykryzysowej, przekonanie instytucji bankowych by otworzyły linie płynnościowe dla poszkodowanych przedsiębiorców a ponadto uruchomienie pakietu tymczasowych ułatwień podatkowych. Narzędzia proponowane do wprowadzenia na stałe to m.in. ulgi na korzystanie z obiektów sportowych, zakwalifikowanie sportu jako metody leczenia i wprowadzenie jej w życie, zainicjowanie współpracy na linii system edukacji a placówki fitness.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /WAC/ 15.02.2021