„Osiecka” serial telewizyjny

 

Jedną z najbardziej oczekiwanych produkcji Telewizji Polskiej ostatnich lat jest serial „Osiecka”. W rolę genialnej autorki tekstów piosenek i poetki Agnieszki Osieckiej wcielają się dwie aktorki. Eliza Rycembel zagrała „młodą” Agnieszkę Osiecką, a Magdalena Popławska „dojrzałą”. Premierowy odcinek serialu zostanie wyemitowany przez Telewizję Polską, w programie 1, już piątek 25 grudnia 2020 r. Kolejne odcinki Jedynka pokaże 26 i 27 grudnia 2020 r., a następne będą emitowane w kolejne niedziele.

Są produkcje, które po prostu muszą powstać. Na trzynastoodcinkowy serial „Osiecka” trzeba było czekać dłużej niż zaplanowano. Przyczyną opóźnienia premiery produkcji przez Telewizję Polską była pandemia wywołana koronawirusem SARS-CoV-2.

„Osiecka” to serial, w którym przedstawiona została biografia poetki, dziennikarki, autorki spektakli telewizyjnych i teatralnych, ale i około dwóch tysięcy tekstów piosenek Agnieszki Osieckiej. Tłem będą historie artystyczne, obyczajowe oraz polityczne czasów, w których żyła. Obok Agnieszki Osieckiej w serialu pojawią się takie znane postacie życia artystycznego  jak na przykład: Maryla Rodowicz, Krystyna Sienkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Zbigniew Cybulski i Bogusław Kobiela.

Scenariusz serialu „Osiecka” stworzyli Maciej Karpiński i Maciej Wojtyszko, przy współpracy z Henryką Królikowską i reżyserem Robertem Glińskim. Produkcja powstała na podstawie dostępnych biografii Agnieszki Osieckiej oraz poświęconych artystce materiałów archiwalnych. Pomysłodawczynią projektu i jednocześnie producentem realizującym jest Joanna Ochnik.

Do piątego odcinka serialu ‘Osiecka” tytułową rolę zagra Eliza Rycembel. Później w tę rolę wcieli się Magdalena Popławska, która mówi o swej postaci: „To wyzwanie i obciążenie grać Agnieszkę Osiecką, która wszyscy pamiętają. Mówią, że ją znali. A sądzę, że znać nie znał jej do końca nikt. (…) Bardzo dużo czytałam. Czytałam jej pamiętniki. I zaczęłam jeszcze bardziej ją kochać. Spotkałam się tez z jej córką (Agatą Passent). Agnieszka Osiecka to cudowna, wielobarwna postać”. Podsumowuje aktorka Magdalena Popławska.

W serialu zagrają również między innymi: Piotr Żurawski jako Daniel Passent, mąż Agnieszki, Maria Pakulnis jako Maria, matka Agnieszki, Jan Frycz jako Wiktor, ojciec Agnieszki, Jędrzej Hycnar jako Marek Hłasko, Mikołaj Roznerski jako Wojciech Frykowski, Grzegorz Małecki jako Jeremi Przybora, Aleksandra Konieczna jako Hanna Bakuła, Karolina Piechota jako Maryla Rodowicz i wielu innych znakomitych aktorów.

Produkcja opisuje losy poetki od czasów jej młodości, aż po ostatnie dni życia. Widzowie zobaczą spektakularne sukcesy oraz porażki Agnieszki Osieckiej, zarówno w walce z cenzurą, jak i wynikające z trudnych życiowych wyborów.

Magdalena Popławska podsumowuje serial słowami: „W trzynastu odcinkach nie da się opowiedzieć tych wszystkich historii, które Agnieszka Osiecka przeżyła, bo tego było mnóstwo. Ona prowadziła tak bujne życie towarzyskie i to jeszcze w tak przełomowych czasach w naszym kraju, podróżowała za granicę… nie da się tego wszystkiego opowiedzieć.”

Serial był dla Telewizji Polskiej wyzwaniem. Trudno bowiem nakręcić film o ludziach i czasach, tkwiących cały czas w umysłach większości widzów. Grzegorz Małecki, wcielający się w serialu „Osiecka” w postać Jeremiego Przybory stwierdził: „Jest to produkcja dość ryzykowna, bo opowiada nie tylko o Osieckiej, ale o dziesiątkach osób, które znamy, pamiętamy. Więc to ogromne wyzwanie dla aktora grać takie pomniki. Staraliśmy się te pomniki odbrązowić, to znaczy pokazać je w codziennych sytuacjach, momentach i zwykłych uczuciach, miłości, nienawiści.”

Agnieszka Osiecka była pisarką, poetką, autorką tekstów piosenek, reżyserem telewizyjnym oraz teatralnym oraz dziennikarką. Urodziła się w 1936 roku w Warszawie, którą kochała całym sercem przez całe swe życie. Po wojnie z rodziną zamieszkała na Saskiej Kępie w mieszkaniu przy ul. Dąbrowieckiej 25. Miejsce to stało się dla Agnieszki Osieckiej ulubionym miejscem pracy na całe życie.

Agnieszka Osiecka ukończyła Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1973 roku ze związku z dziennikarzem Danielem Passentem urodziła jedyną córkę Agatę Passent.

Agnieszka Osiecka napisała ponad dwa tysiące piosenek dla największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. “Okularnicy”, “Kochankowie z ulicy Kamiennej”, “Nim wstanie dzień”, “Na całych jeziorach ty”, “Zielono mi”, “Małgośka”, “W żółtych płomieniach liści”, “Diabeł i raj”, “Nie spoczniemy”, “Polska Madonna”, “Niech żyje bal”, “Nie żałuję”, “Białe zeszyty” to hity autorstwa Agnieszki Osieckiej, które nuci cała Polska po dziś dzień.

Agnieszka Osiecka zmarła w 1997 roku w wyniku choroby nowotworowej. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Jej grób znajduje się na Starych Powązkach w Warszawie w kwaterze 284b wprost rząd 2 grób 16.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / SYL/15.12.2020