Joanna Styczeń-Lasocka: Olimpiady Specjalne Polska pokazują różnorodność

Rozmowa z Joanną Styczeń-Lasocką – dyrektor generalną Olimpiad Specjalnych. 

Agencja Informacyjna: W idei ESG bardzo duży nacisk kładzie się na różnorodność, inkluzje, programy włączające. Można was uznać chyba za prekursora tych pojęć, ponieważ od lat 60 właśnie te idee propagujecie.

Joanna Styczeń-Lasocka: Oczywiście, od lat 60. Olimpiady Specjalne propagują społeczne zaangażowanie i społeczną odpowiedzialność, w tym także inkluzję. Mimo, że to słowo nie było wtedy jeszcze bardzo znane, to jego idea bardzo nam przyświeca. Chcemy wspólnie wykonywać różne aktywności, stąd nasza kampania “#GrajmyRazem” która ma przybliżać naszemu społeczeństwu i społeczeństwu całego świata partnerstwo i wspólne działanie na rzecz rozwoju nie tylko osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale też ich rodzin, małżonków, partnerów, dzieci.

Jak wygląda życie osób z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce i czy rzeczywiście wstąpienie do Olimpiad Specjalnych w Polsce jest dobrym pomysłem dla takich osób, dla ich bliskich?

Joanna Styczeń-Lasocka: Olimpiady Specjalne Polska przede wszystkim Zajmują się sportem – organizacją regularnych treningów, obozów i zawodów. Mamy 508 klubów, w których na co dzień trenuje 17.500 zawodników. Chcemy, żeby osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich bliscy, dzięki sportowi, uwierzyli w siebie, że ich miejsce jest wśród nas, mogą być partnerami, uczyć się różnych ról społecznych. Dla nas najważniejsze jest to, że my pozwalamy im wyjść z domu, rozwijać się fizycznie, Chcemy pokazywać społeczną odpowiedzialność właśnie po to, aby przybliżać osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich umiejętności i talenty.

Prezesem Olimpiad Specjalnych Polska jest Anna Lewandowska. Mam pytanie, czy Olimpiady Specjalne Polska mogą być partnerem przedsiębiorstw i pomagać niejako w realizowaniu działań ESG? Myślę o literze S, która oznacza sprawy społeczne. Jak wy możecie pomóc takim przedsiębiorstwom a one wam ?

Joanna Styczeń-Lasocka: Jak najbardziej zapraszamy wszystkich do współpracy z Olimpiadami Specjalnymi Polska, jesteśmy w stanie przygotować dla każdego z partnerów i dla każdego przedsiębiorstwa indywidualny pakiet.

Współpracujemy m. in. z Tauron Polska Energia i z Huawei Polska, którzy pomagają nam rozwijać inicjatywy sportowe  i realizować kampanię “#GrajmyRazem” – chcemy docierać do jak najszerszej publiczności i kibiców.

Dla każdego przedsiębiorstwa możemy przygotować pakiet, który będzie odpowiadał jej potrzebom i możliwościom..

To, co może być interesujące dla przedsiębiorców, to zostanie partnerem, sponsorem Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na światowe igrzyska.

Joanna Styczeń-Lasocka: Ponieważ należymy do ruchu olimpijskiego to regularnie co 4 lata odbywają się igrzyska. W 2019 roku na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wśród 7.000 zawodników była nasza 100-osobowa reprezentacja. Zdobyliśmy wtedy 70 medali. Teraz mimo pandemii koronawirusa SARS CoV-2 przygotowujemy się na letnie igrzyska, które odbędą się w czerwcu 2023 roku w Berlinie e Republice Federalnej Niemiec. Mamy nadzieje że nasi sportowcy znowu pokażą swoją determinację i chęć wygrywania z własnymi ograniczeniami na arenach igrzysk.

Bardzo ważna jest też dla Was akcja edukacyjna, która uświadamia społeczeństwo na temat niepełnosprawności intelektualnej. Z kim realizujecie te projekty?

Joanna Styczeń-Lasocka: Co roku zapraszamy do naszej akcji potencjalnych ambasadorów, w zeszłym roku dołączył do nas młody sportowiec Kacper Nadolski.

Na codzień współpracujmy również z Robertem Lewandowskim, Kubą Wesołowskim, Tomaszem Wolnym, Karolina Krupińską, Joanną Jędrzejczak. Mamy naprawdę fajnych ludzi, którzy nie tylko pojawiają się w kampaniach promocyjnych ale też na co dzień wspierają Olimpiady Specjalne Polska poprzez udział w naszych zawodach i różnych eventach, które organizujemy.

Chcemy docierać do różnych grup społecznych, z przesłaniem że różnorodność jest naprawdę dużym atutem, że nie ma się czego bać. Chcemy dodawać rodzinom osób z niepełnosprawnością intelektualną dumy i otuchy. Udaje nam się to robić dzięki naszym partnerom – Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jakie projekty społeczne i sportowe zamierzacie realizować w najbliższym czasie? I  czy one mogą być atrakcyjne dla firm potencjalnych partnerów?

Joanna Styczeń-Lasocka: Największym zadaniem jest promowanie sportów zunifikowanych, czyli tworzenia drużyn składających się z osób z niepełnosprawnością intelektualną i pełnosprawnych.

Mamy zamiar do roku 2025 rozwijać sporty zunifikowane w szkołach, klubach sportowych, żeby młodzież, dzieci oraz dorośli mogli wspólnie bawić się i w efekcie zostać zawodnikami i partnerami zunifikowanych sportów i brać udział w zawodach – to jest nasz sztandarowy projekt.

Natomiast już za chwile zaczynamy przygotowania do Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022 – ponad 1.000 zawodników walczyć będzie o miejsce w polskiej reprezentacji w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Berlinie w Republice Federalnej Niemiec. Trzymajmy za nich kciuki!

Rozmawiał Damian Kuraś

Joanna Styczeń-Lasocka ukończyła Wydział Socjologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na tej same uczelni, an Wydziale Politologii obroniła magisterium, a później ukończyła studia podyplomowe Public Relations. Była Kierownikiem Ośrodka Informacji Wielkopolskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych oraz koordynatorem ds. realizacji projektów Poznańskiego Towarzystwa Amazonki. Z Olimpiadami Specjalnym Joanna Styczeń-Lasocka jest związana od 2002, od 2014 pełni funkcję Dyrektora Gerealnego tej organizacji.

Agencja Informacyjna, Wywiady, 28.02.2022