I Festiwal Kultury Narodowej – „Pamięć i Tożsamość”

Rozpoczął się I Festiwal Kultury Narodowej – „Pamięć i Tożsamość” (FKN), podczas którego na stronie fkn.tvp.pl będzie można obejrzeć ponad 100 produkcji i koprodukcji Telewizji Polskiej. W sumie będzie emitowanych zostanie 450 godzin treści tożsamościowych powstałych w latach 2018-2020. 

 

Jacek Kurski – Prezes Telewizji Polskiej powiedział:

„Z całego serca zapraszamy na I Festiwal Kultury Narodowej – „Pamięć i Tożsamość”. 450 godzin ponad 100 produkcji i koprodukcji Telewizji Polskiej, pokazującej kondycję naszej kultury, naszej tożsamości; opowieści o Polsce, o Polakach, o zadaniach, o wyzwaniach, o naszej duchowości, o tym, kim jesteśmy w tym peletonie dziejów, w tej sztafecie europejskiej i światowej”. – Powiedział Jacek Kurski – Prezes Telewizji Polskiej.

Co ważne, prawie wszystkie prezentowane podczas Festiwalu Kultury Narodowej – „Pamięć i Tożsamość” tytuły będzie można obejrzeć również za granicą.

Festiwal Kultury Narodowej powstał po to, by umocnić poczucie tożsamości narodowej Polaków.

Nazwa Festiwalu „Pamięć i Tożsamość” nawiązuje do tytułu ostatniej książki-wywiadu papieża Polaka, świętego Jana Pawła II. Tematem tejże książki jest człowiek – świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości w spotkaniu z Bogiem i znaczenia słów „Ojczyzna”, „Naród”, „Europa”.

 

 

 

Święty Jan Paweł II stał się osobą, która łączyła Polaków, wprowadzała ich w arkana wiary, i w momencie, kiedy władza należała do partii komunistycznej dla większości Polaków to był przywódca także w sensie politycznym i narodowym.” – Zwrócił uwagę Mateusz Matyszkowicz – Wiceprezes Zarządy Telewizji Polskiej.

 

„Jest wielką misją Telewizji Polskiej odwołać się do tych pierwiastków, które budują wspólnotę, budują polskość, budują naszą tożsamość, również dumę – zanurzając się w kulturze. I stąd pomysł na ten festiwal.” – Wyjaśnił Jacek Kurski – prezes Telewizji Polskiej.

 

Nagradzane filmy reżyserów Filipa Bajona i Jana Jakuba Kolskiego, uznane przez widzów seriale, między innymi „Wojenne dziewczyny” i „Młody Piłsudski”, dokumenty po rekonstrukcji Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Fidyka, Krzysztofa Zanussiego i Grzegorza Królikiewicza, wyjątkowe koncerty poświęcone św. Janowi Pawłowi II i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, czy spektakle „Wesele”, „Inspekcja” i „Dziady”, to tylko niektóre propozycje I Festiwal Kultury Narodowej – „Pamięć i Tożsamość”.

 

 

Wiele prezentowanych w trakcie I Festiwalu Kultury Narodowej – „Pamięć i Tożsamość” pozycji jest prezentowanych dzięki specjalistom działu rekonstrukcji cyfrowej Telewizji Polskiej. W ciągu 3 lat przywrócili oni dawny blask ponad 595 kilometrom taśm. Powstało aż 836 unikatowych pozycji, w tym 41 filmów i 75 seriali fabularnych, 30 filmów dokumentalnych i 10 spektakli Teatru Telewizji. Wszystko to widz będzie mógł obejrzeć podczas I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”.

 

W czasie trwania Festiwalu Kultury Narodowej działać też będzie Studio Festiwalowe – codziennie od godzinie 10.00.

Co dwie godziny pokazywane będą spotykania się z twórcami, dziennikarzami i krytykami, a o godzinie 20.00 podsumowywane będą wydarzenia dnia. Rozmowy poprowadzą: Agata Konarska, Katarzyna Sanocka i Marcin Wikło. Studio Festiwalowe działa na Facebooku Festiwalu Kultury Narodowej https://www.facebook.com/FestiwalKulturyNarodowej/ .

 

 

Prezentowane w ramach Festiwalu Kultury Narodowej filmy i seriale fabularne, produkcje dokumentalne, spektakle oraz koncerty, również te po rekonstrukcji, można oglądać bez ograniczeń na ogólnodostępnej i bezpłatnej stronie fkn.tvp.pl w trakcie trwania festiwalu. Udostępnione są w kategoriach: film i serial fabularny, film i serial dokumentalny, teatr, rekonstrukcja, koncert i widowisko, dziedzictwo świętego Jana Pawła II.

 

Dodatkowo na stronie www.fkn.tvp.pl znajduje się specjalna podstrona z materiałami dodatkowymi z zza kulis powstawania filmów, dokumentów i spektakli, które znalazły się w festiwalowej ofercie.

 

Gala wieńcząca Festiwal odbędzie się 1 marca 2021 r., w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas Gali zostaną wręczone statuetki Złotych i Platynowych Ryngrafów.

Mateusz Matyszkowicz – Wiceprezes Zarządy Telewizji Polskiej – wyjaśnił, że:

„Są to nagrody Telewizji Polskiej przyznane przez zespół i Zarząd TVP. Przyznamy nagrody w poszczególnych kategoriach (…), czyli sześć nagród w poszczególnych dziedzinach. Zostaną także przyznane nagrody Platynowych Ryngrafów. Chcielibyśmy wyróżnić te postaci, te osoby, zjawiska, które naszym zdaniem szczególnie zaznaczyły się w historii polskiej kultury ostatnich lat.”

Gala transmitowana zostanie w internecie oraz na antenach Telewizji Polskiej. Scenografia Studia Festiwalowego i finałowej gali wykorzystuje motyw drzewa, które nawiązuje do trwałości, mocy i zakorzenienia w tradycji. Natomiast nagrody w postaci Ryngrafów symbolizują pamięć o poległych bohaterach narodowych.

 

Program festiwalu dostępny jest na stronie https://fkn.tvp.pl/52263386/program-festiwalu

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura, /SYL/ 18.02.2021