Powstaje Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

 

 

Władze województwa małopolskiego podpisały umowę z firmą Hochtief Polska, dzięki której w Krakowie powstanie gmach Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Inwestycja zostanie zrealizowana za 242.000.000 złotych. Koszt będzie finansowany ze środków Unii Europejskiej i budżetu Województwa Małopolskiego. Budynek powinien być oddany do użytku w marcu 2023 roku.

Umowa na budowę Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie została podpisana 2 lutego 2021 roku, w obecności Tomasza Urynowicza – Wicemarszałka Województwa Małopolskiego oraz Marty Malec-Lech i Iwony Gibas z zarządu województwa małopolskiego. Przetarg na wykonawcę gmachu trwał od 2 lipca do 21 września 2020 roku. Z jedenastu ofert najkorzystniejszą zaprezentowałaspółka Hochtief Polska. Od momentu podpisania umowy budowlańcy mają 25 miesięcy na ukończenie inwestycji. Oznacza to, że Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon będzie gotowy w okolicach marca 2023 roku.

 

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Łukasz Smółka podkreślił:

„Budowa Cogiteonu to niezwykle znaczące przedsięwzięcie także pod względem finansowym. Całkowita wartość inwestycji to 242.000.000 zł z czego 167.000.000 pochodzi ze środków Unii Europejskiej, 29.500.000 z budżetu Województwa Małopolskiego, a 45.000.000 stanową wydatki niekwalifikowane.”

 

Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski uważa, że “Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon stanie się największym obiektem służącym popularyzacji nauki w Małopolsce. Przeznaczone zostanie głownie dla młodego pokolenia”.

 

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz podsumował inwestycję słowami:

„Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to wielka, niezwykle ważna inwestycja – przedsięwzięcie jakiego dawno nie było w Krakowie i które zmieni tę część miasta. Centrum będzie wspierać edukację i popularyzować naukę. Stanie się również przestrzenią przyjazną mieszkańcom, wielkim terenem relaksu, spacerów i piknikowania, która wpisze się w charakter dawnego lotniska i jego okolic.”

 

 

 

Nowoczesny gmach Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon powstanie w północno-wschodniej części Krakowa w sąsiedztwie Lotniczego Parku Kulturowego, na terenie dawnego lotniska Kraków–Czyżyny, przy Alei Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. Projekt budynku powstał dzięki pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia, która wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny w lutym 2018 roku.

 

Budynek, w kształcie ostrosłupa trójkątnego, będzie złożony z czterech brył, połączonych wspólną elewacją, a częściowo zostanie zagłębiony w ziemi.

Centrum inwestycji będzie stanowić wystawa stała, której tematem przewodnim będą wielkie marzenia człowieka. Projekt scenografii wystawy stałej Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon przygotowało studio Koza Nostra z Krakowa, jako efekt rozstrzygniętego w marcu 2019 roku konkursu. Ekspozycja ma obejmować około 100 interaktywnych eksponatów. Podzielona zostanie na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych. W salach zostaną pokazane między innymi ludzkie wyobrażenia neuronów, helis DNA i ludzkich tkanek. Obok sal znajdzie się sześć laboratoriów i pracowni, w których odnajdą się między innymi entuzjaści chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, czy botaniki.

 

 

Piotr Szymański – Dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon poinformował:

„Liczymy, że te dwa lata potrzebujemy, żeby te eksponaty dobrze zaprojektować, więc nasze eksponaty będą naprawdę wyjątkowe. Są niespotykane na skalę Polski, w zasadzie na skalę Europy. Takich eksponatów nie ma w innych centrach nauki. Stawiamy tutaj przede wszystkim na eksponaty manualne, mechaniczne, technologiczne. W zasadzie takich eksponatów multimedialnych, elektronicznych, to mamy tylko kilkanaście. Większość to będą takie eksponaty znane ze starych centrów nauki, gdzie jest ta interakcja, jest coś do zrobienia.”

 

Na dachu Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon powstanie pierwszy w Krakowie ogród o powierzchni prawie 10.000 metrów kwadratowych, z roślinami imitującymi krajobrazy różnych zakątków świata.

Obok powstanie dwuhektarowy park z 296 drzewami, 465 krzewami, łąkami kwietnymi oraz licznymi eksponatami plenerowymi. W parku i ogrodzie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie, znajdować będą się między innymi: domki, karmniki i poidełka dla ptaków oraz owadów. Całość Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie ma dopełnić strefa obsługi zwiedzających, kawiarnia, restauracja, szklarnia połączona z laboratoriami oraz parking podziemny.

 

Chociaż Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie dopiero powstaje, to samo centrum już działa. Na stronie internetowej https://cogiteon.pl/ można odnaleźć między innymi naukowy blog.

„Powstały filmy, w których edukatorzy zachęcają do eksperymentowania w domu. Część z nich zyskało audiodeskrypcję dla osób niewidomych oraz tłumaczenie na Polski Język Migowy”. Tłumaczy Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.

 

Natomiast Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego dodaje, że:

„Cogiteon jest przygotowany na zmieniającą się sytuację pandemiczną. W momencie, gdy dzieci i młodzież wrócą do szkół prawdopodobnie wrócimy do organizowania pokazów na żywo. W ten sposób, jako instytucja województwa małopolskiego, już teraz wypełniamy swoją misję popularyzowania wiedzy w możliwie atrakcyjny sposób.”

 

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie ma być wyjątkowym miejscem na mapie miasta.

Jego celem stanie się inspirowanie mieszkańców i turystów Krakowa do kontaktu z nauką i edukacją. Miejsce to ma podkreślać swój regionalny charakter – indywidualną tożsamość i potencjał Małopolski. Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon za cel postawiło sobie także wyjście naprzeciw najnowszym trendom w zakresie interaktywnego nauczania.

 

 

Nazwa „Cogiteon” wywodzi się zarówno z łacińskiego słowa “cogito” oraz z sentencji René Descartes, znanego jako Kartezjusz, “Myślę, więc jestem”, a także odnosi się cyklu poetyckiego “Pan Cogito” słynnego poety Zbigniewa Herberta. Nazwa Cogiteon nawiązuje także  do greckiego odeonu – miejsca działań artystycznych i rozrywkowych w starożytnej Grecji.

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /SYL/ 14.02.2021