„Hazardziści. Gra o życie” – najnowsza książka Beaty Biały

 

Niszczycielskie uzależnienie hazardzistów rujnujące ich życie oraz ich rodzi to temat najnowszej książki „Hazardziści. Gra o życie” pisarki i dziennikarki Beaty Biały. Tę poruszający tytuł opublikowało warszawskie wydawnictwo W.A.B.

W książce – reportażu „Hazardziści. Gra o życie” Beata Biały zabiera czytelnika do świata ludzi uzależnionych, co przybiera rozmaite postaci. Hazardziści to nie tylko osoby spędzający czas w kasynach. W uzależnienie można łatwo wpaść także wydając początkowo kilka złotych na grę „jednorękim bandytą” (automaty do gry), przy próbach trafienia “szóstki” w grach losowych, bądź ostawiając zakłady bukmacherskie. Ten nałóg, wielu osobom wydaje się problemem błahym i niegroźnym. Staje się często bagatelizowany, a to bardzo poważne problem dla uzależnionych oraz społeczny.

Aby uświadomić powagę tego zagrożenia, Beata Biały sięgnęła po trudny i poważny temat hazardu. Zaczęło się dość przypadkowo. „Kilka lat temu jechałam taksówką, a kierowca cały czas stukał coś na swoim smartfonie. „Co pan tak stuka w tym telefonie?” – Zażartowałam.- Wspomina Beata Biały. – „Obstawiał zakłady bukmacherskie w internecie. Rozmowa zrobiła się nieco konfesyjna, ale pod koniec kursu wiedziałam, w co gra, jak często, ile wygrał najwięcej i ile stracił. Zapewniał, że ma to pod kontrolą, choć nie zawsze tak było. Ja, obserwując z tylnego siedzenie jego relację z telefonem, miałam inne zdanie. „Dziś hazard to nie kasyno, kolektura lotto czy jednoręki bandyta na stacji benzynowej. Dziś Las Vegas można mieć w kieszeni” – pomyślałam.” – Wyjaśnia Beata Biały Agencji Informacyjnej.

 

Beata Biały wspomina scenki, które mogła zaobserwować będąc w kasynie. Widziała obłęd w oczach grających osób. Tam autorka książki „Hazardziści. Gra o życie” dowiedziała się, że hazardzista gra do momentu, kiedy zgra się do cna. Tylko wtedy może odejść od stołu. W kasynach rozsądni, często ludzi, wykształceni, ludzie sukcesu, nagle tracą wszystko i znajdują się na dnie. Beata Biały przekonała się, że w hazardziście wydaje się, że ktoś sięgnął dna, gdy przegrał całą pensję, potem gdy przegrał pożyczone pieniądze, gdy kradnie, by mieć na grę. Jest już pewien, że niżej zejść nie można, a okazuje się, że stoi na skraju bankructwa – przegrał dom, firmę, żona odeszła, dzieci nie chcą znać, przyjaciele dawno się odwrócili. „Pomyślałam, że muszę zgłębić mechanizm tego uzależnienia. Uzależnienia o tyle niebezpiecznego, że po hazardziście nie widać, że gra. Alkoholika poznamy na pierwszy rzut oka, podobnie narkomana. A hazardzista? Dopiero gdy ponosi poważne straty, dowiadujemy się, że jest chory.” – Zaznacza Beata Biały.   

 

 

Książka „Hazardziści. Gra o życie” ukazuje życiorysy złamane przez uzależnienie, które pojawiło się znienacka. Beata Biały namówiła na zwierzenia prawdziwych uzależnionych od grania. Dla Agencji Informacyjnej Beata Biały powiedziała: „To wcale nie jest łatwo opowiedzieć obcej osobie brudną historię swego życia, którą najchętniej chciałoby się wymazać z pamięci swojej i najbliższych. Tym bardziej dziękuję Anonimowym Hazardzistom, którzy wpuścili mnie do swego życia, opowiedzieli najintymniejsze zdarzenie, otworzyli przede mną swoje dusze. Wie pani dlaczego to zrobili? Bo przeszli piekło, a nawet wciąż przechodzą, bo – choć nie grają – codziennie mierzą się z pokusą, by „dziś nie zagrać”. I chcą przed tym piekłem przestrzec innych. Bo już wiedzą, że to jest droga, z której nie ma powrotu.”

Z książki „Hazardziści. Gra o życie” można się dowiedzieć, że hazardzistą, podobnie jak alkoholikiem czy narkomanem, jest się do końca życia. Każdego dnia taka sobą podejmuje walkę, by nie zawrócić z dobrej drogi. „Wie Pani, co powiedzieli mi wszyscy hazardziści? Że najbardziej im żal nie tych milionów, które przegrali, ale czasu, który mogli spędzić z rodziną. I zaufania, które stracili. A najtrudniejsza była dla nich utrata godności – kiedy, zgrany do cna, upodlony i upokorzony do spodu, z obrzydzeniem patrzysz na swoje odbicie w lustrze.” – Przyznała Beata Biały.

 

 

Książka „Hazardziści. Gra o życie” wydawnictwa W.A.B. , oprócz historii hazardzistów, hazardzistek, opowieści ich rodzin, a także matki jedenastoletniego chłopca będącego w szponach hazardu, zawiera rozmowy ze specjalistami. Są psychiatrzy, terapeuci, krupierzy, dyrektorzy kasyn, pokerzyści, którzy grę traktują jak zawód i podchodzą do niej z zimną krwią, znawcy gamebingowego biznesu. To pogłębione studium hazardzisty z wyjaśnieniem mechanizmów, pokazaniem emocji. Wnioski z lektury czytelnik wyciągnie już sam.

Beata Biały kieruje tę książkę do wszystkich, bo każdy może wpaść w ten nałóg. Czasem wystarczy gorszy dzień, niższe poczucie wartości, puste konto, czy samotność, by szukać pocieszenia w wydawałoby się niewinnej grze. „hazardziści. Gra o życie” to również książka ku przestrodze rodziców, których dzieci godzinami nie rozstają się z grami – stąd już tylko krok do hazardu. Dziś można majątek życia przepuścić nawet nie wychodząc z domu, siedząc w kapciach i piżamie przed ekranem komputera w swoim domu.

Fragment książki „Hazardziści. Gra o życie” Beaty Biały: “Pamiętam, jak czekałam na autobus i paliłam papierosa. W telefonie miałam odpaloną aplikację bukmachera. Na tym przystanku w ciągu pięciu minut wygrałam osiemdziesiąt tysięcy złotych, a po kolejnych pięciu minutach nie miałam nic. Nie zdążyłam nawet wypalić kolejnego papierosa. Z uzależnieniem jest tak, jakby szło się w naprawdę delikatnym deszczu, który zupełnie niepostrzeżenie przemacza do suchej nitki. Pamiętam, kiedy wzięłam pierwszą pożyczkę, kiedy pierwszy raz przegrałam pieniądze, które były na coś przeznaczone. Nie wiem, kiedy to ewoluowało do momentu, w którym liczyła się już tylko gra. To nie stało się z dnia na dzień. Mam na imię Ula i jestem hazardzistką”.

Beata Biały jest z wykształcenia psychologiem. Pisarka, tłumaczka, dziennikarka miesięcznika „Twój Styl”. Specjalizuje się w wywiadach ze słynnymi osobami. Wraz z żeglarzem Krzysztofem Baranowskim napisała „Spowiedź kapitana”. Jej książka “Osiecka. Tego o mnie nie wiecie” stała się literackim hitem i została nominowana w plebiscycie Książka Roku 2020, w kategorii „Autobiografia, biografia, wspomnienia”. Najnowsza książka Beaty Biały to reportaż „Hazardziści. Gra o życie” wydawnictwa W.A.B.

 

Beata Biały: Słuchanie jest w życiu ważne

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura, /SYL/ 04.02.2021