Finał V kongresu Wizja Rozwoju

 W Gdyni zakończył się V kongres Forum Wizja Rozwoju. Jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Uczestnicy obradowali o najbardziej istotnych dla polskiej gospodarki sprawach

„Polska funkcjonuje w gospodarce światowej, to oznacza bardzo ważną rolę dla biznesu. Potwierdziło to wielkie przedsiębiorstwa, które przez lata budowały swoją siłę, a następnie, po napaści wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, wycofały swoją działalność z państwa agresora, w ciągu 14 dni.” – Przypomniał Karol Wolff – dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych Polskiego Kongresu Naftowego Orlen. „Wszystkie rynki, które funkcjonowały sprawnie przez ostatnie 20-30 lat, teraz dostosowują się do nowej sytuacji międzynarodowego konfliktu wojennego. To dostosowanie przebiega w sposób gwałtowny, ma to swoje odzwierciedlenie na rynkach energii, gdzie ceny wzrosły już 2-3 krotnie.” – Wyjaśnił Karol Wolff – dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych Polskiego Kongresu Naftowego Orlen.

„Rzeczpospolita Polska potrzebuje własnej energii: bezpiecznej i niezależnej.” – Twierdzi Radosław Kwiecień – członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. – „Dzisiejsza transformacja energetyczna powinna być realizowana właśnie w tym kontekście. Należy spodziewać się, że po zakończeniu wojny rosyjsko-ukraińskiej, wektor zmian znacznie przyspieszy. Osobiście uważam jednak, że przed nami bardzo trudny czas.” – Wyjaśnia Radosław Kwiecień – członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

V kongresowi Forum Wizja Rozwoju towarzyszyły Targi Pracy, organizowane we współpracy z Polskim Rzemiosłem oraz Ochotniczymi Hufcami Pracy. Polskie rzemiosło to powód do dumy – jedna z gałęzi odgrywających istotną rolę w rozwoju polskiej gospodarki, o ogromnym potencjale.

Na uroczystej gali V kongresu Forum Wizja Rozwoju przyznano nagrody dla przedsiębiorstw szczególnie wyróżniających się dla polskiej gospodarki. Kapituła przyznała następujące nagrody: w kategorii społeczna odpowiedzialność biznesu: Sylva, w kategorii badania, rozwój i transfer nowoczesnych technologii: Hibernaturs, w kategorii ekomobilność: Vestel Poland, w kategorii e-gospodarka: Altar, w kategorii start up: Progresja New Materials, w kategorii innowacyjność: Caffaro, w kategorii MM Kwidzyn. Nagrodę specjalną Fundacji Forum Wizja Rozwoju otrzymała Ekoenergetyka.

Fot. Renata Dąbrowska

Kolejnym uroczystym momentem V kongresu Forum Wizja Rozwoju było zakończenie Hackatonu – maratonu programowania. W rywalizacji wzięło udział ponad 30 zawodników, a pula nagród wynosiła 45.000 złotych.

Co roku kongresowi Forum Wizja Rozwoju towarzyszą inne wydarzenia. W 2022 r. jest to jubileusz 40-lecie organizacji „Solidarność Walcząca”, którego obchody będą trwały przez cztery dni, w Gdyni 23-24 czerwca 2022 r. i w Warszawie – 25-26 czerwca 2022 r., w Muzeum Solidarności Walczącej przy ulicy Rakowieckiej i w Belwederze. Kolejne wydarzenie związane z kongresem Forum Wizja Rozwoju to III Pomorskie Forum Gospodyń Wiejskich. W 2022 r. roku odbędzie się ono w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w dniach 3-4 września.

Honorowy patronat nad V kongresem Forum Wizja Rozwoju objął Pan Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej. Partner Generalny: Polski Koncern Naftowy Orlen. Partner Strategiczny: Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy, Grupa LOTOS, Energa, Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź. Partner+: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju, Węglokoks.

Partnerzy merytoryczni: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Finansów, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Aktywów Państwowych. Partner Forum: Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Partnerem internetowym jest agencja Informacyjna.

Agencja Informacyjna, Gospodarka, /DEC/ 22.06.2022

Zdjęcie główne: Fot. Renata Dąbrowska