Marcin Moczyróg (Uber) w rozmowie z Miłosze Manasterskim (Agencja Informacyjna)

Marcin Moczyróg: Do 2030 roku wszystkie przejazdy Uberem będą bezemisyjne

– Uber nie inwestuje we własną flotę w żadnych z krajów na świecie, ale jesteśmy platformą, która umożliwia korzystanie z flot przedsiębiorców oraz kierowców indywidualnych i także na świcie robimy wiele, by tym kierowcom i przedsiębiorcom umożliwić dostęp do samochodów elektrycznych. Jednym z przykładów takiej inicjatywy jest cleaner fant, który mamy w Londynie – mówi Marcin Moczyróg Dyrektor Operacyjny Ubera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Z Marcinem Moczyrogiem – Dyrektorem Operacyjnym Ubera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej rozmawia Miłosz Manasterski. 

Miłosz Manasterski: Jakie znaczenie dla firmy Uber ma ekologia?

Marcin Moczyróg: Fundamentalne. Firma Uber niedawno zobowiązała się, że do 2030 roku wszystkie przejazdy na naszej platformie będą bezemisyjne. To jest bardzo ważne zobowiązanie z naszej strony.

To jest bardzo ambitna wizja, ale jak ja zrealizować, biorąc pod uwagę, że generalnie Uber kojarzy nam się z platformą do łączenia kierowców i pasażerów, a kierowca może mieć pojazd wysokoemisyjny, prawda?

Marcin Moczyróg: Tak, przy czym Uber to platforma multimodalna, która służy do dostarczenia całego szeregu usług. Nie tylko umożliwia zamówienie przejazdu z punku A do punktu B, ale także na przykład przejazd hulajnogą elektryczną. Tutaj pomad ciekawostkę: Warszawa jest na ścisłym podium w całym wielkim regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu jeżeli chodzi o liczbę przejazdów takimi hulajnogami. Ale wracając do usługi, z którą Uber kojarzy nam się najbardziej, czyli zamówienia przejazdy między dwoma punktami w mieście to też widzimy, patrząc na najnowsze samochody, które są rejestrowane u nas na platformie, są one albo elektryczne albo zelektryfikowane. Mówimy tu o samochodach hybrydowych, hybrydowych z gazem, hybrydowych z benzyną i to co dla mnie jest osobiście ważne, to dzieje się tak dlatego, że taka jest potrzeba flot, taka jest potrzeba kierowców. Ta potrzeba wynika tez z kosztów użytkowania. Takie samochody są po prostu ekonomiczne. W tych czasach, kiedy paliwo jest coraz droższe, to jest bardzo ważne dla naszych partnerów. 

Czy ten cel zeroemisyjności oznacza także, że Uber będzie inwestował we własną flotę?

Marcin Moczyróg: Uber nie inwestuje we własną flotę w żadnych z krajów na świecie, ale jesteśmy platformą, która umożliwia korzystanie z flot przedsiębiorców oraz kierowców indywidualnych i także na świcie robimy wiele, by tym kierowcom i przedsiębiorcom umożliwić dostęp do samochodów elektrycznych. Jednym z przykładów takiej inicjatywy jest cleaner fant, który mamy w Londynie. To polega na tym, że z każdego przejazdu, który jest wykonany na platformie jakaś drobna kwota jest odkładana na specjalne konto. Na tym koncie zebraliśmy już od początku istnienia funduszu już 200 000 000 funtów. Te pieniądze są inwestowane w to, aby kierowcy mogli zamieniać swoje samochody na samochody elektryczne. 

Miłosz Manasterski: Czy tego typu rozwiązanie pojawi się także w Polsce?

Marcin Moczyróg: W tej chwili analizujemy taką możliwość. Na tym etapie nie mamy takiego rozwiązania w Polsce. Polska jest też w innym miejscu na krzywej rozwoju elektromobilności w porównaniu z Wielką Brytanią, ale mam nadzieję, że będziemy takie mechanizmy rozszerzać na inne miasta, na inne kraje, w tym może i pewnego dnia na Polskę. 

Miłosz Manasterski: Interesująca jest informacja o hulajnogach. Proszę nam zdradzić, czy inne polskie miasta, poza Warszawą, również są „rozhulane”? Czy ta usługa cieszy się też tak dużą popularnością?

Marcin Moczyróg: Inne miasta, jeśli chodzi o poziom ruchu, są mniejsze niż Warszawa, ale jeżeli porównamy popularność naszego całego biznesu versus popularność tych przejazdów mikromobilnych, to trzyma podobny trend. 

Miłosz Manasterski: Czym nas może jeszcze zaskoczyć Uber w najbliższych latach?

Marcin Moczyróg: Myślę, że całym szeregiem nowych funkcji, ale w szczególności rozszerzeniem naszego działania na gamę nowych usług, gamę usług multimodalnych od zamówienia jedzenia, które trafia pod dany adres w ciągu kilku minut – to jest już usługa dostępna w wielu miastach, przez hulajnogi, o których już rozmawialiśmy, dostarczanie paczek, które też jest już dostępne w coraz większej ilości miast na świecie. Dzisiaj uruchomiliśmy usługę, która polega na tym, że można pojechać samochodem z czworonogiem. Także te usługi będziemy wprowadzać na bieżąco, zgodnie z potrzebami pasażerów i użytkowników. 

Miłosz Manasterski: Dziękuję bardzo za rozmowę. 

Wywiad przeprowadzony podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego 2021 w Mikołajkach w studio Szczytu Kilmatycznego Togetair.

Agencja Informacyjna, Wywiady, /SYL/, 06.06.2022