Miłosz Manasterski: Połączenie Orlenu i Lotosu to fuzja dekady

Wiele wskazuje na to, że połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos będzie najważniejszą fuzją trzeciego dziesięciolecia XXI wieku. I to nie tylko ze względu na rozmiary obydwu koncernów, ale przede wszystkim na wagę geopolityczną – pisze w swoim felietonie dla portalu PolskieRadio24.pl redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski.

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie kontroli nad Grupą Lotos przez PKN Orlen. – Ta fuzja pozwoli nam zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć różnego rodzaju synergie operacyjne, które wygenerują w ciągu 10 lat parę miliardów oszczędności przy założeniu poprzedniego makro – mówił Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

“Trudno przecenić wagę tej fuzji. Jako że już od lat 80. ubiegłego wieku Rosja posługuje się energią i surowcami energetycznymi jako narzędziem imperialnej polityki, fuzja Lotosu z Orlenem oznacza powstanie siły defensywnej zdolnej bronić przed nią wiele krajowych rynków. Orlen już dzisiaj zapewnia energię i paliwa ponad 100 milionom Europejczyków działając m.in. w Czechach, na Litwie, Łotwie, Słowacji, i Węgrzech. Nowy Orlen, stosując adekwatne militarne porównanie, w dziedzinie energetyki będzie odpowiednikiem parasola nuklearnego dla Europy Środkowo-Wschodniej, ograniczając w sposób porównywalny zdolności przeciwnika do agresji na rynkach naszych krajów” – pisze w felietonie Miłosz Manasterski.

Fuzja oznacza budowę jednego silnego koncernu multienergetycznego z przychodami na poziomie ok. 250 mld zł rocznie.

Koncern, po połączeniu z Grupą LOTOS i PGNiG, wzmocni pozycję lidera transformacji systemu energetycznego, opierając inwestycje na nisko- i zeroemisyjnych źródłach wytwarzania energii. Realizując inwestycje m.in. w zieloną energetyką, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, a także w paliwa alternatywne, małą energetykę jądrową i biomateriały, koncern istotnie przyczyni się do zmniejszenia uzależnienia polskiej gospodarki od paliw kopalnych.

“Wiele wskazuje na to, że połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos będzie najważniejszą fuzją trzeciego dziesięciolecia XXI wieku. I to nie tylko ze względu na rozmiary obydwu koncernów, ale przede wszystkim na wagę geopolityczną. Istnieje nadal duży potencjał do budowy silnych podmiotów gospodarczych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Jeśli polski Produkt Krajowy Brutto ma w najbliższych latach osiągnąć 1 bln PKB rocznie (wynik za rok 2021 to 660 mld USD), nasze przedsiębiorstwa muszą, tak jak PKN Orlen, działać globalnie, a nie tylko na rynku krajowym (produkty Orlenu są już dzisiaj obecne w 90 krajach na sześciu kontynentach!). To wymaga myślenia nieszablonowego, odwagi i zdolności do poszukiwania wartościowych partnerów biznesowych. Dlatego fuzja Orlenu z Lotosem będzie bacznie obserwowana i to nie tylko w Polsce. Jeśli jej efekty będą zgodne z założeniami, otworzy ona drogę do budowy kolejnych globalnych koncernów tworzonych w naszej części Europy” – ocenia Miłosz Manasterski.

Przeczytaj cały felieton “Fuzja dekady i parasol nuklearny” w portalu PolskieRadio24.pl

Agencja Informacyjna, Moje Obserwatorium /EST/ 22.06.2022 r.

Fot. Siedziba główna PKN ORLEN prezes Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej. Mat. PKN Orlen.