Miłosz Manasterski: Orlen to nie tylko biznes

Miłosz Manasterski: Rekordowy zysk Orlenu – zysk dla nas wszystkich

Polską odpowiedzią na gospodarcze wyzwania współczesności jest budowa globalnych marek i koncernów w oparciu o spółki skarb państwa. Tylko w ten sposób można z jednej strony oprzeć się przejęciu przez konkurencję i tylko tak można podążać tam, gdzie podpowiada biznesowa wyobraźnia – pisze w felietonie “Zysk Orlenu, zysk Polski” dla portalu PolskieRadio24.pl redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski.

Z opublikowanych danych finansowych Grupy Orlen za 2021 r., wynika, że zysk koncernu z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację EBITDA wyniósł w tym czasie ponad 19 mld 211 mln zł, przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom 131 mld 341 mln zł, natomiast zysk netto 11 mld 188 mln zł. Koncern podkreślił, że Grupa Orlen w 2021 r. osiągnęła najwyższy w swojej historii zysk netto w wysokości.

“Kapitał jednak narodowość ma a gospodarczym światem rządzą wielkie koncerny, które stają się elementami polityki międzynarodowej państw. Większość z nich to rzeczywiście przedsiębiorstwa prywatne, często budowane przez kolejne pokolenia, które nie doświadczyły rujnujących wojen światowych i komunizmu. Polacy na akumulację kapitału nie mieli zbyt wiele czasu. Pod rządami Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej opartej o karabiny Armii Czerwonej znakomita większość naszych obywateli była biedna jak przysłowiowe myszy kościelne. Jakoś tak już zawsze jest, że tam, gdzie rządzą (pośrednio lub bezpośrednio) Rosjanie, przychodzi nędzą. To jeden z ważnych powodów, dla którego dzisiaj Ukraińcy walczą na śmierć i życie, żeby nie mieć nic wspólnego z Moskwą – pisze Miłosz Manasterski w felietonie.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek komentował wyniki finansowe koncernu: “Takiego wyniku nie osiągnęła wcześniej żadna polska spółka. Dzięki nowym obszarom biznesowym i silnej globalnej pozycji ok. 50% przychodów Grupy pochodzi z zagranicy. Polskie stacje odpowiadają tylko za 13% zysku operacyjnego”.

“Zastanawiam się, jak czytając takie informacje czuje się profesor Leszek Balcerowicz, który jest ortodoksyjnym wrogiem państwowej własności. W czyich rękach znalazłoby się wówczas owe 11,2 miliarda złotych zysku za 2021 r., gdyby PKN Orlen został sprzedany??? Znając strategię sprzedażową prof. Balcerowicza ta gigantyczna suma zasiliłaby kapitał niemiecki. Tymczasem dzisiaj to Orlen “zgarnia” dla Polski premię z zagranicznych rynków – stamtąd pochodzi połowa wypracowanego zysku!” – pisze w felietonie dla PolskieRadio24.pl redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski

Przeczytaj cały felieton Miłosza Manasterskiego  “Zysk Orlenu, zysk Polski”

Agencja Informacyjna, Moje obserwatorium /EST/, 4.04.2022