Światowy Dzień Trzeźwości w Polsce obchodzony jest w poniedziałek poprzedzający Wielkanoc, natomiast na świecie dany dzień świętuje się co roku tego samego dnia – 15 kwietnia. Co ciekawe, również w Polsce coraz chętniej i częściej większą uwagę przykłada się do tej drugiej daty, a rzadziej słyszy się o Dniu Trzeźwości w Wielki Poniedziałek.
W związku z tym świętem głównym celem jest promowanie wszelkich ruchów abstynenckich oraz walka z alkoholizmem.
Według WHO (skr. od ang. World Health Organization), czyli Światowej Organizacji Zdrowia, alkoholizmem nazywamy przewlekłe ciągłe bądź okresowe spożywanie alkoholu, charakteryzujące się zaburzoną kontrolą nad piciem, częstymi epizodami zatrucia oraz spożywaniem alkoholu pomimo niekorzystnych rezultatów i konsekwencji.
Alkoholizm potrafi doprowadzić uzależnionego do wielu przykrych, a nawet tragicznych skutków zdrowotnych, psychicznych czy społecznych. Warto wymienić kilka najważniejszych konsekwencji nadmiernego i długookresowego spożywania alkoholu:
– niewydolność układu pokarmowego, a w tym zapalenia wątroby lub trzustki,
– zespół Mallory’ego Weisa (krwiste wymioty), biegunki, wzdęcia i wiele więcej
– halucynacje
– paranoja alkoholowa, inaczej zespół Otella
– zaburzenia pamięci, konfabulacja, mylenie faktów
– depresja
– zaburzenia na tle seksualnym, u mężczyzn problemy z erekcją lub całkowita impotencja,
natomiast u kobiet zaburzenie miesiączkowania, w tym przedwczesna menopauza
– rozwój procesów nowotworowych
– patologie w życiu rodzinnym, społecznym oraz zawodowym
Uważa się również, że alkohol potrafi być główną przyczyną wypadków drogowych, przestępstw czy wielu innych patologii np. rodzinnych.
Między innymi z tego powodu powstał Światowy Dzień Trzeźwości, którego głównym celem jest walka z alkoholizmem oraz promowanie wszelkich działań edukacyjnych, które informują oraz uczą na temat negatywnych skutków działań alkoholu oraz choroby alkoholowej. Kolokwialnie można rzec, że jest to jeden z ulubionych dni każdej niepijącej osoby.
Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2018 roku, Polacy najczęściej piją:
– piwo (56%)
– wódkę (36%)
– wino (8%)
Interesującym może być fakt, że aż 36 proc. nastolatków w wieku 15-19 lat w Polsce rozpoczyna swoją „przygodę z alkoholem”, z czego aż 52 proc. to chłopcy, natomiast średnie roczne spożycie alkoholu na jedną dorosłą osobę w Polsce wynosi około 10 litrów.
Jeśli zaś mowa o abstynencji, to tutaj zdecydowanie górują kobiety, bowiem według raportu aż 20 proc. kobiet zdecydowało się nigdy nie wypić żadnego napoju alkoholowego, kiedy mężczyzn – jedynie 6,5 proc.
„Największym problemem w Polsce, jeśli chodzi o uzależnienie od alkoholu jest piwo.” – Komentuje Jarosław December – szef Centrum Informacji. – „Piwo w Polsce jest wyjęte z spod jurysdykcji „ustawy o wychowaniu w trzeźwości” i opodatkowane w zależności od ilości ekstraktu, a nie od zawartości alkoholu. To ma wpływ na niską cenę, w stosunku do innych trunków, zwłaszcza do wina. Tego typu sytuacja powinna wywołać interwencję Urzędu Kontroli Konkurencji i Konsumentów, jednak od czasu jest uchwalenia ustawy, podczas rządów despoty gen. Wojciecha Jaruzelskiego, nie wywołuje żadnej reakcji. Polskiej piwo zawiera wysoki udział alkoholu – powyżej 5 proc., a na przykład w Hiszpanii zaledwie 2 proc. Co więcej uważany jest za napój, który gasi pragnienie, a nie napój zawierający alkohol.” – Zwraca uwagę Jarosław December z Centrum Informacji.
Światowy Dzień Trzeźwości obchodzony 15 kwietnia jest zupełnie czymś innym, niż znanym wielu osobom Dzień bez Alkoholu.
Ten ostatni został w 2006 roku uchwalony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, i wypada 1 czerwca każdego roku. Skąd ta data? Tłumaczy to m.in. zdanie zawarte w Uchwale: „Radość i szczęście naszych dzieci to najważniejsza z idei, o której winniśmy pamiętać zawsze, a szczególnie w Międzynarodowym Dniu Dziecka.” – Poseł Marek Jurek, Monitor Polski 2006 nr 36 poz. 390
1 czerwca jest Międzynarodowym Dniem Dziecka, a więc owo święto, ze względu na swoją szczególną wymowę, było głównym powodem ustanowienia Dnia bez Alkoholu w Polsce w ten sam dzień, co jest wyraźną wskazówką nie tylko dla osób walczących z alkoholizmem, ale dla każdego Polaka.