Czesław Czapliński i jego „Fotografia portretowa”

 

„Fotografia portretowa” to tytuł najnowszej wystawy fotografii Czesława Czaplińskiego przygotowany przez Bibliotekę Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia oraz Katedra Badań Porównawczych i Edytorstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Obiektyw 2022  

 

Ekspozycja „Fotografia portretowa” to 36 fotografii portretowych autorstwa światowej sławy, polsko-amerykańskiego fotografa Czesława Czaplińskiego. Na prezentowanych zdjęciach można zobaczyć znanych ludzi nauki i kultury takich jak  Miron Białoszewski, Ryszard Kapuściński, Hanna Krall, Stanisław Lem, Wiesław Myśliwski, Agnieszka Osiecka, Edward Redliński, Andrzej Strumiłło, Wisława Szymborska, Leon Tarasewicz, Olga Tokarczuk, Wiktor Wołkow. Oryginalne portrety fotograficzne cenionych ludzi nauki i kultury, w tym osób związanych z naszym regionem, uwiecznił wyjątkowy fotograf Czesława Czaplińskiego. Ekspozycja „Fotografia portretowa” Czesława Czaplińskiego jest prezentowana w holu wystawienniczym oraz sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Konstantego Ciołkowskiego 1 R (kampus UwB).

 

Czesław Czapliński jest polsko-amerykańskim fotografikiem, reporterem dziennikarzem. Jest założycielem agencji fotograficznej Photo Medium Co. Czesław Czapliński dokumentował fotograficznie tak ważne wydarzenia, jak m. in. podróże św. Jana Pawła II do Polski i Stanów Zjednoczonych, kampanie prezydenckie, wizyty prezydentów Georga Busha i Michaiła Gorbaczowa oraz Michaela Jacksona w Polsce. Wydał ponad 45 książek i albumów. Artysta jest pomysłodawcą i organizatorem międzynarodowych konkursów fotograficznych.

 

Czesław Czapliński publikował na łamach największych i najbardziej poczytnych czasopism na świecie, a jego fotografie znajdują się w kolekcjach m.in. Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Sztuki w Łodzi. Za zasługi i dokonania otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Agencja Informacyjna, kultura, /DEC/ 20.06.2022