Rocznica urodzin Sławomira Mrożka

Sławomir Mrożek urodził się dokładnie 92 lata temu, 29 czerwca 1930 roku, w Borzęcinie. Był polskim prozaikiem, satyrykiem, dramatopisarzem i rysownikiem. Laureat wielu nagród i odznaczeń. Zmarł 15 sierpnia 2013 w Nicei.

Mrożek jako pisarz zadebiutował w 1950 roku. Jego pierwszy reportaż pojawił się w piśmie Przekrój. Dał się poznać także jako znakomity rysownik. Od 1953 roku cykle satyrycznych rysunków, wydał także swoje pierwsze zbiory opowiadań – „Opowiadania z Trzmielowej Góry” i „Półpancerze praktyczne”.

W latach 1950-1954 Sławomir Mrożek pracował w redakcji krakowskiego „Dziennika Polskiego”, a później w „Życiu Literackim. W różnych pismach prowadził także znaną rubrykę satyryczną „Postępowiec”. W 1958 roku zyskał sławę utalentowanego dramatopisarza wydając sztukę teatralną „Policja”.

Pod koniec lat 50 – tych przeniósł się z Krakowa do Warszawy, a w 1963 roku przeniósł się do Włoch, gdzie rok później ukazał się jego wspaniały dramat „Tango”. Następnie mieszkał w Paryżu, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Meksyku na ranczo La Epifanía, gdzie mieszkał w latach 1989–1996.

Do kraju powrócił w 1993 roku. Cztery lata później nawiązał współprace z „Gazetą Wyborczą”. W 2008 roku ponownie wyjechał z kraju zamieszkując w Nicei. Twierdził, że tamtejszy klimat odpowiada mu znacznie bardziej. Tam też 15 sierpnia 2013 roku zmarł.

Sławomir Mrożek był autorem wielu satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce politycznej, filozoficznej, psychologicznej i obyczajowej. Jako dramaturga zaliczano go do nurtu teatru absurdu. Najważniejsze dzieła Mrożka to: zbiory opowiadań „Słoń”, „Wesele w Atomicach”, „Donosy”, „Śpiąca królewna”; dramaty „Policja”, „Męczeństwo Piotra Oheya”, „Tango”, „Emigranci”, „Letni dzień”.

Wśród licznych nagród i wyróżnień są m.in. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagroda im. Kościelskich, Nagroda Literacka Nike, Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego. W 1990 roku Sławomir Mrożek otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /now/ akt. 28.06.2022