Dariusz Janus: Może nie będzie tak źle, jakby być mogło

Wszystko przed nami. Pan Prezes Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej będzie próbował nadgonić stracony czas. Pan Prezes Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej będzie próbował dać sobie więcej czasu by nadążyć za żądaniami niezadowolonych, co jednak oznacza że nasza polska CPI (ang. consumer price index – wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych – indeks zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych, będący najpopularniejszą na świecie miara inflacji/deflacji) będzie rosnąć a polska złotówka będzie spadać.

Żeby nie było tak smutno, przedłużający się Polsce, już ponad 3.000.000  Ukraińców, uciekających z własnej ojczyzny przed agresją armii Federacji Rosyjskiej, będzie neutralizować negatywne skutki aktualnej sytuacji gospodarczej. Najbardziej jednak pomoże Polsce, w znaczący sposób zwiększająca się liczebność żołnierzy NATO (wojskowego sojusz obronnego – Paktu Północnoatlantyckiego), głównie formacji amerykańskich, bo tam gdzie zwiększa się jej liczebność tam płynie rzeka dolarów od rządów i inwestorów .

Już się mówi, że za zaakceptowaniem, przez Unie Europejską, polskiego KPO (programu Krajowego Planu Odbudowy) nie stoją starania polskich urzędników, bo takowych nie było lecz urzędnicy amerykańscy, którzy życzą sobie, aby ich największy sojusznik logistyczny w wojnie typu proxywar (wojna zastępcza) z Federacją Rosyjską został wzmocniony, a nie osłabiony. A jak wiadomo, Unia Europejska Stanom Zjednoczonym Ameryki w obecnych czasach nie umie odmówić.

Dariusz Janus


Dariusz Janus jest finansistą, analitykiem i biznesmanem. Ukończył studia na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dariusz Janus pracował w instytucjach finansowych, takich jak Bank Handlowy w Warszawie, BRE Bank, Grupa PZU, fundusze inwestycyjne oraz fundusze venture. Od 15 lat prowadzi własne projekty inwestycyjne, doradza przedsiębiorstwom, uruchamia startupy. Dariusz Janus jest ekspertem w zakresie stóp procentowych, polityki banków centralnych, rynków walutowych, rynku energii, venture capital i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Od 2022 roku jest nowym Głównym Ekonomistą Instytutu Biznesu.

Agencja Informacyjna, Opinie 28.06.2022

Fot. Francuska Legia Cudzoziemska, zdjęcie ilustracyjne.