http://www.sejm.gov.pl/

Zapalają świece, jedzą smażone racuszki i pączki. Żydzi obchodzą Chanukę

We współczesnym Izraelu podkreśla się tradycję zwycięstwa powstania Machabeuszy. Na ulicach, dachach domostw, przed izraelskim parlamentem (Knesetem) zapala się ogromne menory, na znak trwałości i nie ginącej nigdy woli narodu bycia wolnym.

O lampach chanukowych mówi się, że są ognistą sztafetą przekazywaną z pokolenia na pokolenie od przeszło dwóch tysięcy lat.

W czasie trwania żydowskiego święta Chanuki spożywa się głównie potrawy przyrządzone na oleju – w związku z cudowną historią z oliwą. Je się dlatego łatkes (czyli smażone racuszki posypane cukrem), pączki, a także placki ziemniaczane.


Chanuka w tym roku rozpoczęła się 22 grudnia.

Skąd nazwa święta?

Święto Chanuka obchodzone jest na część zwycięskiego powstania Machabeuszy. Jest najmłodszym świętem spośród tych, które zapisano w Tanachu, a liczy sobie dobrze ponad dwa tysiące lat. Obchodzone jest od 25 dnia miesiąca kislew do 2 dnia miesiąca tewet (który przypada w listopadzie lub grudniu).

Cud Chanukowy – źródło.

Około 2100 lat temu Erec Israel znalazł się pod rządami syryjsko-greckiego cesarza Antiocha, który wydał serię dekretów mających na celu wymuszenie na Żydach wprowadzenia greckich tradycji, rytuałów – hellenistycznej ideologii. Przy tym też wydał zakaz studiowania Tory oraz przestrzegania jej przykazań. Świątynia w Jerozolimie została splugawiona greckimi bożkami. Żydzi, którzy nie zgadzali się z taką sytuacją zebrali się w grupę, której liczebność była o wiele mniejsza niż potężna armia Greków, by w bitwie  wypędzić wroga z ich kraju. Stał się cud – armia grecka ustąpiła. Kiedy odzyskali Jerozolimską Świątynię, dnia 25 miesiąca kislew, pośpieszyli, by zapalić tam Świątynną Menorę, ale odkryli, że cała oliwa, która tam się znajdowała była skażona przez Greków, nie nadawała się do użycia – była nie koszerna. Pozostała tylko odrobina czystego oleju, schowana tak, że Grecy jej nie zauważyli, ale jej ilość wystarczała na zaledwie na jedną noc – a zdobycie nowego, czystego oleju zajęłoby osiem dni. Pamiętajmy, że światło Świątynnej Menory powinno było palić się dzień i noc nieprzerwanie. Cudownie, jednodniowa miarka oliwy paliła się osiem dni i nocy, aż została wyprodukowana i dostarczona do Świątyni większa ilość koszernej oliwy. Właśnie to wydarzenie symbolizuje Cud Chanukowy. Właśnie z tego powodu Żydzi na całym świecie świętują Chanukę. Aby upamiętnić z pokolenia na pokolenie Cud Chanukowy, zapalją światło (oliwę bądź świeczki) na Chanukii – Menorze Chanukowej każdego wieczoru przez osiem nocy. Święto Chanuki trwa osiem nocy i osiem dni: 25 Kislew – 2 Tewet.

Żydzi na całym świecie świętują Chanukę. 

Aby upamiętnić z pokolenia na pokolenie Cud Chanukowy, zapalają światło (oliwę bądź świeczki) na Chanukii – Menorze Chanukowej każdego wieczoru przez osiem nocy. Święto Chanuki trwa osiem nocy i osiem dni: 25 Kislew – 2 Tewet.

Marszałek Sejmu Beata Mazurek podczas uroczystości zapalenia świec chanukowych w Sejmie RP. Fot. Sejm RP

Wspólnota Chabad Lubawicz w Polsce wspólnie z wysokimi przedstawicielami Rzeczpospolitej Polskiej tradycyjnie już zapala menorę w Sejmie RP.

Fot. Sejm RP

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, Kultura /AER/ 21.12.19

Fot. głowna – SEJM RP.