Wymuszona cyfryzacja

 

Rozmowa z Piotrem Suwałowskim, Prezesem SerwNet Sp. z o.o.

Agencja Informacyjna: Czy dziś prężnie działający biznes może sobie pozwolić na funkcjonowanie bez systemów klasy ERP?

Piotr Suwałowski: Systemy ERP to szeroki wachlarz oprogramowania, które służy do planowania zasobów przedsiębiorstwa i dziś każdy biznes potrzebuje wsparcia w tym zakresie. Obszarem wymagającym szczególnej uwagi w zakresie rozwiązań IT jest z pewnością produkcja i logistyka. Aby podejmować właściwe decyzje i kontrolować opłacalność wytwarzanego produktu kluczowy jest nadzór nad kosztami produkcji już na etapie składanego zamówienia od klienta.

Odpowiednie narzędzia pozwalają aby już na etapie produkcji zadbać o dostępność produktów i półproduktów oraz zoptymalizować cały proces realizacji. To wszystko jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań informatycznych, które pozwalają na znaczące ograniczenie kosztów mogących pojawić się w toku procesów produkcji. Dzięki zastosowaniu systemów informatycznych zwiększa się rentowność wytwarzanego produktu, co przekłada się wprost proporcjonalnie na zysk firmy.

Czy rozwiązania dla organizacji produkcyjnych są takie same jak dla innego rodzaju biznesu?

Piotr Suwałowski: Z pewnością nie takie same, ale w jakimś zakresie są podobne. Każde przedsiębiorstwo wymaga indywidualnego podejście i przeprowadzenia analizy potrzeb. Wiele organizacji produkcyjnych pracuje już na systemach informatycznych, więc są bardziej świadome i wymagające.

Przedsiębiorstwa, które nie posiadały wcześniej takiego zaplecza, potrzebują większego zaangażowania i wsparcia ekspertów. Tu rolą naszych Project Managerów jest przeprocesowanie wdrożenia systemu u klientów, tak aby klient skorzystał z jak największej ilości funkcjonalności zamówionego systemu. To jak bardzo można rozbudować system informatyczny zależy od ciągłego pozyskiwania i analizowania danych z różnych źródeł. Eksperci SerwNet posiadają wieloletnie doświadczenie w przygotowaniu dedykowanych rozwiązań IT i dostosowaniu ich funkcjonalności w użytkowym systemie ERP.

Mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że aktualnie żadna branża nie stanowi dla nas problemu. Jesteśmy na rynku od ponad 20 lat. Obsłużyliśmy ponad 2.000 podmiotów z różnych segmentów rynku, co pozycjonuje nas w czołówce. Potrafimy zastosować kompleksowe rozwiązanie informatyczne dedykowane organizacjom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacjom czy spółkom giełdowym. Nasze rozwiązania pozwalają zarządzać m.in. finansami i księgowością, obiegiem dokumentów , kadrami i płacami, produkcją, umożliwiające analizę danych biznesowych, a także wspierają sprzedaż i prowadzenie magazynu. Rozwiązania dostosowujemy do indywidualnych potrzeby naszych klientów.

Jak Pana zdaniem pandemia wpłynęła na rozwój branży IT i systemów zarządzania?

Piotr Suwałowski: Nie wiem czy możemy myśleć w kategoriach wpływu pandemii na rozwój branży IT? Sądzę, że obecna sytuacja zdecydowanie przyśpieszyła to, co i tak było nieuniknione. Istnieją jednak branże, które zdecydowanie zaistniały w okresie pandemii, choćby należy do nich cały rynek e-commerce. Ewolucja i rozwój rozwiązań IT ze względu na zmieniające się uwarunkowania zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne obecnych przedsiębiorstw wymaga stałego monitorowania ich potrzeb, nie tylko ze względu na pandemię. To co pandemia spowodowała, to zmiany w systemie pracy. Coraz częściej pracujemy zdalnie, co za tym idzie wprowadzamy procesy automatyzacji, które i tak by się pojawiły na stałe, tylko w przyszłości.

Co z pozycji eksperta od IT może Pan radzić dziś przedsiębiorstwom w zakresie sprawnego zarządzania instytucjami?

Piotr Suwałowski: Miniony rok pokazał, że dostęp przedsiębiorstw do zaawansowanego IT stał się absolutną koniecznością i jest ważniejszy niż nie jedno ubezpieczenie. Przestrzeń biurową zastąpiły systemy, które pozwalają funkcjonować organizacjom na odległość. Biznes i pozostałe instytucje przekonały się na własnej skórze, że te organizacje rozwinięte cyfrowo szybciej pokonały kryzys i łatwiej powróciły do stabilnego trybu pracy. Z raportów Głównego Urzędu Statystycznego wynika że tylko niecałe 29 proc. przedsiębiorstw w Polsce korzysta z oprogramowania ERP i są to zazwyczaj duże podmioty. Zachęcam więc wszystkich przedsiębiorców, nie tylko gigantów rynkowych, ale także tych mniejszych do skorzystania z korzyści wynikających z wdrożenia systemów ERP. Pozwoli im to na bezpieczny i sprawny rozwój swojego biznesu.

Piotr Suwałowski założyciel i prezes Zarządu SerwNet, spółki założonej w 1999 r. Jest ekspertem z zakresu systemów ERP Sage. Przez wiele lat doradzał instytucjom w obszarach procesów zarządczych w branży IT. Obecnie SerwNet realizuje projekty dla korporacji i instytucji państwowych w zakresie systemów i powiązań z finansami, księgowością, kadrami i płacami, a także wspierające procesy sprzedażowe, logistyczne i produkcyjne.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna/ COM/ Wywiady/ 23.12.2020

 

Fot. Maciej Suwałowski https://www.instagram.com/magicweddingphotographer/